Tygři soupeře dotáhli, přesto odešli poraženi

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Od začátku zápasu byli Bílí Tygři aktivnějším týmem, ale góly stříleli hosté. Liberečtí se prosadili až v polovině poslední části, kdy zásluhou <b>Lukáše Zíba</b>, který dvě branky vstřelil a jednu připravil pro Zdeňka Blatného, dokázali vyrovnat. Nakonec však po osmé sérii samostatných nájezdů odešli poraženi.

31. kolo, pátek 21. prosince 2007
3:4sn
(0:0, 0:1, 3:2 - 0:0)

Branky a nahrávky: 51. Zíb (Jiruš), 56. Blatný (Zíb), 58. Zíb (Jiruš) - 24. Skuhravý (Řezníček), 46. Pech (Řezníček), 55. Řezníček (Kumstát), rozhodující nájezd Melenovský.. Rozhodčí: Šír - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 12:13, navíc Žabka 5 min. a do konce utkání, Moravec - Skuhravý, Hluchý všichni 10 min. Využití: 2:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 6934. Střely na branku: 42:31. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3, 3:4.

Pinc - Moravec, Jiruš, Hunkes, Zíb, Žabka, Krstev, Holub, Kočí - Blatný, Kašpařík, Pletka - Klimenta, Plodek, Víšek - Bartovič, Šachl, Pabiška - Vantuch, Dušek, Procházka.

HC Energie Karlovy Vary

Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Duben, Grof, Němec, Rumpel, Mudroch, Řezníček - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kristek, Skladaný - Milan Procházka, Pech, Zucker - Bahenský, Melenovský, Hluchý.

Do zápasu vstoupili aktivněji Tygři, když se první formace drala před bránu. Mensator však opakované dorážky Kašpaříka a Pletky udržel. Ale po tomto závaru Liberečtí na rozdíl od soupeře stihli vystřídat a Klimenta z následné akce trefil boční tyč. Tlak pokračoval a karlovarský golman měl štěstí, že Víškova tečovaná střela skončila těsně mimo.

Hosté se do svého utočného pásma dostali až ve čtvrté minutě, když byl Víšek vyloučen za vysokou hůl. Pince ale neohrozili. To se povedlo až na začátku sedmé minuty, kdy nebezpečnou střelu zpoza kruhu vyslal Kristek. První přesilovou hru si Tygři vyzkoušeli v osmé minutě po faulu Košťála. A hned za minutu ho následoval Melenovský, který ve vlastním obranném pásmu vyhodil puk přes mantinel a byl vyloučen za zdržování hry. Jenže střely Víška, Zíba ani Jiruše se neujaly a ještě k tomu prvně jmenovaný zbytečně fauloval, a tak se hrálo pouze čtyři na tři. Ale ani tuto výhodu domácí nevyužili.

V půlce prvního dějství se k iniciativě konečně dostali i Západočeši, jenže Procházka nezachytil dobře mířenou přihrávku spoluhráče, a Pinc tak situaci v klidu zvládl. Po této jediné akci se Energie znovu stáhla do obrany, liberecký brankář tak byl prakticky bez práce. Na druhé straně čerstvý reprezentant Mensator na tom byl podobně, proto diváci spíše sledovali hru ve středním pásmu.

Větší rozruch přinesla až osmnáctá minuta. Hosté hráli přesilovku a Pinc se proti komandu v bílých dresech měl co ohánět, Bílkovu šanci však zlikvidoval. V první třetině se tak diváci mohli radovat jen po domělém gólu Lukáše Pabišky, ale nakonec se ukázalo, že jeho střela skončila jen v boční síti.

Druhá část utkání začala přesně tak, jako skončila ta první. Rozvážným hokejem z obou stran. K první střele se dostal Lukáš Zíb, Mensator byl ale pozorný. Ve druhé minutě dostali hosté skvělou možnost k otevření skóre. Na trestnou lavici šli pykat dva Tygři. Ovšem Marek Pinc v této nevýhodě doslova čaroval a střely Skuhravého, Grofa i Košťála skvělým způsobem dokázal zneškodnit. Jenže těsně před vypršením prvního trestu domácích napřáhl Václav Skuhravý a jeho tvrdá střela prolétla mezi Pincovýmy betony až do sítě.

V osmé minutě přišla přesilovka Bílých Tygrů, avšak k vážnější situaci se nedostali. Za další minutu se při signalizovaném vyloučení objevil sám před brankou Bartovič, puk mu ale sklouzl a kotouč nedokázal trefit. Při následné početní výhodě Liberec kombinací překonal soupeřovu obranu a Plodek se ocitl ve vyložené příležitosti u pravé karlovarské tyče. Jeho střela pod horní tyč však skončila na brankové konstrukci.

Pět minut před koncem druhé části hráli domácí znovu v početní výhodě, ale Klimenta už poněkolikáté ztroskotal na skvělém Mensatorovi. Alespoň si ovšem vynutil faul hostující obrany a Tygři si znovu zahráli ve dvojnásobné výhodě. Jenže karlovarský fantom si se všemi ranami i dorážkami poradil, a stále tak udržoval těsný náskok svého týmu. Ovšem Skuhravý, jenž se vrátil z trestné lavice, se proti pravidlům provinil znovu, a tak hra pěti proti třem pokračovala. Za půl minuty ale fauloval i domácí Pabiškay k tomu se Milan Procházka se vrátil z trestné lavice a hrálo se ve čtyřech.

