Tragická koncovka a výborný Turek

Date of publication Author Jan Mráček

L i b e r e c - Jediný gól za Bílé Tygry dal <b>Andrej Podkonický</b>, jinak se domácí v koncovce dost trápili, ničil je především výbornými zákroky gólman hostí Roman Turek.

ČF2, pondělí 13. března 2006
1:4
(0:0, 1:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 26. Podkonický (Vaic) - 29. Kutlák (Sailer, Šimánek), 33. Hřebejk (Mertl), 33. Posmyk (Gřegořek, Brabenec), 53. Brabenec (Gřegořek). Rozhodčí: Šindler, Turčan - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 13:13 navíc Harant (CEB) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5333.

Falta (Stejskal) - Moravec, Richter, Hanzlík, Derner, Krstev, Hlavačka, Holub - Vaic, Podkonický, Šachl - Čermák, Rataj, Tomajko - Pletka, Vampola, Procházka - Klimenta, Víšek, Rozsíval - Plodek.

Banes Motor Č. Budějovice

Turek (Chábera) - Gregořek, Posmyk, Kutlák, Harant, Vydarený, J. Mucha, Kotaška - Veselý, Brabenec, Hudec - Sailer, Hübl, Šimánek - Kotrla, Vak, Bělohlav - T. Mertl, L. Květoň, Hřebejk - P. Macháček.

I druhý zápas na domácím ledě liberečtí Bílí Tygři prohráli. Stav série České Budějovice navýšily na 0:2 a ještě k tomu je čekají dvě utkání na vlastním ledě.

1. třetina

První střelu v utkání vyslal na Faltu Gřegořek, liberecký gólman si ale pomohl vyrážečkou. Poté se druhá formace domácí usadila před Turkem, ale k vážnějšímu zakončení se nedostala a navíc se zcela zbytečně Leoš Čermák dopustil krosčeku, což poslalo Liberec do čtyřech. Za zmínku stojí jen střela Kutláka z prostoru levého kruhu, kterou Falta ukryl ve své výstroji. Poté liberecký gólman v rozkleku dobře zasáhl proti střele od modré. Jinak hosté nepředvedli nic, co by vedlo ke změně skóre. V šesté minutě se poprvé vylučovalo i na druhé straně. Proti pravidlům se provinil Mucha. Obrovská šance Krstev, který se po dvojité výměně puku se Stanislavem Procházkou ocitl zcela volný před brankou. V kritický okamžik mu ale sjel puk z hokejky a netrefil prázdnou branku. Dobrou střelou se pak ještě prezentoval Hlavačka, který prověřil Turka od modré, ten ale puk bezpečně ukryl v lapačce.

První přesilovky obou týmů tak zůstali nevyužity. V desáté minutě se opět vylučovalo na straně domácích i hostí, z domácích to byli Holub, který si vysloužil dvouminutový trest za hákování a Vampola za hrubost, na straně hostí Hudec za hrubost. První střelu v početní výhodě vyslal od modré Gřegořek, Falta ale zasáhl lapačkou. Jinak ale byla obrana Bílých Tygrů stoprocentní. Jihočeši měli na začátku druhé poloviny první třetiny více ze hry a byli aktivnější celkem na ledě. Domácí jako by si s pukem nevěděli rady a vázla kombinace. V patnácté minutě se v samostatném nájezdu po vyslání Hanzlíkem ocitl Lubomír Vaic, jeho střela ale mířila doprostřed branky a Turek si s ní v pohodě poradil. Pak se dvakrát za sebou snažil prosadit Tomajko, nejdříve objel branku a zkoušel puk nahodit před Turka, což se neujalo poté ještě střílel švihem z pravého kruhu, tuto střelu vytěsnil gólman hostí pravým betonem.

V šestnáctém minutě přišla obrovská šance Stanislava Procházky, který po uvolnění Pletkou zpoza branky nedokázal bekhendem překonat Turka. Tlak domácích narůstal. V sedmnácté minutě se na trestnou odebral Hübl za držení. Dobré příležitosti v přesilovce si vypracovala první lajna Liberce, ke gólovému zásahu vždy ale chyběl finální krok. Síly na ledě se vyrovnaly v osmnácté minutě, když ve středním pásmu zbytečně fauloval Krstev. Liberec byl v obraně velmi aktivní po chybě hostí se ve středním pásmu puku ujal Čermák a mířil si to na Turka, zastavil ho až faul Brabence, který hákoval. Na ledě se v těchto chvílích začalo přiostřovat a po střele Čermáka se strhla menší bitka, hlavní aktéry Haranta a Šachla poslal rozhodčí na 2+2 minuty na trestnou lavici shodně za hrubost. Zbytek třetiny se naštěstí dohrál v klidu a oba týmy se rozešly do kabin za bezbrankového stavu.

