Stejný výsledek, jiný vítěz. Tygři podlehli pražské Spartě po bitvě v nájezdech

Date of publication Author Martina Válková

P r a h a – Nechyběly souboje, nechyběly góly, nechyběly povedené akce. Bílí Tygři spolu s pražskou Spartou naservírovali více než sedmi tisícům divákům v O2 aréně vskutku říznou podívanou, kterou musely rozklíčovat až nájezdy. V nich bod navíc přisoudil domácím třígólový Jan Buchtele. Sparta tak vrátila Liberci porážku ze sedmého kola, a to ve stejném poměru 5:4 a znovu po nájezdech.

20. kolo, středa 18. listopadu 2015
5:4sn
(0:0, 3:2, 1:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 27. Buchtele (Čajkovský, Netík), 35. Buchtele (Netík, Mikuš), 36. Čajkovský (Hlinka),59. Sabolič (Hlinka), rozhodující sam. nájezd Buchtele - 21. Řepík (Birner, Havlín), 22. Bulíř (Radivojevič), 50. Ševc (Vampola, Birner), 50. Řepík (Birner, Ševc). Rozhodčí: Hribik, Svoboda - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 11:8. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7628. Střely na branku: 27:30. Průběh utkání: 0:2, 3:2, 3:4, 5:4. Nejlepší hráči utkání: Buchtele – Řepík.

Lukáš – Čajkovský, Barinka, Eminger, Švrček, Hrbas, Mikuš, Mikliš – Buchtele, Klimek, Netík – Kumstát, Hlinka (C), Sabolič – Kudrna, Cingel, Hamilton – Forman, Pech, Procházka.

Schwarz – Ševc, Šimek, Ulrych, Derner, Plutnar, Výtisk (C), Havlín – Řepík, Vampola, Birner – Bakoš, Bulíř, Radivojevič – Valský, Jelínek, Krenželok – Špaček, Lakatoš, Vlach – Ordoš.

První polovina úvodní třetiny nenabídla příliš líbivou podívanou. Hráči jakoby se během ní teprve dostávali do tempa a gólových šancí divákům naservírovali jen poskrovnu. Příčinou bylo zjevně to, že se oba protivníci soustředili především na defenzivní činnost a ve svém počínání byli nanejvýš opatrní. První vážnější příležitost si v přesilové hře vypracovali Liberečtí, když Lukášovu pozornost prověřil střelou od modré Radivojevič.

Osobních soubojů postupně začalo přibývat a s ním se zvyšovalo i tempo hry, které vyvrcholilo v závěru třetiny. V ní mírně navrch měli domácí, kdy jim k vystupňování tlaku pomohla přesilovka. V ní se Marek Schwarz zapotil nejvíce. Před svým územím navíc přihlížel i drobné strkanici, která se strhla mezi Buchtelem a tradičním tygřím bojovníkem Vlachem. Oba aktéři následně za strkanici vyfasovali po dvou minutách. To už se ale úvodní část chýlila ke konci.

Jakoby hokejisté chtěli vlažnější úvodní třetinu divákům vynahradit a hned od začátku prostřední části se do toho parádně opřeli. Neuplynula ani minuta a z úvodní branky se radovali Tygři, když Lukášem vyražený puk sklepl do prakticky prázdné brány Michal Řepík. Sparta se z úvodní branky nestačila oklepat a Lukáš z klece lovil puk již podruhé, když beton položeného gólmana s přehledem přehodil Michal Bulíř.

Dva slepené góly Sparťany evidentně zaskočily a mohlo pro ně být ještě hůře, když početní výhodu Liberci daroval Mikuš. Tu však hosté nezužitkovali a jejich pražský soupeř se jim vzápětí pomalu dostával na kobylku. Začalo to kontaktní brankou z hole Jana Buchteleho, který tečoval Čajkovského střelu z mezikruží. Pak se sice poměrně lacině znovu do dvoubrankového vedení mohli odskočit Tygři, když Lukáš podcenil nahozený kotouč. Naštěstí pro něj ale puk spojnici tyčí jen orazítkoval.

