Prokletí zvané Sparta trvá

Date of publication Author Tadeáš Drahorád, Milan Šebesta

Ani na desátý pokus se Bílým Tygrům nepodařilo porazit tým Sparty. Ten tak zůstává jediným, proti němuž si družstvo z pod Ještědu nepřipsal tři body. Jedinou trefu zaznamenal za hosty v závěru <b>Jan Plodek</b>. Po třech gólech inkasovali gólmani Svoboda i střídající Falta. Sparta tak nadělila Liberci stejný debakl jako v minulém utkání na ledě Tygrů - 6:1.

47. kolo, neděle 15. února 2004
6:1
(1:0, 4:0, 1:1)

Branky: 12. Ujčík (Broš, Chabada), 26. Chabada (Sloboda, Havelka), 26. Ujčík (Marek), 28. Bartečko (Marek), 31. Broš (Chabada, Ujčík), 59. Ton (Bartečko, L. Procházka) - 58. Plodek. Rozhodčí: Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:4, navíc Bříza (Sparta) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4.053.

Bříza - Sloboda, Řezníček, L. Procházka, Jan Hanzlík, Výtisk, Šrek, od 36. min. navíc Kuboš, Srdínko - Ujčík, Broš, Chabada - Ton, Marek, Bartečko - Havelka, Šimíček, Tomajko, od 36. navíc D. Vrbata, Šindel, Vondráček.

O. Svoboda (26. Falta) - Jiří Hanzlík, Podhradský, Jiruš, Moravec, Ťupa, Čakajík, od 41. min. navíc Ovčačík, L. Šmíd - M. Hájek, Kašpařík, V. Novák - Korhoň, Čermák, Rozsíval - Tvrdík, Rolínek, Víšek - Klimenta, Plodek, Jech.

Oba týmy před zápasem potřebovaly body. Sparta do stíhací jízdy za Slavií, Liberec do bojů o play-off. Faktem je, že Severočeši v této sezóně nedokázali se Spartou vydřít jediný bod. Hráči obou týmů vstoupili do utkání o důležité body vlažně. V první třetině byl k vidění podprůměrný hokej. Hosté sice nebyli horším týmem, ale vyloženou šanci si nevypracovali. Několik projektilů z dálky vyslal exsparťan Jiruš, před brankou se pokoušeli prosadit Rolínek a Kašpařík. Paradoxně ale ve 12. minutě na druhé straně nahodil puk Broš a před bránou tísněn dotečoval kotouč za Svobodova záda Viktor Ujčík.

Druhou třetinu začali hosté v početní výhodě. Vstřelili sice branku, ale ta kvůli postavení hráče v brankovišti nebyla uznána. Nadále měli Tygři více šancí, avšak opět to byli oni, kdo inkasovali. V 26. minutě rozebrali obranu Chabada, Sloboda a Havelka. O minutu poté přišla další rána. Už na 3:0 zvyšoval svým 300. extraligovým gólem Ujčík. To už bylo moc i na hlídače tygří klece Oldřicha Svobodu, kterého nahradil Pavel Falta. Sparťanský brankostroj ale nezastavil ani on. Čtvrtý gól střílel po závaru před bránou Bartečko. V 31. minutě se v přesilové hře zapomněli vrátit další exsparťané Novák s Kašpaříkem a další akci do prázdné brány zakončoval Broš. Liberečtí se dostávali do šancí jen ojediněle V další liberecké přesilovce se dokonce dostali pod tlak domácích. Snížit mohl ke konci ze vzduchu Kašpařík.

V poslední části hry se spíše jen dohrávalo, poněvadž o výsledku bylo už rozhodnuto. Jednu šanci z mála měl Ton a na druhé straně Tvrdík. Hrálo se spíš o Břízovo čisté konto. Vypadalo to, že sparťanský veterán druhou nulu v řadě udrží ale 58. minutě chyboval u své brány Tomajko a nabídl tak Plodkovi jedinečnou šanci na čestný úspěch. Ten ji využil a snížil na 1:5. Ani to však nebylo všechno. V 59. minutě ujel po levém mantinelu Bartečko, poslal křižně přesnou přihrávku Tonovi a ten bez problému zasunul do prázdné brány.