Třígólové manko bylo příliš. Bílí Tygři zaspali úvod a na Olomouc nestačili

Date of publication Author Zuzana Spurná, Martin Zíta

Olomouc/Liberec - První zápas moravského dvojboje Bílým Tygrům podle představ nevyšel. Olomoučtí v první třetině třikrát pokořili libereckou defenzivu a přestože se svěřencům Pavla Hynka podařilo zápas ještě zdramatizovat, toto manko již smazat nedokázali.

6. kolo, pátek 26. září 2014
4:3
(3:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Marosz (Rác, Cibák), 10. Cibák (Marosz, Majeský), 17. Škůrek (Rašner), 26. Majeský (Rác, Marosz) – 20. Valský (Filippi, Škoula), 32. Bartek (Vampola, Škoula), 53. Bulíř (Kolmann, Bakoš). Rozhodčí: Wagner, Úlehla – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:3, navíc Lašák (LIB) 10 min. OT. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 727. Střely na branku: 26:27. Třetiny: 3:1, 1:1, 0:1. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:3.

HC Olomouc

Vošvrda – Houdek, Jaroměřský, Ondrušek, Vyrůbalík, Majeský, Rašner, Škůrek – Hrňa, Patera, Diviš – Rác, Marosz, Cibák – Pekr, Matai, Laš – Jergl, Buc, R. Dlouhý.

Lašák (21. Schwarz) – Šimek, Škoula, Kolmann, Gřegořek, Voráček, Vitásek, Kajínek – Krenželok, Vampola, Bartek – Bulíř, Filippi, Bakoš – Jelínek, Bulík, Valský – A. Dlouhý, Jass.

V rámci šestého kola Tipsport extraligy si fanoušci na olomouckém zimním stadionu zavzpomínali na baráž ze sezóny 2012/2013. Na stařičký zimák totiž dorazili liberečtí Bílí Tygři. Zatímco domácí měli o motivaci navíc, protože se jim v baráži proti Severočechům nedařilo, Liberečtí se na olomoucký zimní stadion příliš rádi nevraceli.

Domácím se, stejně jako v Pardubicích, povedl vstup do utkání. Na rozdíl od utkání ve městě perníku však byla tentokrát první přesná střela Kohoutů uznána. Už v první minutě zápasu se dokázala prosadit druhá lajna Hanáků, když Rostislav Marosz využil krásné přihrávky Martina Cibáka, před bránou si prohodil puk s Romanem Rácem a mířil přesně za Lašákova záda.

I před druhým gólem bylo slyšet hlavně o druhé lajně Olomouckých. Domácí totiž přežili oslabení, když na trestnou lavici putoval Roman Rác a o chvíli později se dvířka lavice hanby otevřela na druhé straně. A Kohouti trestali libereckou nedisciplinovanost. Marosz nejprve nastřelil tyč svatyně hostů, odražený puk ale usměrnil za brankovou čáru Martin Cibák.

I napodruhé se domácí předvedli těsně po tom, co se z trestné lavice vrátil jeden z jejich hráčů. Poměrně kuriózně se ihned po návratu z lavice hanby vydal do útoku právě David Škůrek podporovaný nejmladším obráncem Olomouckých Alexem Rašnerem. Benjamínek v obraně Kohoutů nejprve střílel jen do připravené lapačky Lašáka, první jmenovaný ale prokázal důraz před bránou a kotouč doslova propasíroval do liberecké svatyně.

Necelé půl minuty před koncem první dvacetiminutovky se ale poprvé prosadili hosté. Tomáš Filippi zpoza brány poslal přihrávku Jakubu Valskému, který přišel na to, kudy na Vošvrdu. V úvodu druhé části se na trestnou lavici poroučel Diviš. Mora ale oslabení odehrála velmi dobře a až před bránu Schwarze se dostal Cibák, na libereckého brankáře ale vyzrát nedokázal.

V šestadvacáté minutě ale znovu úřadovali červenobílí. Liberec si počínal za hranicí pravidel, a tak byl jeden z jeho hráčů odkázán odpykat si dvouminutový trest. A opět to byla druhá lajna Kohoutů, která se podepsala pod branku v síti Tygrů. Svůj první gól v dresu Olomouce si po přihrávce Romana Ráce připsal Ivan Majeský.

Chvíli po uplynutí poloviny utkání se rozvlnila síť za maskovaným mužem Hanáků. Místečko mezi Vošvrdovou výstrojí našel v zápase velmi aktivní Martin Bartek. Po tom, co podruhé mířili přesně Liberečtí, se hra poměrně vyrovnala. Do velkých gólových šancí se však nedostával ani jeden z celků. Vše se změnilo necelé dvě minuty před druhou přestávkou, když se domácí usadili před bránou Schwarze a pokoušela se dostat puk za jeho záda. Liberecký brankář byl však proti.

Třetí třetina ale byla v režii Severočechů, kteří nenechávali domácím moc prostoru. Před bránou Tomáše Vošvrdy tak bylo pořádně horko. Šanci na pátý gól v síti hostujícího brankáře měl nejzkušenější z Hanáků Pavel Patera, ten však puk mezi tři tyče dostat nedokázal. Zhruba dvanáct minut před koncem fanouškům na olomouckém zimním stadionu zatrnulo, když po souboji před domácí kasou zůstal ležet v brankovišti Vošvrda. Po chvíli se však brankář Kohoutů zvedl a pokračoval v zápase.

Hosté v modrém ale ještě osm minut před koncem zápas pořádně zdramatizovali. Domácí strážce svatyně chtěl puk pouze vyrazit Kolmanovu střelu pryč, trefil však najíždějícího Michala Bulíře, od kterého se kotouč odrazil přímo mezi tři tyče olomoucké brány. Rázem tak byl náskok Kohoutů pouze jednobrankový. Liberečtí to v závěru utkání zkusili i bez brankáře, Hanáci však dokázali tři body udržet doma.

Petr Fiala
„Když přijeli pozdě, říkal jsem si, aby to nebylo jako s Boleslaví, když přijela do Zlína. Naštěstí nám ale úvod zápasu, první třetina, vyšla. Jen škoda situace, kdy necháme volného hráče za sebou. Kdyby to skončilo 3:0, bylo to pro nás lepší. Jakmile to bylo 3:1, soupeř žil a bylo vidět, že o body bojoval až do konce. My jsme se navíc po hloupém faulu hodně třásli o tři body. Naštěstí se to ale uhrálo a po venkovních zápasech, ze kterých jsme měli nula bodů, si toho považujeme.“

Pavel Hynek
„Gratuluji domácím k vítězství. My jsme prospali první třetinu. Přijeli jsme na doraz, ale na to se nemůžeme vymlouvat. V první třetině nám chyběl pohyb, agresivita v osobních soubojích a pustili jsme Olomouc do vedení 3:1. To nás stálo zápas. Druhou a třetí třetinu jsme se ale zvedli a myslím, že ke cti nám slouží to, že jsme bojovali až do konce. Bohužel jsme však byli o ten jeden gól kratší.“