Tygři rozdrtili Kladno

Date of publication Author Jan Mráček, Štěpán Hanuš

L i b e r e c - Ani překvapení letošní sezóny kladenský Rabat nemohl odolat famóznímu představení Bílých Tygrů ve druhé a třetí třetině. Domácím se koněčně podařilo vyrazněji se prosadit v přesilových hrách. Jednu ze tří branek v početní výhodě si připsala i nová akvizice v libereckém dresu obránce Martin Hlavačka. Hvězdou utkání ale byl jednoznečně <b>Petr Vampola</b>, který si po vynikajícím výkonu připsal tři asistence. Liberec se tak po přesvědčivé výhře bodově dotáhl na dnešního soupeře.

16. kolo, pátek 21. října 2005
5:1
(1:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 19. Procházka S. (Richter, Vampola), 28. Šachl (Novák, Vaic), 38. Procházka S. (Krstev, Vampola), 45 Tomajko (Vampola), 57. Hlavačka (Jiruš, Novák) - 11. Ševc (Procházka M., Horna) Rozhodčí: Homola - Křivský, Hejduk. Vyloučení: 9:11 navíc Krstev (Liberec) 10 min. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5384. Střely na branku: 56:25.

Hnilička - Hanzlík, Jiruš, Richter, Holub, Krstev, Hlavačka, Moravec, Derner - Vaic, Šachl, Novák - Víšek, Vampola, Procházka - Klimenta, Rataj, Tomajko - Pabiška, Plodek, Jech.

Rytíři Kladno

Orct - Musil, Ševc, Hájek, Hořava, Procházka L., Čech, Špelda, Evan - Frolík, Patera, Procházka M. - Bílek, Gardoň, Kalla - Horna, Huml, Pazourek - Tlustý, Havel, Besser - Látal.

Do zápasu vkročili oba soupeři ve velkém tempu. První šanci si vypracovali Bílí Tygři, když na začátku druhé minuty platil svým důrazem na beky Rabatu Stanislav Procházka, jeho pokus z ostrého úhlu ale Orct zneškodnil a Víšek se již k dorážce neprosadil. Na druhé straně vzápětí zahrozil z mezikruží Horna, střelou švihem ovšem našel jen připraveného Hniličku. Ve 3.minutě si najel na křížný pas na pravé křídlo Pabiška. Jeho střelu chytře tečoval Plodek, ale trefil jen hostujícího gólmana. O minutu později ze stejného místa od pravého kruhu střílel zpoza obránce domácí ostrostřelec Vaic, ale Orcta ani on neprostřelil. V 6.minutě málem zaskočila Hniličku lehká teč Humla nahozeného kotouče od levého mantinelu, která skončila naštěstí těsně vedle levé tyčky. O chvíli později zastavil dravý průnik Frolíka domácí Hanzlík pouze hákováním. První minutu následné přesilovky uzamkla elitní formace Rabatu Tygry v obranné třetině, ale z tlaku vytěžila pouze nepovedenou střelu Patery od pravého mantinelu.

V 11.minutě se ocitl při signalizovaném vyloučení před Hniličkou Tlustý, ale moc času na zakončení neměl. Pouze půl minuty však vydržel provinivší se Derner na trestné lavici. V čase 10:41 otevřel skóre utkání po nacvičeném signálu hostující Martin Ševc, když po nahrávce Martina Procházky tvrdou střelou od modré otřel puk o levou tyčku domácí branky a dostal Rabat do zaslouženého vedení. Bílé Tygry tento moment očividně zaskočil a za pasivní hru je mohli hned vzápětí potrestat nebezpečnými střelami Bílek a po něm ještě Vratislav Čech. Kladno se v následujících minutách zaměřilo na bránění své obranné modré a domácí se díky častým chybám v rozehrávce dlouhou dobu nedokázali prosadit. Až v 17.minutě se dobrým pohybem v útočném pásmu podařilo prvnímu útoku Tygrů získat prostor pro dvě tvrdé střely Moravce od modré. První z nich ale těsně minula levou tyč Orctovi svatyně a druhou už ochránce kladenské klece zneškodnil sám. Potom se šikovně uvolnil Vampola, ale jeho nahrávku ještě Stanislav Procházka v gól nepřetavil. Následně ovšem Vampolu za vlastní brankou hákoval Radek Gardoň a šel pykat na trestnou. Hned po vhazování se libereckým divákům poprvé představil Martin Hlavačka, jeho projektil od modré Orct dokázal pouze vyrazit před sebe a proti pohotové dorážce Šachla zasáhl skvěle pravým betonem. Vzápětí hrál bez helmy hostující Huml a nabídl Libereckým dvojnásobnou početní výhodu, v které už Tygři udeřili. Nejprve od modré dvakrát po sobě pálil Richter, Orct vždy jen vyrazil, ale na druhou dorážku už hostující brankář nestačil. V 19.minutě se tak mohli Tygři spolu s úspěšným střelcem Staislavem Procházkou radovat z vyrovnání. Ještě v pokračující přesilovce pět na čtyři pálil nebezpečně od modré Richter, ale Orct si vystřelený puk mezi chumlem těl našel a vyrazil ho nad branku.

