Tygři řeší těžký los parádně. Zlínského berana doma zajedli pardubickým perníkem

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Po cenné výhře ve Zlíně si Liberečtí poradili s dalším silným sokem. Ve čtvrtém duelu sezony přijely na sever Pardubice, a i když se ústřední postava Východočechů brankář Hašek na ledě nakonec neobjevil, bavily se napěchované tribuny skvěle. Bílí Tygři předvedli výkon o kategorii lepší než v domácí premiéře a soupeři k bodům nestačil ani mocný finiš v posledních minutách.

4. kolo, úterý 15. září 2009
4:3
(2:1, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Víšek (Bartovič), 13. Víšek, 24. Nedvěd (Klimenta, Hunkes), 37. Rýgl (Nedvěd, Klimenta) - 10. Kolář II(Cetkovský), 35. Pivko (Sýkora), 59. Divíšek. Rozhodčí: Hradil, Husička - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:2. Diváci: 7014. Střely na branku: 29:19. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:3.

Leinonen - Čakajík, Rýgl, Derner, Hunkes, Jareš, Moravec, Holub - Podkonický, Nedvěd, Klimenta - Víšek, Kašpařík, Bartovič - Blatný, Nedorost, Hlaváč - Špaček, Plodek, Ondřej.

HC Dynamo Pardubice

Růžička - Richter, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Kočí, Šeda - Sýkora, Divíšek, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Cetkovský, Špirko, Somík - Klejna, Zohorna, Rákos.

Tak do Liberce konečně přijel ten slavný fantom, hlavní strůjce největšího českého hokejového vítězství v dějinách a jeden z nejlepších brankářů světa posledních dvou dekád, jednoduše Dominik Hašek. Hlavně kvůli němu se do Tipsport areny vměstnalo přes 7000 natěšených fanoušků. Slovutný Dominátor však na ledě tentorkát strávil jen pár chvilek, a to při předzápasovém rozbruslení, kdy si navíc pouze protáhl své v posledních letech zranitelnější, stále však nevídaně ohebné, tělo.

Poté už zapadl za mantinel a smutně sledoval počínání svých spoluhráčů v prvním dějství. Pardubičtí totiž byli od začátku o něco pasivnějším celkem a také za to řádně zaplatili. V paté minutě rozčísl perníkovou obranu blesk Bartovič a po jeho vskutku zdařené příhře trefil Jan Víšek šibenici – 1:0.

Hosté si však celou třetinu nahradili ve čtyřech minutách početní výhody, které úderná formace Eatonu pokaždé sehrála grandiózně. Uzdravený Leinonen se musel mezi svými tyčemi přemisťovat levitačni technikou a i přesto mu jeden kotouč proklouzl za záda. Dorážkou vlastní střely ho pokořil obránce Jan Kolář - 1:1.

Vedle tradičního vysílače Ještěd se ale úterní večer objevil na libereckém nebi i jiný zářný bod, byla to hvězda Jana Víška. Libereckému odchovanci zas po dlouhé době pořádně zasvítila, a tak mu do Růžičkovy brány mohl spadnout i skrytý bekhendový pokus umístěný přesně k tyči – 2:1.

Do prostředního dějství si hokejisté v červeném vzali s sebou na led několik rad trenéra Sýkory a hned se Leinonen musel více hýbat. Jmenovec hlavního kouče Petr ale při svém křídelním ataku netrefil bránu, a tak opět zahřmělo na druhé straně.

Puk vyhozený z obranného pásma objevil u mantinelu Petr Nedvěd a bez žádných komplikací s ním přilepeným na hokejce vyrazil přímo k Růžičkovi. Pardubická defenziva na chvíli zaváhala a ležerním přístupem ponechala ránu zápěstím libereckého kapitána osudu, a ten ji nakonec přivál přesně nad brankářovu vyrážečku – 3:1.

Král kanonýrů několika sezon Sýkora se ovšem nehodlal tak snadno vzdát. Po odeznění tygřího náporu zažehl trysky, unikl obraně a kolem jediného bránícího beka přichystal trefu pro Libora Pivka - 3:2.

Liberecký kontr se ovšem udál okamžitě, první útok narušil soupeřův řád v obranném pásmu, a zařídil tak vynikající pozici pro nového nástupce dlouholetého modrobílého kanónu jménem Zíb Martina Rýgla. Ten ranou po zemi zařídil zřejmě rozhodující moment celého duelu – 4:2.

Ve třetí třetině jako by se režírování hokejového velkofilmu ujal Jiří Kalous. Jeho svěřenci klouzali po ledě s chutí a lehkostí v tomto ročníku zatím nevídanými a dvěma povedenými souhrami Blatného s Hlaváčem nebyli daleko od pátého úspěchu.

Nevyužité šance nakonec ale domácí tým mohly velice mrzet. Pardubičtí totiž dvě minuty před koncem zahájili mocný finiš a výsledkem byla gólová dorážka Tomáše Divíška. Další sérii možností na vyrovnání ale nakonec přerušilo pardubické vyloučení, a Liberec si tak po dvou dnech opět připsal vítězství 4:3.