Trefa Bulíře nestačila, Bílí Tygři v Holešovicích padli

Date of publication Author Lukáš Šonský, Tereza Velikovská

Praha/Liberec – Bílí Tygři prohráli v rámci patnáctého kola na ledě poslední Sparty. V sestavě severočeského celku se poprvé objevily kanadské posily, Wayne Simmonds s Chrisem Stewartem však prožili v libereckém dresu neúspěšnou premiéru. Jelínkovi svěřenci na první zásah soupeře v úvodní třetině našli odpověď, ovšem další branku již nepřidali. Za hosty se dokázal prosadit pouze Michal Bulíř.

15. kolo, úterý 23. října 2012

Branky a nahrávky: 5. Broš (Sičák, Gawryletz), 26. Tenkrát (Vallin, Hovorka), 60. Ton (Broš) – 13. Bulíř (Havíř, Nedvěd). Rozhodčí: Šindler, Hrubý – Bádal, Ondráček. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 220. Střely na branku: 33:26. Průběh utkání: 1:0. 1:1, 3:1. Nejlepší hráči: Marek Schwarz – Wayne Simmonds.

HC Sparta Praha

Schwarz – Krstev, Mojžíš, Gawryletz, Sičák, Philipp, P. Hořava, Vallin, Kočí – Ton, Broš, I. Rachůnek – Pacovský, Hlinka, T. Rachůnek – Hovorka, Foster, Tenkrát – Bahenský, Přibyl, Forman.

Pavelec – Čutta, Šmíd, Derner, Havíř, Kajínek, Výtisk, Čakajík – Bulíř, Nedvěd, Dušek – Kudrna, T. Urban, Filippi – Steward, R. Vlach, Simmonds – Bárta, Galamboš, Špaček – Kica.

Liberec naskočil do zápasu vydatně posílen, poprvé se totiž v jeho dresu představily posily z NHL, útočníci Wayne Simmonds a Chris Stewart. První jmenovaný, ještě loni spoluhráč Jaromíra Jágra ve Filadelfii, ukončil svoje první extraligové střídání s trošku kyselým výrazem kvůli zlomené hokejce. Sparťanští obránci na ně však hned od začátku nastoupili bez respektu.

Po čtyřech minutách šli dokonce sparťané do vedení. Kapitán Michal Broš po uklouznutí libereckého hráče za Schwarzovou brankou zakončoval protiútok lehkou střelou z horní hranice pravého kruhu. Puk ale Pavelcovi propadl a pomaličku po ledě doklouzal za jeho záda do branky. V dalších minutách se však zapotil hlavně sparťanský gólman, když čelil hned dvěma přesilovým hrám Bílých Tygrů.

V těch hrozili Urban, Kudrna či Filippi, ale Schwarz i se štěstím udržel vedení, ačkoliv v posledním případě si po střele mezi betony vůbec nebyl jistý, jestli má puk bezpečně ukrytý ve výstroji. Vyrovnání nakonec přišlo ve hře pět na pět. Michal Bulíř si po zaváhání sparťanské obrany dlouhou kličkou natáhl Schwarze a poté bez problémů zavěsil. Liberecká převaha pokračovala, Holešovičtí se do výrazného tlaku dostali až v samém závěru prvního dějství.

Zatímco v prvních dvaceti minutách měli střeleckou převahu Severočeši, v té druhé měli naopak navrch domácí. V přesilové hře sice ještě moc akce nepředvedli, ale poté získal puk ve vlastním obranném pásmu Petr Tenkrát, projel celé hřiště a vzhledem k tomu, že jeho spoluhráč by skrytý za libereckou obranou, vyslal golfovým úderem nechytatelnou bombu pod víko. Pavelec se za ní pouze nevěřícně ohlédl.

Poté se na ledě mírně přiostřilo a přibylo zákroků na hranici pravidel. Oba týmy si znovu vyzkoušely hru v početní výhodě, kdy byl nebezpečnější Liberec. I největší šanci při sparťanské přesilovce měli paradoxně Bílí Tygři. Schwarz si totiž při rozehrávce neporozuměl s obranou a Urban se Špačkem málem vyrovnali. Sparťanský gólman se ale na poslední chvíli zvládl vrátit do branky a šanci pokrýt.

Do první výrazné šance závěrečné části se řítil uzdravený Pacovský, ale neprosadil se a skončil na ledě před Pavelcem. O další přesilovou hru Sparta přišla díky nedovoleného zákroku Tenkráta na Nedvěda, ale zvládla i následné zkrácené oslabení, ve kterém dokonce zahrozila z protiútoku. V dalším oslabení měli domácí ještě větší šanci. Ve dvou na jednoho ujeli Tomáš Rachůnek a Sičák. První jmenovaný střílel, druhý zkoušel nebezpečně dorážet a puk se nakonec zastavil pár centimetrů od brankové čáry.

Hubený jednogólový náskok držela Sparta i nadále, ale Liberec se nehodlal vzdát. Ve velké šanci netrefil Nedvěd odkrytou klec, když mu puk sjel z hokejky. Na druhé straně mohl domácí uklidnit Broš, ale obránce Liberce mu na poslední chvíli překazil zakončení. Vedení sparťané dokázali uhájit i při liberecké power play, o kterou se sami Bílí Tygři nedisciplinovaností nakonec připravili. V přesilové hře tak dovezl do prázdné brány potvrzení vítězství a svůj 300. extraligový gól kanonýr Petr Ton.

15. kolo, úterý 23. října 2012

HC Sparta Praha