Do druhé třetiny vlétla obě mužstva s touhou strhnout skóre na svou stranu. Během úvodních tří minut se v šancích postupně vystřídali na kladenské straně Martin Procházka a Gardoň. Z domácích příležitostí vypadal nejvíce nebezpečný samostatný nájezd Stanislava Procházky, kterému ale na poslední chvíli sklouzl kotouč z čepele. Poté se začalo na ledě trochu jiskřit. Nejprve byl za nebezpečnou hru vysokou holí na Vampolu vyloučen kladenský talent Michael Frolík. Hned nato ho na trestné lavici doplnil Evan. Tygři uzamkli trojici kladenských v jejich pásmu. Před Vampolou zachraňoval na poslední chvíli Ševc, následný pokus Hlavačky s přehledem pokryl Orct. Potom ale ve 25.minutě přehnal důraz u mantinelu liberecký Šachl a počet hráčů na ledě se vyrovnal. V době, kdy se Evan vracel na led, propadli Tygři ve středním pásmu a na Hniličku se hnali hned tři hráči Kladna najednou. Proti Martinu Procházkovi se ale reprezentační brankář vytáhl a levým betonem jeho pokus z bezprostřední blízkosti zneškodnil. Famózní zákrok vyburcoval domácí hokejisty k ještě vyšším obrátkám. Početní nerovnováhu na ledě ještě zakončil v 26.minutě střelou švihem od modré hostující Ševc. Pak se ale už valil jeden útok Tygrů za druhým směrem k brance Rabatu. Od pravého mantinelu si ve 28.minutě do dobré střelecké pozice vybruslil Václav Novák, jeho střela se od klubka těl odrazila k úplně volnému Petru Šachlovi, který měl proti dezorientovanému Orctovi lehkou roli a dostal Tygry do vedení. Ve 29.minutě pálil Krstev od modré a k dorážkám se postupně dostali Rataj i Tomajko, kladenský gólman ovšem zůstal pozorný. Vzápětí putoval za katr za držení domácí Hlavačka, ale rozjetí Tygři spolu se skvělými diváky pustili Rabat do jediné zato velmi nebezpečné šance. Gardoň střílel ale po úniku tří na jednoho vedle. Pak ještě musel Hnilička betonem zasahovat proti agilnímu Hornovi.

Poté už převzali otěže zápasu Bílí Tygři. Ve 33.minutě zavezl nejprve Hlavačka puk do útočného pásma a po kombinaci s Vampolou střílel Stanislav Procházka jen do pravého Orctova betonu. Vzápětí se rychlý Klimenta dostal před Orcta z levého křídla, z lehkého úhlu ovšem trefil jen jeho výstroj. Hned nato opět Klimenta zavezl puk před branku, ale tísněný Rataj se nedokázal před kladenským brankovištěm prosadit. Ve 37.minutě tečoval na druhé straně Martin Procházka Frolíkovu střelu a z následného protiútoku trefil Václav Novák Orcta do masky. Ve 38.minutě, když pykal za sekání Gardoň, udeřilo opět před brankou Rabatu. Střelu Vampoly Orct jen vyrazil před sebe, pokus o vyhození srazil Krstev bruslí zpět před bránu a Stanislav Procházka se u pravé tyčky už podruhé v zápase zapsal mezi střelce. Ve 39.minutě se pokoušel překvapit Hniličku Frolík, když střílel po ledě ihned po vhazování. Několik sekund před koncem třetiny dokázal Libor Procházka zastavit šikovného Vampolu jen za cenu faulu. Při odchodu do kabin ještě vyloučil sudí Homola domácího Vaice, takže do závěrečné třetiny vstupovali oba celky o jednoho hráče oslabení.

