První prohra s Vítkovicemi

Date of publication Author Radek Šenk

V 45.kole extraligy přivítali domácí Bílí Tygři Liberec na svém ledě hokejisty Vítkovic. Utkání, bylo posledním hned pro pětici libereckých hráčů, kteří jdou vypomoci týmům v bezprostředních bojích o play off (Hanzlík, Čakajík, Kropáč), resp. v návratu do extraligy (Musil, Jankových). Rozloučení s domácím publikem se jim však bohužel nepodařilo tak, jak si všichni určitě představovali. Zaspali začátek zápasu a ztrátu už se jim dohnat nepodařilo. <b>Vítězslav Jankových</b> a Radoslav Kropáč se rozloučili gólem.

, pátek 31. ledna 2003
2:4
(0:2, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 34. Jankových (Čakajík), 49. Kropáč (Kašpařík) - 5. Krayzel (I. Padělek, Gron), 18. D. Moravec (Burger), 31. Burger (D. Moravec, Černošek), 47. Ficenc (Burger, Kaděra). Rozhodčí: Minář - Český, Kostka. Vyloučení: 2:4, navíc M. Straka (Liberec) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3927.

Falta - Jiří Hanzlík, Holub, Čakajík, Vála, Krstev, J. Moravec, od 21. min. navíc Kočí, R. Pospíšil - Kropáč, M. Straka, Musil - V. Novák, Kašpařík, Jiří Kudrna - Rozsíval, Hájek, Kábrt - od 21. min. navíc Jankových, Pabiška, Víšek.

HC Vítkovice Ridera

Trvaj - Černošek, Philipp, Ficenc, Pavel Kumstát, Výtisk, Zápotočný - Kaděra, Burger, D. Moravec - I. Padělek, Gron, Krayzel - Irgl, A. Padělek, Olesz - Selingr, Laszkiewicz, Krenželok.

Utkání začalo z obou stran opatrně, když k náznaku první šance se dostal vítkovický reprezentant Moravec, kterého vzápětí na straně druhé napodobil Kropáč. Boj o střední pásmo, který byl typický pro celou první třetinu, tak mohl začít. Bylo patrné, že nikdo z týmů nechce udělat zbytečnou chybu. Až do páté minuty se to dařilo, pak ale vyrobil hrubku domácí Krstev a Aleš Padělek mohl poprvé vybídnout ke skórování Krayzela. Poté se osmělili domácí, kteří přidali na důrazu a starali se o provozní teplotu vítkovického Trvaje. K větší šanci se dostal až v desáté minutě domácí Kábrt, který mířil na vyrážečku hostujícího gólmana. Hned na to fauloval Philipp Kropáče a aby toho nebylo málo, vzápětí inkasoval Straka sekyru od Zápotočného. Potrestán je ale pouze druhý zákrok a domácí se tak dostávají k první přesilovce. Jedinou vážnější šanci zahazuje Kropáč, druhá pětka libereckých se nedokáže usadit v útočném pásmu a proto zůstává početní výhoda nevyužitá. Největší šanci první třetiny připravuje v končící 13.minutě kapitán tygrů Straka pro Musila, který nechává poprvé vyniknout Trvaje. Následná dorážka Kropáče míří jen do boční sítě. Pak si zopakuje domácí kapitán spolupráci ještě jednou, nachází po skvělé otočce opět volného Musila, ten však míjí Trvajovu branku. Že hokejové nedáš dostaneš stále platí, se mohli domácí přesvědčit po faulu Vály, který potrestal olympijský vítěz z Nagana Moravec. Ten dokázal nadvakrát překonat domácího Faltu. Domácí jakoby opaření tak čekají na ukončení první třetiny.

