Ruský Chimik dokázal dobýt Tipsport arenu

Date of publication Author Jan Švanda, Jan Rachota

Marodkou sužovaný kádr domácích Bílých Tygrů nestačil na ruský Chimik Moskevská oblast a na svém ledě v Tipsport areně mu podlehl 1:5, když hlavní hvězdou tohoto přípravného utkání se stal bývalý útočník pražské Sparty Andrej Potajčuk, který se trefil hned třikrát. Jedinou branku Bílých Tygrů zaznamenal v 53. minutě za stavu 0:4 <b>Angel Krstev</b>.

přát., úterý 14. února 2006
1:5
(0:1, 0:2, 1:2)

Branky a nahrávky: 53. Krstev (Richter, Vampola) - 18. Potajčuk (Jepančincev, Píša), 30. M. Gluchov (Prokopjev, Bikinňájev), 33. A. Gluchov (Krikunov), 41. Potajčuk (Píša), 59. Potajčuk (A. Gluchov)

Falta - Moravec, Hlavačka, Richter, Derner, Krstev, Hanzlík, Holub, Rýgl - Vaic, Pabiška, Šachl - Klimenta, Rataj, Tomajko - Pletka, Vampola, S. Procházka.

Chimik Moskevská oblast

Jegorov - Ježov, Kňazev, Buravčikov, Pronin, Jepančincev, Leščev, M. Gluchov, Krikunov, Bikinňájev, Ignatuškin, Panov, Píša, Zelepukin, Metljuk, Prokopjev, Kosmačev, A. Gluchov, Potajčuk, Semenov, Archipov.

Liberečtí nastoupili do přípravného utkání s Chimikem v hodně okleštěné sestavě. Chyběli zdravotně indisponovaní Podkonický, Čermák, Víšek, Rozsíval, Jiruš a další. Milan Hnilička reprezentuje Česko na olympiádě v Turíně, příležitost mezi třemi tyčemi tedy dostal Pavel Falta, který se blýskl několika bravurními zákroky.

1. třetina

Hned po necelých dvou minutách hry se snažil otevřít skóre Petr Vampola. Zpoza branky se snažil zasunout puk za záda Jegorova v brance, ale neuspěl. Na začátku třetí minuty pak dostal Šachl dvouminutový trest za hákování, Rusové však v přesilovce nic nevymysleli. Nadějně vypadala jen akce Jepančinceva, který hledal před brankou Pronina, ten však byl dobře pokrytý. V 5. minutě nadělala ruskému brankáři velké starosti střela v podání Jana Tomajka, kterou Jegorov vytěsnil lapačkou jen s námahou do ochranné sítě. Minutu na to hledal opět Jepančincev Andreje Potajčuka, tomu však v rozhodujícím okamžiku sklouznul puk z hole. V deváté minutě málem našel Vampola na modré Stanislava Procházku, který by už postupoval sám na gólmana Chimiku, jeho přihrávku ale ke smůle domácích nezachytil. Poté si Filip Metljuk poradil s Lukášem Pabiškou jen za cenu nedovoleného bránění. V přesilovce dvakrát dobře vypálil navrátilec do sestavy Martin Hlavačka. Jeho střely se stejně jako dorážka Šachla ale neujaly. Následně prověřil tvrdou střelou od modré Jegorova Angel Krstev. Ten však jeho projektil dokázal betonem vytěsnit mimo tři tyče. Na konci 14. minuty dvakrát po sobě pálil Aleš Píša, i on však byl neúspěšný. Střelecký účet utkání neotevřel ani Pronin, který se po výtečné přihrávce Leščeva ocitnul úplně sám před Faltou, ten byl ovšem skvělý. Na konci 16. minuty "vyfasoval" dvě minuty za krosček Martin Richter a hosté přesilovku využili! Nejprve neproměnil velkou možnost po krásném pasu Semenova Denis Archipov. S jeho pokusem si ještě Falta bravurně poradil, tolik štěstí už ale neměl při sólovém nájezdu někdejšího Sparťana Andreje Potajčuka. Ten v 18. minutě dostal báječnou přihrávku od Jepančinceva a tváří v tvář překonal libereckého gólmana střelou mezi betony. Domácí poté přidali na aktivitě, Vampola našel Procházku, s jeho pokusem si ale Jegorov poradil a tak se šlo do kabin za stavu 0:1.