Tvrdý metr hlavního sudího pocítil hned na úvod třetí části domácí Krstev a za následné protesty si k menšímu trestu vykoledoval ještě osobní desítku. V následné přesilovce zahrozil jen nebezpečnou střelou Gardoň. Ve 45.minutě se vrátil z trestné lavice Vampola, který odpykával Krtevův trest a učebnicově vyřešil akci dva na jednoho spolu s úspěšným střelcem Janem Tomajkem – 4:1. Nešťastného Orcta nato vystřídal Lukáš Musil. Ve 47.minutě našel s chutí hrající Václav Novák napřáhnutého Vaice, Musil si ale proti jeho golfáku připsal svůj první úspěšný zákrok. O minutku později po lehkém závaru Kladna rozhodčí Homola opět vylučoval na domácí straně, za držení si šel nuceně odpočinout na dvě minuty Tomajko. Rabat se ovšem nebyl schopen v útočném pásmu usadit a zřejmě tím přišel o poslední možnost vrátit se do utkání. V končícím oslabení naopak zahrozil aktivní Vampola, po přiťuknutí Rataje ovšem už neměl moc sil na přesné zakončení. V 51.minutě nejprve vypálil liberecký Richter od modré umístěnou střelou po ledě od modré a vzápětí se poroučel za držení jednoho z kladenských forvardů, který se tlačil do přečíslení. V následné přesilovce Rabat uzamkl Tygry v jejich pásmu, ale na víc než střelu Bílka z pravého úhlu se nezmohl.

V 53.minutě zasáhl Hniličku nebezpečně v brankovišti mladík Frolík a za chvíli po něm zamířil na trestnou lavici za hákování jeho spoluhráč Huml. Ve dvojnásobné početní výhodě pálili Tygři na Musila ze všech možných pozic. Nejprve našel Tomajko v ideálním postavení mezi kruhy Rataje, jeho střelu mezi betony ale Musil zastavil. Pak našel Jiruš Vaice, který pálil z pravého úhlu a hned na to trefil Jiruš náhradníka v kladenské svatyni od modré. V 55.minutě našel zase Musil v rukavici dorážku Rataje a koncert domácích pokračoval i nadále. Diváci si žádali pátou branku v síti Rabatu a Tygři se jim sympaticky snažili ze všech sil vyhovět. Zdecimovaní hosté se v závěru zápasu uchylovali ke zbytečným faulům. Za napadení si šel odpočinout nejprve Hořava, za chvíli ho následoval za hákování Špelda a ve chvíli, kdy už se zdálo, že dvojnásobnou přesilovku Kladno přežije, je doplnil ještě za krosček Libor Procházka. Z řady brankových příležitostí ještě stojí za zmínku střela Vaice hned po vyhraném vhazování, ale jemu dnes nabylo souzeno. Tři minuty před koncem utkání si ještě jednou liberečtí diváci zajásali. Krásnou kombinaci po ose Jiruš - Novák zakončoval tvrdou střelou golfákem z pravého kruhu Martin Hlavačka, který se tím hned v úvodním utkání v dresu Bílých Tygrů zapsal mezi střelce. V pokračující přesilovce pět na čtyři ještě dvakrát nebezpečně pálil Richter a tečovaná střela Hlavačky skončila nad. Zápas se pak dohrával před kladenskou brankou a nadšeně aplaudující publikum mohlo oslovovat Bílé Tygry a děkovat jim za přesvědčivé vítězství.