2. třetina

První vážnější šanci měl v druhé třetině domácí Vaic, který střílel ze střední vzdálenosti. Turek si s jeho pokusem poradil. Poté se hákováním provinil Vak a domácí dostali další možnost přesilové hry. Velkou šanci měl Vampola který se proháčkoval až před Turka, jeho pokus skončil na brankové konstrukci, pak ještě od modré střílel Richter, ránu vytěsnil Turek vyrážečkou mimo led. Hosté ale svou aktivní obranou domácím více nedovolili. V šestadvacáté minutě se domácí podařilo zúročit velký tlak z posledních minut. Lubomír Vaic zatáhl puk podél hrazení před Turka a přes obránce přihrál zcela volnému Podkonickému, který nemohl nedat. Hosté se nechtěli nechat zahanbit a tak se vrhli do útoku. Hřebejk hledal před brankou Brabence, k tomu se ale puk nedostal. Na druhé straně prověřil tvrdou ranou z kruhu Stanislav Procházka.

Faltu stejným způsobem se rozhodl provětrat chrániče Falty Sailer, po akci byl velmi aktivní Jan Holub, který byl vyloučen za hrubost. Což se o pár chvil později domácím vymstilo. Puk putoval po ose Šimánek, Sailer Kutlák, poslední jmenovaný trefil krásně růžek Faltovy branky 1:1. Po chvilce, kdy oba týmy nabíraly dech k dalším akcím se od mantinelu pokoušel vtipnou střelou překonat Faltu Květoň. To co se nepovedlo jemu se o pár vteřin poté podařilo Hřebečkovi, který po objetí branky našel skulinku, kterou trefil přesně. Pak přišla pro Liberec pohroma střela Posmyka ze středního pásma propadla libereckému brankáři mezi betony a bylo to 1:3. Bílí Tygři byli v těchto chvílích hodně na dně.

V pětatřicáté minutě se po kontaktu s hostujícím hráčem skácel na led kapitán domácích Stanislav Procházka, dlouho to s ním nevypadalo dobře, nakonec byl za asistence spoluhráčů odvezen z ledu. Domácí se snažili ze všech sil, ale k ničemu to nevedlo. Hosté si v pohodě bránili střední pásmo, přes které se libereckým hokejistům dařilo procházet jen stěží a když už se jim to povedlo, ztroskotali na obráncích, případně na skvěle chytajícím Turkovi. Falta nepůsobil v brance vůbec jistě, Hudcovu střelu ze střední vzdálenosti zneškodnil až na podruhé. Kutlákovu pak vyrazil levým betonem. V devětatřicáté minutě se potřetí v utkání odebral na trestnou lavici Holub. Jenže o hru v početní převaze se hosté připravili sami po vlastní chybě, kdy jel sám na Turka Rozsíval, kterého musel zastavit za pomoci faulu Gřegořek. Slibnou akci první pětky Liberce zastavila k nelibosti domácích fandů siréna, která ukončila druhou třetinu.

3. třetina

Když domácí dohrávali zkrácenou přesilovku, řítil se po chybě Hanzlíka na útočné modré na Faltu Sailer, který se na dvakrát snažil překonat domácího gólmana. Pak ještě dorážel Bělohlav, ale ani on netrefil poloodkrytou branku. Liberec se pokoušel o tlak, ale hosté výborně bránili střední pásmo a obranou modrou, když už se Tygři usadili v pásmu nezdráhali se beci hostí vyhazovat přes všechny čáry. Velký tlak si vytvořila druhá formace Liberce, která hostím dlouho motala hlavy, nakonec hru přerušil faul Posmyka, který hákoval. Hra s mužem navíc Tygrům brzo skončila Hanzlík se provinil vražením na hrazení a na dvě minuty putoval na trestnou. Následná hra ve čtyřech na obou stranách se nedařila ani jednomu z týmů. České Budějovice se nikam nehrnuly a domácí výpady hosté v pohodě likvidovali. V padesáté minutě se na trestnou lavici musel usadit Posmyk za vysokou hůl.

O několik chvil poté se vylučovalo opět na obou stranách z hostí Kutlák za hákování, z domácích Vampola za nafilmovaný pád. Obrovský tlak Liberce, na Turka mířila jedna střela za druhou, ke snížení ale ani jedna z nich nevedla a českobudějovický gólman si za své zákroky zaslouží absolutorium. Podle pravidla nedáš – dostaneš se radovali hosté. Gřegořek vystřelil od modré a Faltou vyražený puk v pohodě posunul do prázdné branky nikým nekrytý Brabenec. Jako by domácí už rezignovali na jakýkoliv úspěch v tomto zápase. V pětapadesáté minutě to vypadalo jako by se utkání dohrávalo jen z povinnosti. O minutu později se vylučovalo na straně domácích. Hanzlík si šel odpykat hákování. Za další minutu byli vyloučeni Vak za nedovolené bránění a Podkonický za vysokou hůl. Minutu a devět vteřin před koncem se vylučovalo opět na obou stranách. Za hosty se na trestnou usadil Mucha za nedovolené bránění a za domácí Vampola za hrubost. To bylo vše podstatné z třetí třetiny.