Tygři porpvé v European Trophy vyhráli

Date of publication Author Radoslav Vavřina

L i b e r e c - Po domácí prohře s brněnskou Kometou se do Svijanské Arény dostavil tým HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, který zažil slibný náskok do turnaje minulý týden. Zápas byl dlouho vyrovnaný, až ve třetí třetině se hosté dostali díky Robertu Kousalovi do vedení. Tygrům se nicméně podařilo skóre zápasu otočit, když Bárta vyrovnával a Bartovič rozhodl v prodloužení. Hvězdou zápasu byl vyhlášen právě Michal Bárta, Tomáš Vošvrda se stal třetí hvězdou utkání.

ET2, čtvrtek 18. srpna 2011
2:1p
(0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 53. Bárta (Bartovič), 61. Bartovič (Nedvěd) - 42. Kousal (Nahodil, Kolář). Rozhodčí: Hribik, Smitka - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 1 500. Střely na branku: 28:25. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Hvězdy utkání: 1. Michal Bárta (Liberec) 2. Ladislav Koutský (Pardubice) 3. Tomáš Vošvrda (Liberec).

Vošvrda - Hay, Čakajík, Trončinský, Výtisk, Pavlů, Derner, Moravec, Holub - Kudrna, Nedvěd "C", Dušek - Bartovič, Vak, Špaček - Bárta, Urban, Vantuch - Klimenta, Bortňák, Víšek.

HC Dynamo Pardubice

Koutský - Kočí, Sičák, Mocek, Nakládal, Kolář, Drtina, Zdráhal - Starý "C", Elkins, Půhoný - Rákos, Zohorna, Radil - Buchtele, Nahodil, Kousal - Semorád.

Hosté vstoupili do utkání poněkud aktivněji, když po necelých dvou minutách trefil Jan Buchtele z prostoru před přemisťujícím se Vošvrdou tyč. O pár minut později se to samé podařilo libereckému Michalu Bártovi, který ji ale trefil při úniku v oslabení. Většina fanoušků v hledišti si myslela, že liberecký forvard vstřelil gól, ale rozhodčí byl přesvědčen o tom, že puk trefil brankovou konstrukci. Ještě jednu tyč trefil Milan Bartovič, kterému se to povedlo v jedenácté minutě při závaru před Koutského klecí.

Ke konci třetiny se po dlouhé době dostali ke slovu opět hosté, a to poté, co se před Vošvrdou našli Kanaďan Corey Elkins a jeho parťák Jan Starý, kterého ale opět zastavil Vošvrda. V poslední minutě vyzkoušel pružnost Vošvrdova betonu bývalý Tygr Václav Kočí, který ale zjistil, že liberecký gólman dosáhne i na jeho backhand. Pár vteřin před koncem ještě jednou zahrozili Tygři, když Klimenta dostal kotouč do dobré pozice před pardubickou bránou, nejprve ale vystřelit nedokázal, a poté jeho akci zabrzdila siréna.

Ve druhé třetině byl jako první blízko ke gólu pardubický Buchtele, jehož střela minula Vošvrdovu branku jen o kousek. Hned poté následoval Bartovičův protiútok, ale skončil skvělým vyseknutím kotouče od brankáře Koutského. O dvě minuty později zahrozil zpět u liberecké branky Lukáš Nahodil, který dokonce trefil Vošvrdovo břevno. A pardubičtí hokejisté pokračovali v dobývání o pár minut později, kdy na konci kostrbaté kombinace našel Corey Elkins Jana Semoráda, jehož přiťuknutí na poslední chvíli zastavil tygřím skokem brankář Vošvrda.

Po polovině druhého dějství se ke slovu dostali opět Tygři, když si Koutský musel poradit s rychlým Bartovičem a také s Vakovou dorážkou. Na led se dostavily také emoce, které rozkouskovaly hru a zabránily hezkému hokeji. Situace na ledě byla dramatická až do poslední minuty, kdy si Tygři, stejně jako v první části, vypracovali velkou a dlouhou šanci. Nedvěd našel jen kousek před modrou čárou Antonína Duška, jehož výstavní dělovku z první vyrazil připravený Koutský.

Do třetího dějství vstoupili bezesporu lépe Pardubičtí, kteří se po 115 vteřinách dostali do jednobrankového vedení. Lukáš Nahodil zavezl puk po levém křídle do útočného pásma a pak bezchybně našel Roberta Kousala, který puk usměrnil za Vošvrdova záda – 0:1.

V sedmačtyřicáté minutě mohlo být vedení hostů dvojnásobné, Jana Starého ale zastavila pohotová lapačka Vošvrdy. O tři minuty později se v útočném pásmu domácích dostal ke slovu Jan Víšek, který nejprve ohrozil Koutského vlastní střelou, a poté tečoval střelu jednoho ze svých spoluhráčů. Koutského v té chvíli zachránila vlastní maska, kterou už na hlavně neudržel, a zabránil tím dalším libereckým pokusům o vyrovnání.

O necelou minutu později se Koutský musel opět vyznamenat. Pardubický brankář ukázal svou bleskurychlou lapačku, která zastavila rychlou střelu Jaroslava Kudrny, kterého zpoza brány vybídl Dušek. Ve třiapadesáté minutě už ale ani gólman Pardubic nezastavil další úderný útok domácích, když za něj dostal puk po Bartovičově pasu Michal Bárta, který tak konečně srovnal na 1:1.

Do konce poslední dvacetiminutovky další gól nepadl, a tak týmy naskočily do prodloužení, které se hrálo ve čtyřech hráčích na každé straně. To vyhovovalo nejvíc slovenskému rychlíkovi Milanu Bartovičovi, který po vlastním brejku dostal pěknou přihrávku od Petra Nedvěda a našel díru mezi Koutského betony – 2:1. Tygři tedy svůj druhý domácí zápas vyhráli a připsali si první body do European Trophy.