Rekordní vítězství Bílých Tygrů v extralize

Date of publication Author Jan Švanda

Severočeské derby mezi domácími Bílými Tygry a litvínovským Chemopetrolem se stalo nečekaně hrou kočky s myší. Hladoví Tygři se pořádně zakousli do svého soupeře a výsledkem bylo neskutečných deset branek v litvínovské síti. Závěrečnou tečku za utkáním udělal <b>Petr Šachl</b>.

43. kolo, neděle 21. ledna 2007
10:1
(3:0, 5:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. Vaic (V. Novák), 4. Pabiška (S. Procházka), 13. Rýgl (Pabiška), 34. Pletka (Šachl), 34. Podkonický (Jiruš), 35. V. Novák (Vaic), 37. Vaic (Zíb), 40. Zíb (Šachl), 41. Moravec (Podkonický), 48. Šachl (Podkonický) - 35. Kubinčák (Lukeš). Rozhodčí: Rejthar - Pešek, Šátava. Vyloučení: 3:9. Využití: 3:0. Diváci: 7146. Střely na branku: 50:26. Průběh utkání: 6:0, 6:1, 10:1.

Hnilička (41. Nedvídek) - Moravec, Jiruš, Zíb, Rýgl, Krstev, Čutta, Kočí - L. Čermák, Podkonický, Pletka - Vaic, Šachl, V. Novák - Klimenta, Dušek, Víšek - O. Hruška, Pabiška, S. Procházka.

HC VERVA Litvínov

J. Hübl ml. (35. R. Fiala) - Šlégr, Hranáč, Punčochář, Skuhrovec, Poživil, Nikolov, od 41. navíc Gýna - Kubinčák, Reichel, Prorok - Branda, Benda, Trávníček - Lukeš, Jánský, Jenáček - Bednařík, Sklenička, Kopecký, od 35. navíc Černý.

Chemici z Litvínova potřebují body jako sůl a s touto touhou přijeli i pod Ještěd k severočeskému derby s domácími Bílými Tygry. To však ještě netušili, co je všechno v liberecké Tipsport areně čeká...

První třetina

Domácí vstoupili do utkání raketovým způsobem, pokus Nováka ještě stačil Hübl vyrazit před sebe, na dorážku Ľubomíra Vaice do prázdné brány již byl krátký – 1:0. Liberečtí byli při chuti, dobrá rána Klimenty svůj cíl nenašla, přesto měli Tygři možnost zvýšit náskok, když za katr putoval Jánský. Liberečtí nabídnutou příležitost uchopili za pačesy a podruhé udeřili. Procházka nahodil do útočného pásma, za pukem sprintoval Lukáš Pabiška, který těsně před Hüblem puk nadzvednul a ten skončil za zády litvínovského gólmana – 2:0. Liberečtí byli na koni a třetí zásah mohl přidat opět po krásné individuální akci Pabiška, minul však branku.

V 7. minutě hráli domácí opět přesilovou hru, v té hostujícího brankáře hodně zlobili Jiruš s Moravcem, jejichž projektily od modré nadělaly Hüblovi práci. V dobré možnosti se zjevil i Novák, kterého ideálním pasem vyzval ke skórování Zíb, jeho střela byla ke štěstí Chemopetrolu zblokována. Litvínovští hokejisté byli jako opaření a Hniličku příliš neohrožovali ani v následné početní výhodě, když lavici hanby zahříval Víšek.

Černou první třetinu chemiků završil ve 13. minutě Martin Rýgl, který dostal mezi kruhy přesnou přihrávku od Pabišky. Liberecký zadák si v naskytnuté příležitosti počínal jako zkušený mazák, položil si Hübla a backhandem zasadil Litvínovským třetí hřebíček do rakve – 3:0. V 16. minutě se mohl zapsat do střelecké listiny i Ondřej Hruška. Procházka zavezl puk až před branku, našel mladého libereckého forvarda v dobré palebné pozici, Ondřej Hruška ovšem ani nadvakrát nedokázal prostřelit strážce litvínovské svatyně.

