Souboj dvou posledních mistrů vyšel lépe Litvínovu. Domácí rozhodli tři sekundy před koncem prodloužení

Liberec - K duelu 12. kola extraligy zamířili Bílí Tygři do Litvínova. Z vyrovnaného utkání nakonec vyšli spokojenější domácí, jejichž výhru zařídil tři sekundy před koncem prodloužení Viktor Hübl. Tygři tak doplatili na nedisciplinovanost, všechny branky totiž inkasovali v oslabení.

12. kolo, pátek 14. října 2016
3:2p
(0:1, 2:1, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 25. Nejezchleb (Sörvik, Lukeš), 27. M. Hořava (Trávníček, Reichel), 65. V. Hübl (Lukeš, Nejezchleb) – 16. D. Špaček (Ordoš, Bartovič), 40. Vlach (D. Špaček). Rozhodčí: Horák, Hejduk – Flegl, Polonyi. Vyloučení: 1:6. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 246. Střely na branku: 38:39. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2.

HC VERVA Litvínov

Janus (J. Hübl) – Strejček, Gula, Sörvik, T. Pavelka, Z. Sklenička, Kokeš, Březák – Lukeš, V. Hübl, Stříbrný – J. Černý, R. Hanzl, M. Hanzl – Trávníček, Reichel, M. Hořava – Nejezchleb, Válek, Jurčík – Gerhát.

Lašák (Will) – Ševc, R. Šimek, Derner, Vitásek, Pyrochta, Mojžíš – L. Krenželok, Jelínek, Lakatoš – Radivojevič, Bulíř, Svačina – Ordoš, J. Mikyska, Bartovič – Vlach, Vantuch, J. Stránský – D. Špaček.

Úvod utkání přinesl šance na obou stranách. Ani Janus, ani Lašák však nehodlali inkasovat. V obrovské příležitosti se po necelých sedmi minutách hry objevil Viktor Hübl, který stanul sám před Lašákem a měl dostatek času na zakončení. Jako by se však i přes své zkušenosti šance zalekl a kotouč nakonec poslal pouze nad Lašákovu klec. Následně poprvé vážněji zahrozili také Tygři.

Po Skleničkově špatné přihrávce ujížděl Branko Radivojevič osamocen na brankáře, ale ani on nedokázal zamířit na branku. Přesto šli naši hráči do vedení. V 16. minutě se Ordoš natlačil před gólmana Januse, kterého sice nepřekonal, ale dojíždějící Daniel Špaček jeho práci bezchybně dokončil. Stav 1:0 pro Bílé Tygry svítil na světelné tabuli také na konci první periody.

Vedení mohlo být na začátku druhé třetiny už dvoubrankové. Jan Stránský vypíchl při vlastním oslabení kotouč a sprintoval sám na brankáře, ale přestřelil. A přišel trest. O chvíli později šli po dalším vyloučení Tygři do tří a Richard Nejezchleb dorážkou do odkryté branky vyrovnal. O 101 sekund později bylo ještě hůř. Stále ještě v přesilovce Trávníček vybojoval za Lašákovou svatyní kotouč a okamžitě ho poslal před branku, kde Miloslav Hořava z první dokonal obrat.

Zaskočení Tygři se snažili vyrovnat, ale dlouho se jim to nedařilo. Bartovič ani Vlach se v zajímavých pozicích nedokázali prosadit a už se pomalu zdálo, že si domácí vedení přenesou také do třetího dějství. Druhý jmenovaný však přeci jen dokázal srovnat skóre. Nahození Daniela Špačka dolétlo ve 40. minutě právě k Jaroslavu Vlachovi, který tečoval puk až za Janusova záda.

Ve třetí periodě se svěřenci trenéra Pešána snažili opět získat vedení na svou stranu. Po dělovce Martina Ševce následovala skrumáž v Janusově brankovišti, litvínovský gólman však dokázal najít puk a zachránil situaci. Blízko skórování však v další přesilové hře byli opět domácí. Po odražené střele pálil Gula do odkryté branky, Lašák však dokázal skočit k tyči a puk pohledným zákrokem zastavil.

A slovenský gólman čaroval i o chvíli později. Po úniku dva na jednoho pálil z první Hořava, Lašák však puk ramenem vytěsnil do bezpečí. V závěru třetí dvacetiminutovky sice naši hráči zatlačili své soupeře, ale Jaroslava Januse se jim překonat nedařilo. Litvínovský gólman tygřímu náporu odolal a utkání tak dospělo do prodloužení.

V něm byli naši hráči aktivnějším týmem, ale vážněji ohrozit Januse se jim nedařilo. Bartovičův pokus těsně minul branku, Krenželoka zase v dobré pozici vychytal domácí brankář. Na druhé straně se naopak do samostatného úniku dostal Hübl, kterého však vychytal Ján Lašák. Už se zdálo, že budou následovat samostatné nájezdy, to ale neplatilo.

Třicet sekund před koncem byl po seknutí do litvínovského brankáře vyloučen Petr Jelínek a domácí potřetí trestali. Po pohledné kombinaci pálil při hře čtyři na tři jen tři sekundy před koncem Viktor Hübl bezchybně do prázdné branky a zajistil domácím zisk dvou bodů.

Radim Rulík
„Tušil jsem, že Liberec tady bude chtít vyhrát. Podpořil to padáním padali do střel, spoustu jich zblokovali a hráli úplně nadoraz. Bylo těžké navázat na výkon proti Spartě. Vstup do zápasu jsme ale měli velice dobrý, bohužel jsme nedali branku, která by nás asi uklidnila. Od půlky první třetiny se Liberec zlepšil, srovnal s námi krok a začal být velice nebezpečný. Ve druhé třetině jsme se vrátili do zápasu, vedli jsme 2:1, ale pak jsme inkasovali gól, kterému jsme asi mohli zabránit. Ve třetí třetině nás Liberec zatlačil, ubránili jsme to, vynikající byl gólman. Za to jsme byli odměněni v prodloužení, kdy jsme dali rozdílový gól. Jsme moc rádi, že jsme zápas zvládli.“

„Věděli jsme, že Litvínov vyhrává zápasy v přesilovkách. Připravovali jsme se na to a plán byl hrát co nejvíce v pěti. Ale přesilovky byly 6:1 pro domácí, dali v nich tři góly, takže plán evidentně nevyšel... Naivním chováním na ledě a neproměňováním šancí, speciálně v prodloužení, jsme nakonec uhráli jen bod.“