Do druhé třetiny nastupují domácí s čtvrtým útokem, který do průběhu zápasu zatím nezasáhl. Po dvojici Kašpařík, Novák prověřuje Trvaje třetí liberecký útok s aktivním Kábrtem. Zákrok na něj na hranici pravidel rozhodčí Minář nechává bez povšimnutí. Následuje šance Irgla, který však končí po obranném zákroku Víška ve Faltově brance. V průběhu 25. až 28. minuty je puk častěji mimo hrací plochu, než aby se hrálo. V polovině 20. minuty se dostává do šance agilní Kropáč, následuje únik po levé straně, Václav Novák se dostává před vítkovického obránce, kterému tak nezbylo než jej faulovat. Rozhodčí ukazuje trestné střílení, sám postižený se k němu staví, ale puk při blafáku do bekhendu mu sjíždí po holi a Trvaj má tak ulehčenou pozici. Nevyužitou šanci na zvrat v utkání tak ztrestal hned z následujícího útoku hostující celek. V čase 30.15 pálí od modré Černošek a Burger jemnou tečí rozvlňuje síť za Faltovými zády potřetí. Po vyloučení vítkovického obránce Ficence se dostává puk k volnému Musilovi, Trvaj bezmocně leží na ledu, útočník domácích ale nepochopitelně vrací puk na místo, kde by měl být zřejmě obránce. Další šance tak byla promarněna. Až v polovině utkání musel snad při svém třetím pobytu na ledě ukázat tu správnou cestu za Trvajova záda Jankových. Vítkovičtí se nenechávají zahanbit a prověřují Faltovu pozornost, ten ale své betony sklapne včas. Pravé křídlo třetího útoku Pavel Kábrt o sobě nechává opět vědět, když vymyslí tutovku pro Rozsívala. Drtivý tlak, kterým sevřou domácí vítkovické, ukončuje přerušením hry rozhodčí Minář, který vykazuje Tygry do středního pásma. V samém závěru druhé třetiny se poprvé ukazuje nová akvizice v obranných řadách Vítkovic Pavel Kumstát, který před Trvajem krosčekuje Rozsívala. Hra se přiostřuje, proto je nutná domluva oběma kapitánům, které si k sobě hlavní rozhodčí svolává.

Na začátku třetí třetiny pak zkouší pozornost domácího Falty Burger. Domácí se pak pouštějí ke zdolávání vítkovické tvrze. Straka ani Novák úspěšní nejsou. V polovině sedmé minuty přichází další zaváhání liberecké obrany, ke kterému se navíc přidává i domácí gólman. Lehké Kaděrovo nahození vrací přímo na hokejku Burgera, který si vybruslí mezi kruhy, pokládá si Faltu na zem, místo střely ale ještě přihrává na zcela volného Ficence, pro kterého není problém trefit odkrytou branku. Kapitánovi Bílých Tygrů se to evidentně nezamlouvá, za což dostává osobní trest na 10 min. V centru prvního útoku jej nahrazuje junior Pabiška a počíná si jako ostřílený harcovník. Při každém svém pobytu na ledě nedává Trvajovi vydechnout, ten se tak vybičuje k obdivuhodnému výkonu. Domácí svírají svého soupeře v útočné třetině, ale Musila i Kropáče vítkovický brankář vychytá. Na druhé straně musí čelit nájezdu Ivana Padělka Falta. Deset minut před koncem se naposledy předvede domácímu publiku ostrostřelec Tygrů Kropáč, který nedává Trvajovi šanci a využívá nabídnutou šanci přesilové hry 5:3. Liberec se nadechuje k závěrečnému náporu a publikum se konečně také chytá, mohutným povzbuzováním žene svůj tým k dobývání Trvajovy klece. Ten se ale teprve teď chystá předvést své umění naplno, když ukázkovým semaforem likviduje vyloženou šanci Pabišky. Kapitán Straka se vrací na led, aby týmu pomohl v závěrečných minutách. Domácí trenér Jandač si navíc v čase 59:18 bere oddechový čas. Tygři nastupují na buly v obranném pásmu hostů v šesti, není jim to ale nic platné, poslední střela obránce Čakajíka v této sezóně v libereckém dresu míří mimo Trvajovu klec a hosté v pohodě vyhazují. Utkání tak končí a hlasatel tak divákům může konečně oznámit to, co se již v hokejových kruzích šeptá delší dobu a sice odchody hráčů Čakajíka, Hanzlíka, Kropáče, Gřegořka do jiných extraligových klubů. Navíc ještě odcházejí vypomoci prvnímu celku 1. ligy Kladnu útočníci Musil a Jankových.