A Sparta za chvíli udeřila znovu. Na vyrovnávací branku se fanoušci trochu načekali, o to víc se jim ale musela líbit. O povedenou akci se postaralo duo Netík - Buchtele, když Netík puk před bránou bleskově poslal dobře postavenému Buchtelem. Již jednou úspěšný střelec měl s dopravováním kotouče za čáru lehkou práci a bylo vyrovnáno!

Tentokrát to byly liberecké šelmy, které se ani nenadály a inkasovali potřetí. Téměř až od modré totiž na Schwarze vyslal projektil Michal Čajkovský a prostřelil vše, co mu stálo v cestě, včetně libereckého gólmana, a to jen necelou minutu po vyrovnávací trefě. Až nyní, po pěti brankách, byly gólové hody druhé třetiny u konce.

Do poslední části vstoupili Pražští dle očekávání v pohodě a hned zkraje se postarali o velký závar před Schwarzovou svatyní. Z něj ale nic nevytěžili. To Tygři si o něco později v podobné situaci vedli o poznání lépe. Kotouč se totiž ze skrumáže těl a hokejek dostal až k Martinu Ševcovi, který měl o situaci přehled, a pletenec v bráně s milimetrovou přesností propálil.

O platnosti gólu se sice ještě chvíli vzhledem k postavení jednoho z Libereckých v bráně diskutovalo, nakonec však navzdory znepokojenému publiku byla branka uznána. Slepené góly se dnes v O2 aréně staly oblíbenou záležitostí - po půl minutě od vyrovnání do nového vedení poslal Liberce Michal Řepík, který znovu vyzrál na přesouvajícího se Lukáše.

Tygři měli dobře našlápnuto, aby ve sparťanském doupěti loupili za plný počet. V přesilovce ale necelé dvě minuty před koncem tribuny rozburácel Robert Sabolič, napínavou přestřelku tak mělo rozhodnout až prodloužení či případné nájezdy.

V prodloužení měl nejblíže k rozhodujícímu gólu Řepík, Lukáš ale jeho tutovku vynuloval. A v nájezdech pak vynuloval i všechny liberecké hráče vyjma Martina Bakoše. Na druhé straně Marka Schwarze ve třetí sérii překonal Jaroslav Hlinka a v šesté potom opět Jan Buchtele. Druhý bod tak po napínavém boji zůstal v Praze, vedení v tabulce se však přesto díky získanému bodu ujal Liberec.

Josef Jandač
„Zápas se lámal ve druhé třetině, kdy jsme nechytili začátek, ale potom jsme to otočili. Začali jsme se srážet a být aktivnější, měli jsme tam několik šancí na odskočení do dvougólového vedení. V poslední třetině jsme měli několik oslabení po sobě, na ty fauly se musím ještě podívat, některé jsem dost dobře neviděl. Soupeř to otočil, my jsme v přesilovce v závěru vyrovnali a pak jsme taky jednou uspěli na penalty. Nesbírali jsme dosud moc druhé body, remíz máme hodně a druhé body nám chybí.“

„Odehráli jsme zápas dvou tváří. V první třetině jsme byli vyrovnaným týmem, zpočátku druhé třetiny jsme vstřelili dva góly a začali jsme se dostávat do tlaku, ale za stavu 2:0 jsme přestali hrát a začali jsme v hokeji podvádět. Přestali jsme hrát poctivý hokej a Sparta začala zápas otáčet. Kdybychom ve druhé polovině druhé třetiny dostali góly třeba až na 6:2, tak jsme zápas úplně odevzdali. Ve třetí třetině jsme hru zase srovnali a začali hrát opět poctivý hokej. Chybou byl náš faul dvě a půl minuty před koncem. Rozhodl o tom, že jsme nezískali více než jeden bod, ale i za ten jsme při tom průběhu rádi.“