Tygří sérii bez porážky přerušila Sparta

Date of publication Author Ondřej Flanderka, Jiří Veverka

L i b e r e c - Po sedmi zápasech poznal Liberec hořkost. Nestačil na mistrovskou Spartou, když zápas rozhodla nepovedená úvodní třetina, ve které dostali domácí dvě branky. V poslední části sice dokázali zápas zdramatizovat, ale vyrovnat se jim už nepodařilo. Liberecký forward <b>Jan Plodek</b> si připsal již jedenáctou branku na své konto a snižoval na jedna tři. Po závěrečném hvizdu byl vyhlášen nejlepším hráčem ze strany Tygrů.

16. kolo, pátek 26. října 2007
2:3
(0:2, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 48. Plodek (Klimenta), 52. Vantuch (Žabka) - 5. Langhammer (Dragoun), 13. Černošek (Hromas), 40. Vykoukal (Vondráček). Rozhodčí: Turčan - Kis, Padevět. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:0. Diváci: 7500 (vyprodáno). Střely na branku: . Průběh utkání: 0:3, 2:3.

Hnilička- Jiruš, Moravec, Krstev, Hunkes, Zíb, Žabka, Kočí, Holub - Čermák, Kašpařík, Nedorost - Klimenta, Plodek, Víšek - Šachl, Pabiška, Procházka - Vantuch, Dušek, Novák

Duba - Ptáček, Jerofejevs, Vykoukal, Hanzlík, Nedvěd, Černošek, Protivný - Ton, Langhammer, Štrba - Zelenka, Nedvěd, Sivek - Melichárek, Vaic, Podlešák - Dragoun, Havel, Hromas

Sparta byla v prvních vteřinách utkání aktivnější a v polovině třetí minuty se do dobré příležitosti dostali Nedvěd s Tonem, pěknou kombinační akci ale zastavil na brankové čáře rozklekem Hnilička. Domácí se osmělili na konci čtvrté minuty, kdy se blízko před Dubou tlačil do zakončení Kašpařík, jeho střela se ale do odkryté branky nevešla. O pár vteřin později už diváci viděli první branku zápasu. Dragoun přenechal kotouč rozjetému Jakubu Langhammerovi a jeho nádherná střela vymetla všechny pavučiny v liberecké brance. Poté tempo na několik minut opadlo, až v deváté minutě nebezpečně pálil od modré Vykoukal a jeho ráně chybělo jen několik centimetrů. Na druhé straně se nádhernou individuální akcí prezentoval Plodek, který se kličkou zbavil dvou hráčů, jeho střelu ale dokázal Duba vyrazit. Opět se opakovalo nedáš dostaneš. Nenápadnou akci hostů zakončil nahozením Marek Černošek a kotouč, který Hnilička přes klubko hráčů neviděl, skončil v domácí síti.

Vedení 2:0 hosty ještě více nakoplo a v rozmezí od dvanácté do sedmnácté minuty mohli své vedení několikrát navýšit. Vaic ale před prázdnou brankou zasunul puk pouze na tyčku a Langhammer z dobré pozice vystřelil těsně vedle. Tygři se probudili až v posledních dvou minutách prvního dějství. Víškovo nahození vytlačil Duba ramenem nad břevno a Jirušovu akci zastavil hostující gólman rychlým rozklekem. První třetinu tak vyhráli hosté, které muselo mrzet zranění Martina Štrby, kterého trefil tvrdou střelu vlastní spoluhráč a sparťanský útočník už se v zápase neobjevil.

I Druhou třetinu odstartovala lépe Sparta. Ton se dostal sám před libereckého brankáře, branku ale hostující útočník bekhendem minul. Na začátku třiadvacáté minuty hrála Sparta přesilovku, paradoxně to byli ale domácí, kteří si vytvořili dobrou příležitost. Žabka našel Víška a jeho střela jen těsně přelétla horní tyčku. Pak měli k dispozici dvě přesilovky Bílí Tygři. Domácí si v nich vytvořili několik výborných příležitostí, ale vždy naráželi na výtečného Tomáše Dubu. Ten si poradil s tečí Kašpaříka, dorážkou Nedorosta i střelou Klimenty. Nestačil jen na Plodkův bekhend, ten ale naštěstí pro hosty zastavila tyč.

Liberec byl v druhé polovině druhé třetiny výrazně střelecky aktivnější, žádný pokus ale gólem neskončil. To se nezměnilo ani v polovině osmatřicáté minuty, kdy se po Kašpaříkově střele snažil dorážet Nedorost. Domácí útočník atakoval Dubu, což se samozřejmě nelíbilo hostujícím bekům a po přerušení se strhla bitka, kterou odnesli menšími tresty Černošek, Hanzlík, Čermák a Nedorost. Když už to vypadalo, že ve druhé třetině branka nepadne, ujel po levé straně Vondráček a křižnou přihrávkou našel na pravé straně Jiřího Vykoukala, který si sjel z postu obránce a rychlou střelou překonal v čase 39:42 Hniličku potřetí. Domácí se ještě pokusili odpovědět, ale po dvou třetinách měla výsledkově navrch Sparta.

Pokud vstup do prvních dvou třetin měla lepší Sparta, tak do té třetí vykročili aktivněji Bílí Tygři. Především Plodkova řada si vytvořila několik dobrých možností. Recept na Dubu ale domácí nenašli. Sparta se připomněla v třiačtyřicáté minutě akcí Zelenky, se kterou si Hnilička poradil. Pak se hra opět přestěhovala před Dubu. Dušek se dostal do dobré střelecké pozice, v rozhodujícím momentu ho ale zahákoval Sivek, který dostal již třetí dvouminutový trest v zápase, a nabídl domácím další přesilovku. Tygři se ale ani v přesilové hře gólově neprosadili. Sparta začala hrát až příliš pasivně, tlak domácích stále rostl a zaplněná Tipsport arena se přeci jen gólu v hostující síti dočkala. V osmačtyřicáté minutě našel Klimenta před brankou aktivního Jana Plodka a asi nejlepší hráč Liberce v utkání protlačil kotouč do sítě.

Tygry branka povzbudila, a dá se říci že od kontaktního gólu se hrálo již jen na jednu branku. V padesáté minutě dostal dvě minuty obránce Hanzlík a Sparta tak musela čelit dalšímu oslabení. Hosté se úspěšně bránili, ale dvě vteřiny před návratem Hanzlíka na led, se po Žabkově přihrávce dostal k puku Lukáš Vantuch a nekompromisně ho uklidil za Dubova záda. Liberečtí vycítili šanci a ještě více se tlačili před Dubu. Do otevřené obrany domácích se ale několikrát dostali hosté a především Havel neměl ke vstřelení branky daleko. Proti jeho svižné střele zápěstím vytáhl Hnilička parádní zákrok lapačkou. Bílí Tygři si pak vytvořili velký tlak před Dubou. Hostující brankář ale všechny střely pochytal a ani závěrečná hra bez brankáře Liberci vyrovnání nepřinesla.