Tygři byli Petrohradu více než vyrovnaným soupeřem, branku ale nedali a prohráli 1:0

Date of publication Author Ondřej Flanderka

B a s i l e j - V dalším přípravném utkání před novým extraligovým ročníkem se Bílí Tygři na švýcarském turné střetli s ruským Petrohradem. Hráči Liberce podali velmi dobrý výkon podpořený výtečným výkonem <b>Tero Leinonena</b>, který za svá záda pustil pouze jediný puk z hole Girouxe. Severočeši se ale do černého netrefili ani jednou, a po prohře 1:0 obsadili ve skupině B na basilejském turnaji druhé místo.

přát., pátek 21. srpna 2009
1:0
(0:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 54. Giroux (Sushinsky, Gorovikov). Rozhodčí: Rochtte, Popovic - Kaderli, Wermeille. Vyloučení: 6:8, navíc Kwiatoski na 10 min, bez využití.

SKA Petrohrad

Sokolov - Zyvzin, Kwiatosky, Petrov, Giroux, Safronov, Gusev, Kucheryavenko - Yashin, Čajánek, Sushinsky - Rybin, Gorovikov, Makarov - Misko, Brylin, Korolyuk - But, Leschev, Trubachev.

Leinonen – Čakajík, Rýgl, Harant, Derner, Hunkes, Jareš, Holub – Podkonický, Klimenta, Nedvěd – Víšek, Kašpařík, Bartovič – Blatný, Plodek, Ondřej – Špaček, Vantuch, Bárta – Jech.

Utkání začalo hodně opatrně, Petrohrad chtěl zlepšit defenzivu po čtvrtečním zápasu s Davosem, ve kterém nepůsobila zrovna nejpevněji, Tygři už před utkáním deklarovali, že budou vycházet ze zajištěné obrany. První střela na branku tak přišla až ve čtvrté minutě z hole Podkonického, Sokolov ji vyrazil. Tygři si pak zahráli tři přesilové hry v krátkém sledu za sebou, příliš šancí si v nich ale nevytvořili, i díky skvělé práci Raymonda Girouxe, který odpaloval z obranného pásma Petrohradu jeden puk za druhým.

Když už se pokračovalo v plném počtu, předvedl pěknou akci Vantuch, který se ihned po buly z otočky snažil překonat Sokolova, zkušený ruský gólman ale jeho svižný pokus vytáhl ramenem nad branku. Několik příležitostí ke skórování měl i Petrohrad. Nejprve byl po přihrávce Sušinského sám před Leinonenem Čajánek, puk mu ale při pokusu o blafák sjel z hole, o chvíli později se po dalším střeleckém pokusu aktivního Sušinského snažil tečovat před libereckou brankou puk Kwiatosky a od radosti z gólu ho dělily jen centimetry.

Prostřední dvacetiminutovka byla mnohem více zajímavější než ta úvodní, a ve svém úvodu především zásluhou hokejistů ze severu Čech. Nejprve to dvakrát zkusil Blatný, jeho střely byly hodně povedené, bohužel pro Tygry obě zamířily kousek vedle tyčky. Po něm zkusil štěstí Čakajík a s jeho ránou od modré měl Sokolov velké problémy. Dobré střídání předvedla i čtvrtá řada, do které se po odstoupení Plodka přesunul Jech. Právě Jech pak předvedl pěknou akci s Bártou, Tygrům ale opět nebylo dopřáno radovat se z branky.

Když se neprosadil ani Vantuch, jehož bekhendová dorážka klouzala po brankovišti, zahrozili i hráči SKA. Při dvojnásobné přesilovce v závěru druhého dějství byl nejprve před Leinonenem sám Čajánek, puk si ale ideálně nezpracoval a finský brankář ho vybruslil, pár vteřin na to už byl ale liberecký gólman takřka pokořen, když se ke zblokované ráně Petrova dostal Sušinsky a měl před sebou z dobré půlky volnou branku. Puk ale netrefil ideálně, a tak ani po čtyřiceti minutách branka v St.Jakobareně nepadla.

Petrohrad dohrával na začátku poslední třetiny přesilovku a roztočil během ní v liberecké třetině pěkný kolotoč. Leinonen se měl co ohánět především při pokusech Antona Buta a Alexeje Jašina. Když už se pokračovalo v pěti, předvedl brankář Liberce pěkný semafor po střele Koroljuka, tlak ruského celku se ale stále stupňoval. Tygři často vyhazovali na zakázaná uvolnění a museli se bránit nebezpečný akcím, podobným jakou předvedl v osmačtyřicáté minutě Rybin.

Tlak na chvilku ustal až po nepříjemném momentu u hrazení, po kterém zůstal na ledě ležet obránce Tomáš Harant a ze hřiště odkulhal pouze v doprovodu lékaře. Další šance tak přišly až ve třiapadesáté minutě, kdy se blýskl parádním dvojzákrokem Tero Leinonen. Nejprve vyrazil přesně mířenou střelu Jašina a pak skokem přes brankoviště schoval do lapačky prudkou Čajánkovu dorážku. Výtečně chytající Fin už ale nestačil na akci Sušinského s Gorovikovem zakončenou přesným bekhendem pod víko z hole Raymonda Girouxe. Tygrům se na tuto branku z čtyřiapadesáté minuty ani přes přesilovku nepodařilo odpovědět, a po těsném výsledku 1:0 se tak z výhry nejen v utkání ale i ve skupině B radoval Petrohrad.