Tygři nenašli odpověď na rychlé branky TPS a druhý zápas European Trophy ztratili

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Bílí Tygři mají za sebou první zápas na území Finska. Bohužel v něm nedokázali navázat na domácí výhru a s TPS prohráli poměrem 5:2. Domácí těžili z rychle získaného náskoku, který celý zápas pečlivě střežili. Za Liberec se prosadili Vantuch a Tomáš Urban.

ET2, pátek 17. srpna 2012
5:2
(3:1,1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Locke (Hattunen, Vahalahti), 6. Hattunen (Locke, Vahalahti), 8. Seinelä (Tuominen, Huhtala), 40. Anttila (Tuomainen, Koskiranta), 59. Huhtala (Kulmala) - 19. Vantuch (Bárta, Výtisk), 28. T. Urban (Cebák, Víšek) Rozhodčí: Fonselius, Rantala - Aalto, Elonen. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 112. Střely na branku: 24:36. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 5:2.

TPS Turku

Engren - Vittasmäki, Ristolainen, Seppänen, Ehrhardt, Lehtonen, Paven, Friman - Vahalahti, Locke, Hattunen - Tuomainen, Koskiranta, Anttila - Salo, Virtala, Kuru - Seinelä, Tuominen, Huhtala.

Pinc (8. Vošvrda) - Čakajík, Výtisk, Derner, Cebák, A. Jánošík, Havíř, Holub, Moravec - Víšek, Dušek, Kudrna - R. Vlach, Filippi, T. Urban - Špaček, Vantuch, Bárta - Kica, Galamboš, Krejčík.

První ze dvou zápasů na finské půdě nezačali Tygři nejšťastněji. První minuty sice nenasvědčovaly příchodu finské smršti, ale nakonec tomu tak bylo. Přišla šestá minuta a TPS udeřilo hned dvakrát. Nejprve se prosadil kanadský útočník Corey Locke, jenž těžil z práce parťáků z útoku Hattunena a Vahalahtiho. Ti si za pár vteřin akci znovu zopakovali. Tentokrát na jejím konci stál Jarkko Hattunen, který se prosadil prakticky okamžitě po vhazování.

To ale domácí ještě nekončili. Za necelé dvě minuty už totiž šli do tříbrankového vedení. Tuominen oslovil v útočném pásmu Joniho Seineläu a ani on se nemýlil. Jeho první branka v barvách TPS navíc znamenala konečnou pro Marka Pince, který přepustil místo v brance Tomáši Vošvrdovi.

Poté se situace o poznání uklidnila a i tým z pod Ještědu začal vystrkovat drápy. Nejprve v oslabení ujel Tomáš Urban, avšak ten si ještě na Engrena nepřišel. Povedlo se to až v samém závěru třetiny Lukáši Vantuchovi. Ten společně s Bártou vyšťoural kotouč po Výtiskově střele a poslal ho do branky. Poprvé se tak do kabin šlo za stavu 3:1 pro Finy.

Druhá třetina sice takovou přestřelku nenabídla, avšak nuda to rozhodně nebyla. Tygři navázali na povedený závěr prvního dějství a byli aktivnějším týmem. Z toho také pramenila přesilová hra pěti proti třem, která se libereckému celku naskytla.

Do role jejího režiséra se pasoval Jan Víšek, jenž oslovoval své spoluhráče přesnými pasy. Hlavně pak Kudrnu, ten nejprve pálil jen do gólmana, avšak opakovaná nabídka už skončila na finské tyči. Poté si kotouč Víšek nechal pro sebe a povedlo se mu ho dostat až do branky. Z gólu se ale radovat nemohl, sudí totiž rozhodli, že kotouč byl do sítě dopraven kopnutím.

Mrzet ho to ale příliš nemuselo. Za pár vteřin totiž Cebák nabídl kotouč Tomáši Urbanovi, a ten z voleje pokořil Engrena. Tygři se tak dostali na rozdíl pouhého gólu. A nemuselo skončit u toho. V oslabení se totiž na útočné modré dostal ke kotouči Kica, ale svůj nájezd neproměnil.

Druhá třetina byla zejména ve znamení vyloučených a ukázal to i samotný závěr třetiny. Jánošík putoval na trestnou za sekání a pro Liberec přišlo to nejhorší, co mohlo. Do hry se totiž vrátil už po sedmadvaceti sekundách. Z trestné lavice ho poslal Marko Anttila, který si blafákem poradil s Vošvrdou a vrátil domácím dvoubrankové vedení.

Do závěrečného dějství tedy domácí znovu vstupovali s pohodlným náskokem. Liberečtí ho pochopitelně chtěli co nejdříve smazat, bohužel se jim to nedařilo. Během třetí dvacetiminutovky se jim nedařilo dostávat se do větších šancí a TPS tak relativně pohodlně zvládalo bránit. A občas i pořádně zahrozit.

Tak třeba Locke se dostal do situace, kdy byl před téměř prázdnou brankou. Vošvrda ale dokázal vymrštit beton a jeho pokus zastavit. Necelých pět minut před koncem sáhli Severočeši po oddechovém času.

Ovšem diváci v hale byli svědky „opakování historie“. Pár desítek vteřin po této události byl totiž vyloučen Havíř a plány na vyrovnání dostaly znovu pořádnou trhlinu. Tygři tuto situaci nakonec zvládli a ubránili se. Po návratu zkušeného zadáka do hry byl okamžitě odvolán Vošvrda a modrobílí to zkusili v šesti.

Ani hra bez brankáře ale spásu nepřinesla. Naopak po Kicově střele se domácí dostali ke kotouči a Santtu Huhtala ho dopravil do opuštěné klece. Bílí Tygři tedy první duel v zemi tisíce jezer nezvládli a nenavázali na vítězný duel se Švýcary z domácího ledu. Už zítra se ale mohou znovu vrátit na vítěznou vlnu, čeká je totiž druhý duel na finském ledě, tentokrát s Tapparou.