2. třetina

Ve 22. minutě se domácím naskytla obrovská šance na vyrovnání. Tomáš Klimenta jel sám na Jegorova, jeho dobrý blafák ale mířil těsně nad. Hostujícího brankáře poté nepřelstil ani Tomajko, který se dostal k odraženému puku. Následně chyboval na modré v přesilové hře po vyloučení Buravčikova Angel Krstev. Alexej Gluchov postupoval sám na branku, liberecký gólman ale vytáhl zákrok z kategorie excelentních. Ve 25. minutě podrazil Jan Holub Michaila Gluchova a šel si odpočinout na lavici hanby. Hosté se ale z přesilovky dlouho neradovali. Na modré vyrobili hrubici a tygři se dostali do přečíslení tři na jednoho. Puk postupně putoval po ose Richter - Rataj - Vampola. Posledně jmenovaný však nedokázal protlačit puk za ruského gólmana. Nicméně si vykoledoval faul, který hlavní rozhodčí ocenil dvouminutovým trestem pro Leščeva a síly na ledě se vyrovnaly. Ve 29. minutě mohl srovnat stav na ukazateli Václav Pletka, jeho bomba ale skončila na hrudi Jegorova. V polovině zápasu udeřil Chimik podruhé. Bývalý vítkovický hráč Alexandr Prokopjev připravil lahůdku v přečíslení dva na jednoho pro Michaila Gluchova, se kterou nešlo nic jiného udělat. Bílí Tygři zvýšili své obrátky na nejvyšší stupeň. Do dobré možnosti se dostal Rataj, jeho střela po ledě skončila na betonech Jegorova. Prakticky z protiútoku ale mohl po další chybě domácí obrany zvýšit po přihrávce Jepančinceva Nikolaj Pronin, Falta ale čaroval i za přispění brankové konstrukce. O kontaktní gól se snažil po přihrávce Hlavačky Petr Vampola, ani on bohužel pro tygry neuspěl. Ve 33. minutě se zjevil zcela sám před Faltou Ilja Krikunov, jeho pokus vynikajícím způsobem ještě liberecký brankář vyrazil, na dorážku Alexeje Gluchova do prázdné branky byl však již krátký. Hosté byli na koni. Čtvrtý úspěch mohl přidat Igor Kňazev, jeho bomba od modré po vyloučení Procházky jen těsně prosvištěla nad libereckou brankou. Na druhé straně těsně před druhou sirénou ujel v oslabení obránce Martin Richter, který se v prostoru kruhu odhodlal ke střele, Jegorov však i za pomoci štěstěny puk vyrazil před sebe, kde ho nedokázal do branky usměrnit Tomajko a tak se šlo do kabin za stavu 0:3.

3. třetina

Na začátku třetího dějství přišla pro domácí další morová rána. Píša našel zpoza branky Andreje Potajčuka, který prostřelil Pavla Faltu počtvrté. Ve 42. minutě odešel "za katr" Kňazev, v přesilovce si domácí vytvořili několik nadějných příležitostí. Rataj ovšem ani natřikrát na ruského gólmana nevyzrál. Vstřelit branku se nepodařilo ani Petru Vampolovi, kterého našel Procházka. Ve 47. minutě uvolnil Vaic ukázkově Šachla, který byl sám před Jegorovem, ale trápení v koncovce pokračovalo. Na strážci hostující svatyně si poté vylámal zuby i nejproduktivnější liberecký hráč letošního ročníku Tipsport extraligy Lubomír Vaic. Jeho tvrdou střelu po ledě Jegorov kryl. V 52. minutě se naskytla velká příležitost ke zkorigování hrozivého skóre. Na trestnou lavici nejprve odešel Píša za držení, kterého po necelé minutě následoval Ilja Krikunov za hákování. Domácí roztočili před Jegorovem velký kolotoč. Kombinace mezi trojicí Krstev - Rataj - Richter sice ještě brankou neskončila, v momentě, kdy už ale domácí hráli jen klasickou početní výhodu pět na čtyři, přeci jen rozradostnil diváky ranou od modré Angel Krstev. Druhý přesný zásah za záda Jegorova mohl mít na svědomí Václav Pletka, jeho pohotová střela ale ten správný cíl nenašla. Poslední slovo tak opět patřilo hostům. V 58. minutě byl vyloučen domácí bek Lukáš Derner a hosté naložili s přesilovkou na podtrženou jedničku. Alexej Gluchov našel před brankou osamoceného Andreje Potajčuka, který beckhendem dovršil hattrick a dal výsledku konečnou podobu.