Tygři bez ztráty kytičky i po souboji s Orly

Date of publication Author Milan Šebesta

Vynikající utkání shlédli diváci na stadioně ve Znojmě. Plných jedenáct branek se hned tak v extralize nevidí. Smutnější sice byli fanoušci domácího týmu, ale prohra jejich miláčků znamenala jediné: Liberec je jasným lídrem soutěže i po třetím utkání s přesvědčivým skóre a jako jediný neztratil ani bod. V zápase zářily liberecké posily ze zámoří, <b>Aleš Kotalík</b> se blýskl hat-trickem.

5. kolo, úterý 21. září 2004
4:7
(3:4, 1:1, 0:2)

Branky: 3. P. Pucher (Uram), 6. P. Pucher (K. Rachůnek), 14. Pardavý (Benák, Toman), 32. K. Rachůnek (Bičánek, P. Pucher) - 3. Podkonický (P. Rozsíval), 9. V. Nedorost (R. Vrbata), 12. Kotalík, 18. Kotalík (Jiří Hanzlík), 23. V. Nedorost (R. Vrbata), 44. Čermák, 54. Kotalík (R. Vrbata). Rozhodčí: Homola - Dědek, Chytil. Vyloučení: 6:9, navíc Čermák (Liberec) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:2. Diváci: 4600. Průběh utkání: .

Orli Znojmo

Přikryl (23. Slávik) - Bičánek, K. Rachůnek, Toman, Kvetan, Benák, Křetinský - Uram, Vorel, P. Pucher - Erat, Ludvík, Plášek - I. Rachůnek (17. Ondřej), Haman, Pardavý

Hnilička - Šmíd, Jiruš, Krstev, Duben, J. Moravec, Jiří Hanzlík - Čermák, Rataj, Tomajko - Klimenta, Plodek, S. Procházka - Vaic, Podkonický, P. Rozsíval - R. Vrbata, Kotalík, V. Nedorost

Vstup do zápasu se povedl lépe Liberci. Skóre otevřel již ve třetí minutě Podkonický, který dorazil Rozsívalovu střelu z bezprostřední blízkosti. Tento moment předznamenal budoucí vývoj zápasu - šest ze sedmi branek totiž vsítili Liberečtí z prostoru okolo brankoviště. Na vedoucí liberecký gól dokázal velmi rychle odpovědět Pucher, který zprava objel branku a ač tísněn, dokázal puk zvednout a protlačit ho do branky. Kapitán Orlů přidal za necelé tři minuty druhý gól. Ve vlastním oslabení si vzal puk v obranné třetině, projel celým hřištěm a nikým neatakován si úspěšně vyzkoušel bekendový blafák na Hniličku. To bylo ale naposled, co Znojmo v zápase vedlo.

Okolo sedmé minuty Orli na dlouhý čas zamkli Tygry v jejich třetině, avšak střely Puchera, Benáka a Pardavého skončily buď mimo nebo je pochytal dobře chytající Hnilička. Na počátku deváté minuty dal o sobě poprvé vědět čtvrtý liberecký útok složený z posil z NHL. Nejprve dorazil do skoro prázdné brány Vrbatovu střelu Nedorost. Poté se ve vlastním oslabení dostal k puku úplně osamocený Kotalík a střelou pod břevno překonal Přikryla. Ve čtrnácté minutě se naskytla Znojmu příležitost hrát přesilovku pět na tři, kterou využil po jedenácti vteřinách střelou z kruhu Pardavý. Konečné skóre divoké první třetiny stanovil Kotalík, jenž nedůsledně střežen měl čas udělat před Přikrylem náznak kličky a zavěsit.

Začátek druhého dějství vyšel opět lépe Bílým Tygrům. Do třetiny nastupovali ve dvojnásobné přesilovce po vyloučení Pardavého a Benáka. Přesilovku ještě Liberečtí nevyužili, brzy po jejím skoneční se ale mohli radovat. Po nezištné Vrbatově přihrávce nedal Přikrylovi, jak jinak, než z bezprostřední blízkosti, šanci Nedorost. Po pátém gólu vystřídal Přikryla v brance Slávik. Orli se tlačili do útoku, ale srážely je časté nepřesnosti v rozehrávce a nepřesná střelba. Výjimkou byly střely od modré Benáka a Bičánka a průnik Puchera a Ludvíka. Znojmo se snažilo vrátit do zápasu, úspěch slavil při vyloučení Kotalíka Karel Rachůnek, který přesilovku ukončil střelou od modré už po šesti vteřinách. V závěru třetiny ještě měly oba týmy k dispozici další přesilovky po faulech Pardavého, potažmo Krsteva, ale skóre se již do sirény neměnilo.

Hned v úvodu závěrečné třetiny dostali hosté šanci své vedení pojistit, to když rozhodčí Homola vyloučil současně obránce Tomana a Kvetana. Liberec tak mohl hrát dvě minuty v dvojnásobné přesile, dlouho se ale nemohl prosadit. V jednu chvíli, po závaru před Slávikem, rozhodčí hledali puk, ten se ale našel po betonem znojemského brankáře. Jiskřičku naděje v ochozech Hostan arény mohl vykřesat kapitán Pucher, který po vyhraném buly ujížděl osamocen na libereckou braku, střílel však vedle. Když už se na led vraceli z trestné lavice hříšníci, sebral znojemskému hráči za brankou puk Čermák a zasunul překvapenému Slávikovi mezi nohy.

Od té doby si už Bílí Tygři hlídali svůj dvougólový náskok, ničili kombinaci Orlů hned v zárodku a nepřipustili je do žádné nebezpečné akce. Konečný stav zápasu stanovil Kotalík. Ten zcela osamocen usměrnil přihrávku Vrbaty, který se dostal úplně zadarmo k puku po „přihrávce“ Karla Rachůnka, jenž zřejmě v domnění, že má za sebou spoluhráče, vybídl protihráče ke skórování. Bílí Tygři si výhrou ve Znojmě udrželi vedení v tabulce a uhájili svou dosavadní neporazitelnost.