Tygři nezvládli emotivní bitvu a v sérii prohrávají 1:2

Date of publication Author Jan Kousal

Praha/Liberec - Třetí finálová bitva mezi Bílými Tygry a celkem z hlavního města přinesla třaskavý průběh s lepším koncem pro Pražany. Utkání rozhodl moment ze závěru druhé části. Místo ubráněného dvojnásobného oslabení video prokázalo gól Sparty, a navíc vrátilo Liberecké do čtyřech, z čehož Sparťané vytěžili třetí branku a chvíli nato se prosadili znovu. O vyrovnání se šelmy pokusí zítra od 18:20.

F3, pondělí 18. dubna 2016
4:1
(0:0, 4:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 30. Buchtele (Polášek, Hlaváč), 38. Hlinka (Buchtele, Polášek), 38. Mikuš (Čajkovský, Kumstát), 40. Hlaváč (Pech) – 42. Šimek (Lakatoš). Rozhodčí: Hodek, Polák – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:11, navíc Vampola (LIB) 10 min. OT + OT do konce utkání. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 16 758. Střely na branku: 31:23. Průběh utkání: 4:0, 4:1. Nejlepší hráči: Tomáš Pöpperle (SPA) a Radim Šimek (LIB).

Pöpperle – Polášek, Eminger, Barinka, Čajkovský, Mikuš, Švrček, Kalina – Forman, Hlinka (A), Buchtele – Procházka, Pech, Kumstát (A) – Hamilton, Kudrna, Sabolič – Netík (A), Dragoun, Hlaváč – Černoch

Lašák (41. Schwarz) – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk, Derner, Plutnar – Radivojevič, Vampola, Bakoš – Birner, Bulíř, Řepík – Krenželok, Jelínek, Valský – Stránský, Lakatoš, Špaček – Ordoš

Oba finalisty přivítala v O2 Aréně téměř sedmnáctitisícová návštěva, která se těšila na další lítý boj. První velkou šanci si připsali domácí. Hlinka předložil kotouč Buchtelemu, jenž z těsné blízkosti netrefil bránu. Liberečtí kontrovali v početní výhodě. Vampola křižným pasem našel na levé straně útočného pásma Birnera. Ten ale zamířil do tyče.

Nedlouho poté se Bulíř elegantně vyhnul Švrčkovi a dostal se tím pádem až před Pöpperleho. O zakončení ho však připravil Mikuš, který na poslední chvíli libereckého forvarda zahákoval, a tak bylo nařízeno trestné střílení. Bulíř ale na sparťanského gólmana nevyzrál. V závěru periody přišly těžké časy pro Tygry. Krátce po sobě šli na trestnou lavici Birner s Vampolou a Pražané si zahráli přesilovku pět na tři.

Severočeši se ale v dvojnásobné početní nevýhodě, kterou rozdělila přestávky mezi první a druhou třetinou, dokázali ubránit. Další prohřešek Michala Birnera však Sparta potrestala. Polášek se rozpřáhl na modré, jenže místo signalizované dělovky vyslal chytrý střílený pas na hůl Jana Buchteleho, jehož teč skončila za zády Jána Lašáka – 1:0.

O chvíli později dělily Spartu od další branky milimetry. Puk, který pomalu klouzal do liberecké klece, na poslední chvíli odpálil z brankové čáry Ševc, což potvrdil také videorozhodčí. V závěru prostředního dějství však přišla další komplikace v podobě dvojnásobného oslabení.

V něm se blýskl Ján Lašák, jenž vleže zblokoval hokejkou bekhendovou dorážku Jaroslava Hlinky. Jak ale později ukázal videozáznam, zákrok našeho brankáře přišel za brankovou čárou a Pražané se rázem dostali do dvoubrankového vedení – 2:0. Došlo tak k pěkně kurióznímu momentu. Čas se vracel o téměř tři minuty a bílomodří museli znovu bránit oslabení, které už paradoxně jednou zvládli.

Byly to pochopitelně těžké chvilky pro Tygry, Sparťané naopak na své straně měli psychickou výhodu. V pokračující přesilovce pět na čtyři navíc zasadil Liberci třetí ránu obránce Juraj Mikuš, který šikovnou tečí Čajkovského střely usměrnil kotouč mimo dosah slovenského brankáře – 3:0. Gólový účet druhé třetiny uzavřel krátce před jejím koncem pohlednou individuální akcí Jan Hlaváč. Proti jeho zakončení byl Lašák bezmocný – 4:0.

Do třetího dějství nastoupily šelmy v lehce poupravené sestavě s Markem Schwarzem v bráně a hned od začátku třetí dvacetiminutovky začaly stahovat náskok. Lakatoš vydoloval puk z rohu pro Radima Šimka. Ten si to namířil před Pöpperleho, kterého si vychutnal povedeným forhendovým blafákem – 4:1.

Obrovskou příležitost zdramatizovat zápas měl i Martin Ševc. Ten se dostal do podobné pozice jako skórující Šimek, Pöpperle ale tentokrát libereckého beka vychytal. Svěřenci Filipa Pešána pak i ve zbytku třetí části bojovali o lepší výsledek, Sparta si ale druhou výhru v sérii vzít nenechala. Tygři si mohou spravit chuť už zítra, kdy finále pokračuje opět na ledě O2 Arény.

Josef Jandač
„Utkání se rozhodlo na konci druhé třetiny, kdy jsme proměnili přesilovky. Důležitý byl i první gól, Tomáš Pöpperle také chytil trestné střílení a v zápase nás podržel. Poslední třetinu jsme si v klidu pohlídali a v žádném případě se neobávali hry soupeře, nebo že bychom se nějak zatáhli. Prostě jsme hráli chytře a utkání bez problémů zvládli do vítězného konce.“

„Do utkání jsme vstoupili celkem slušně, byly tam šance, střely do prázdné brány. Trefili jsme tyčku a nedali trestné střílení. Ale fatální byla druhá třetina, kde jsme byli hodně nedisciplinovaní. Platilo to tedy i o první třetině, ovšem tam nás Sparta tolik nepotrestala jako v té druhé. Potvrdilo se pravidlo, že kdo ve finále nezvládá emoce, tak nemůže vyhrát. Ale nestalo se nic víc ani méně, než že třetí zápas vyhrála Sparta.“