Tlak domácích pokračoval a Plodek byl znovu blízko gólu, jenže z ideální pozice se opět neprosadil. A tak mohl přijít trest na druhé straně. Marek Pinc však vytáhl brilantní zákrok proti Hluchému, který se náhle objevil sám na brankovišti. Víc už se toho v druhém dějství neodehrálo a po třetině plné šancí Liberce se paradoxně prosadili hosté, když Skuhravý využil dvojnásobnou přesilovku. Do kabin se proto odcházelo za stavu 0:1.

Poslední dějství začalo hrou plnou nepřesností a ke střele se až ve třetí minutě dostal Blatný. Bránu však těsně minul. Za minutu měli Tygři možnost početní převahy, jenže Víškovo vyloučení tuto výhodu přerušilo. Ve hře čtyři na čtyři se dopředu hnal Jiří Hanzlík, přihrávka ho do výhodné pozice ho ale těsně minula. Hosté už hráli v plném počtu, když se proti pravidlům provinil i Tomáš Klimenta, a tak se Bílí Tygři museli bránit ve třech. Pinc prvním dvou střelám hostům odolal, ale dorážka Lukáše Pecha už byla nad jeho síly.

V sedmačtyřicáté minutě fauloval Duben a Liberci se naskytla šance na snížení. Vážnější ohrožení branky ovšem nepřišlo. V dalších minutách se Liberečtí snažili tlačit do svého útočného pásma, jenže přes zkonsolidovanou obranu Varů nedokázali přecházet.

Padesátá minuta přinesla další možnost ke skórování pro Jana Víška. Ten nedokázal po faulech Karlovarských dobře zakončit, ale Tygři dostali znovu výhodu dvou hráčů v poli navíc. A tato přesilovka už skončila gólem. Valdemar Jiruš nabil a Lukáš Zíb dělovkou mezi betony poprvé překonal Mensatora. Domácí gól povzbudil a pokračovali v náporu. Do skvělé pozice se prokličkoval Jan Plodek, ale branku netrefil.

Jenže Severočechy srazila do kolen jejich vlastní nedisciplinovanost. Nejdříve byl potrestán Jiruš a následně Krstev vyhodil puk mimo hřiště. Rozhodčí Šír tak poslal Tygry znovu do tří. A toho Energie dokázala využít. Nejzkušenější ze všech hráčů na hřišti Josef Řezníček napřáhl a nechytatelnou střelou pod břevno zvýšil náskok na 3:1. Stihl to ještě ve dvojnásobné převaze, takže karlovarská přesilovka pokračovala. A v té Zdeněk Blatný nasadil ke sprintu a když přebruslil všechny hráče, tak blafákem obelstil i Mensatora. Znovu tak Tygry vrátil do kontaktu.

Po gólu jakoby se domácím hráčům i fanouškům nalila nová krev do žil a Liberec zatlačil soupeře do obrany. Výsledkem toho byla znovu dvojnásobná početní výhoda. Osvědčená přesilovková sestava modrobílých se znovu objevila na hřišti a před brankářem Energie se rozpoutalo peklo. Jiruš od modré pálil do břevna, následný odražený puk skončil na holi Pletky a ten poslal puk do tyče, od ktéré se následně odrazil do Mensatora. Ten puk přikryl a trenér Západočechů Venera si vybral oddechový čas.

Ten ovšem jeho svěřencům spíše uškodil, jelikož hned po vhazování se puk dostal na známou osu Lukáš Zíb - Valdemar Jiruš a prvně jmenovaný se podruhé zápase trefil. Od této chvíle hala tlačila domácí za gólem, jenž by znamenal vítězství, do konce základní hrací doby totiž chybělo něco přes minutu, ale žádná střela se již neujala. Zápas proto muselo rozhodnout prodloužení.

V prodloužení se hra zklidnila, oba týmy si byly vědomi toho, že jediný gól rozhodne a nikdo nechtěl udělat chybu. Jenže Jiří Moravec u mantinelu fauloval a minutu před koncem se Karlovým Varům naskytla skvělá možnost k rozhodnutí. Ta se ještě umocnila, když Jiruš znovu fauloval, a tak už poněkolikáté v zápase se Tygři museli bránit ve třech. Do konce utkání zbývala poslední minuta a na kabin se musel odebrat liberecký obránce Boris Žabka. Za seknutí Petra Kumstáta dostal trest do konce zápasu. Podle předběžné pozápasové zprávy má Kumstát otevřenou zlomeninu ruky.

Ovšem domácí se i díky skvělému Pincovi ubránili, a tak se stejně jako v minulém vzájemném zápase šlo na závěrečnou dovedností soutěž, která měla určit vítěze.

Jako první se ke svému nájezdu rozjel Zdeněk Blatný, jenže na rozdíl od hry, kdy Mensatora překonal, se v souboji jeden na jednoho neprosadil. Na druhé straně se ovšem Jiří Hanzlík překonal Marka Pince, a tak domácí museli dotahovat. Následně v obou týmech přišla série nezdarů, až se prosadil Milan Bartovič. Poté se rozjeli Bílek, Řezníček, znovu Bartovič, Skuhravý, podruhé Pletka a Hanzlík, ale nikdo z nich nepřekonal skvělé golmany. Stejně tak neuspěl ani Plodek. Potom se na trestné střílení postavil Marek Melenovský a blafákem obelstil Pince. Tomáš Klimenta musel dát. Tlak ustál a pukem rozvlnil síť. Melenovský se postavil i k dalšímu nájezdu a znovu proměnil. Na rozdíl od Klimenty, který podruhé gól nedal.

Karlovy Vary si tedy v zápase plném vyloučení vybojovaly dva body a přerušily tak sérii tří nezdarů v řadě. Naopak Liberec potřetí za sebou prohrál a teď ho bude čekat obtížná šňůra venkovních zápasů.