Hosté libereckému tempu nestačili a byli rádi, že skóre zůstalo pouze 3:0. Šachl totiž trefil břevno a po přihrávce Duška, minul poloodkrytou Hüblovu klec Krstev. Korigovat nepříznivý stav na ukazateli skóre mohl až ke konci prvního dějství někdejší liberecký útočník Vojtěch Kubinčák, na Hniličku ale nevyzrál.

Druhá třetina

Tygři i ve druhé části hry pokračovali v náporu, Víšek nedokázal usměrnit puk za záda Hübla po přihrávce Duška zpoza branky, skóre se neměnilo ani po nájezdu Hrušky, kterého poslal do další velké šance Pabiška, litvínovský gólman bravurně zasáhnul. Ve 26. minutě se připomněli také hosté, s Prorokovou střelou si ale Hnilička poradil. O minutu později se mohli domácí počtvrté radovat, Čermákův pokus s námahou všech sil Hübl vyrazil, k dorážce se poté dostal Zíb, který ale branku trestuhodně přestřelil.

V polovině utkání si potlesk zaplněných ochozů vysloužil Petr Šachl, který si vybruslil do útočné třetiny, jeho nebezpečnou střelu musel likvidovat Hübl. Tygři mohli definitivně rozhodnout o třech bodech ve 32. minutě, nejprve Vaic našel před brankou zapomenutého Víška, který minul klec. Po něm nevyužili přečíslení dva na jednoho Šachl s Procházkou. Domácí se přesto nakonec ze čtvrté trefy radovali, když Václav Pletka v sólovém nájezdu nezaváhal – 4:0. Po něm se s brankami roztrhnul v Tipsport areně pytel. Další samostatný nájezd tentokrát Andreje Podkonického znamenal pátý úspěch a ve 35. minutě vyhnal Hübla z branky přesnou trefou Václav Novák - 6:0. Do hostujícího brankoviště si to namířil Radek Fiala. To však ještě nebylo vše, sotva dozněla radost mezi domácími příznivci, zmrazil ji na malý moment Vojtěch Kubinčák, který překazil Hniličkovi čisté konto.

S domácími inkasovaný gól nikterak neotřásnul a ve 37. minutě přidali Litvínovským sedmý dárek. Zíb našel Ľubomíra Vaice, který mířil přesně – 7:1. Závěr druhé dvacetiminutovky se změnil v libereckou exhibici. Tutovku Hrušky lapil zázračně Fiala. Kanonádu domácích ve druhé třetině završil dvě vteřiny před druhou sirénou Lukáš Zíb, který dělovkou od modré přidal osmý zásah.

Třetí třetina

Brankostroj domácích se nezastavil ani ve třetí části hry. Hned po dvaceti sekundách nabil Pletka Jiřímu Moravcovi, který tvrdou ranou propálil Fialu podeváté. Do závěrečné dvacetiminutovky nastoupil do tygří klece Michal Nedvídek, kterému přepustil místo Milan Hnilička. Mladého gólmana okamžitě provětral Jenáček. Diváci si žádali desítku, kterou mohl zaznamenat Ondřej Hruška, v akrobatické pozici málem zasunul puk za Fialova záda. Následně prosvištěla kolem litvínovské klece bomba Moravce.

Domácí měli obrovský tlak, duel připomínal hru kočky s myší. Jedovku Jiruše lapil Fiala a pak se výborní diváci dočkali desátého úderu, o který si mocně žádali. Ve 47. minutě se čtyři liberečtí hráči řítili na jediného litvínovského. Petr Šachl nahrál Podkonickému, ten mu puk na stříbrném podnose vrátil a liberecký forvard s číslem 22 neměl se skórováním žádnou práci. V 54. minutě mohl jedenáctou branku přidat Zíb, který po milimetrovém pasu Hrušky nepropasíroval puk za litvínovského brankáře. Zbytek zápasu se dohrával v exhibičním tempu za skandovaného potlesku téměř vyprodané Tipsport areny.