Tygři udolali vsetínské Valachy

Date of publication Author Jan Švanda

Bílí Tygři vydřeli vítězství nad Vsetínem, když rozhodující branku vstřelil v 54. minutě po přihrávce Petra Vampoly kapitán <b>Stanislav Procházka</b>. Husarský kousek se domácím podařil v závěru druhé třetiny, když během jedné minuty dokázali v přesilovce srovnat nepříznivý stav z 1:3 na 3:3.

5. kolo, neděle 17. září 2006
4:3
(0:0, 3:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 31. Pletka (Podkonický), 40. Jiruš (Moravec), 40. Šachl (Vaic), 54. Procházka (Vampola) - 25. Rob (Sakrajda), 33. Demel (Hrabal), 36. Demel (Bobček). Rozhodčí: Turčan - Kostka, Bláha. Vyloučení: 10:13, navíc Zíb (Liberec) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 3054.

Hnilička - Moravec, Jiruš, Žabka, Kočí, Krstev, Zíb, Hlavačka, Rýgl - Vaic, Podkonický, Pletka - Vampola, Šachl, Tomajko - Hruška, Plodek, Procházka - Klimenta, Pabiška, Víšek.

Valašský hokejový klub

Štefl - Kučný, Hrabal, Horák, Galvinš, Bobček, Ostrčil, Štach - Demel, Stantien, Grill - Rob, Sakrajda, Dubec - Kraus, Berzins, Škoda - Duba, Sabol, Davídek.

1. třetina

Utkání začalo ve vlažném tempu, jako první se pokusil rozvířit vzduch v Tipsport areně navrátilec do základní sestavy Petr Vampola. Ihned poté se v liberecké hale poprvé otevírala vrátka na trestné lavici, kam odešel Michal Horák. V přesilovce jako první otestoval Štefla od modré jedovkou Zíb, hostující gólman byl ale pozorný. Následně vybídnul ke skórování Procházka Pletku. Jeho teč skončila mimo tři tyče. Diváci již křičeli gól ve 4. minutě, Šachlova dobrá střela však mířila k lítosti domácích fanoušků jen do boční sítě. Bomba Jiruše od modré na začátku 5. minuty zase jen prosvištěla kolem Šteflovy klece. Poté byl vyloučen Ostrčil za hákování, domácí však početní výhodu sehráli zle nedobře. V 8. minutě se na ledě připomněla nová posila Severočechů Ondřej Hruška. Nejdříve zkoušel přelstít svého bývalého spoluhráče Štefla dobře mířitelným projektilem, vsetínský brankář se ovšem nenechal překvapit. Stejný hráč si pak šel odpykat dvouminutový trest za nedovolené bránění. Jenže ve vlastním oslabení málem udeřili domácí. Tomajko objel branku a jeho střelu jen s velkou námahou vyrazil Štefl do ochranné sítě. Po skončení přesilovky v 10. minutě tvrdě od modré pálil Lubomír Sabol a následně dostal zpoza brány přesně načasovanou přihrávku mezi kruhy Jakub Kraus, jeho ránu stačili liberečtí zadáci zlikvidovat mimo tři tyče. O minutu později hledal Vaic najetého Podkonického, který by postupoval sám na bránu, jenže puk dobře nezpracoval. Pak Sakrajda tvrdě pálil vedle Hniličkovy branky. Po zákroku Štacha na Petra Šachla se domácím posléze naskytla možnost přesilové hry. Bílí Tygři v ní měli velkou šanci otevřít skóre, po závaru před Šteflovou brankou ovšem nedokázal Pletka zasunout puk do poloprázdné brány. Zuby si na vsetínském brankáři vylámal i Podkonický, který tečoval vtipně do proti pohybu Jirušovu střelu. Ve 14. minutě se opět vylučovalo, Vampola si vynutil faul a Kučný odjel pykat dvouminutový trest. V oslabení zahrozil Demel, jeho střela ale svůj cíl nenašla. Následně střílel Plodek, jeho pokus tečoval Pletka mimo. Série hostujících nečistých zákroků pokračovala, Pabiška byl podražen Ostrčilem, v početní výhodě nejprve Víšek přesně našel Vaice, ten bez přípravy zamířil vedle, gólem neskončila ani následná Jirušova bomba z prostoru levého kruhu. V 18. minutě si domácí dokonce zahráli krátce pět na tři, kterou ovšem nedokázali zužitkovat. V pokračování přesilovky pět na čtyři tečoval těsně před Šteflem Podkonického přihrávku Víšek, strážce vsetínské branky bravurně kryl. Devět vteřin před první sirénou byl ještě vyloučen za podražení domácí forvard Jan Tomajko a pak se šlo do kabin.

2. třetina

Na začátku druhého dějství se jako první prezentovala dvojice Marek Grill - Roman Stantien. První střílel, druhý tečoval, Hnilička se vyznamenal. Skóre nezměnil ani lotyšský obránce Galvinš, do jehož střely od modré se vrhnul Jan Plodek. Ve 23. minutě inkasoval Stanislav Procházka za hákování dvě minuty. V přesilovce nejprve tvrdě pálil od modré Kučný, tomu se hrdinsky vrhnul do střely Hlavačka a poté se již diváci v Tipsport areně dočkali první branky. K neradosti domácích fanoušků se trefili Vsetínští. Obránce Moravec nedokázal v souboji se Sakrajdou vyhodit puk a Luboš Rob pohodlně prostřelil Hniličku. Domácí přidali na obrátkách. Klimenta byl faulován Demelem. Vyrovnat mohl Jan Tomajko, kterého našel Vampola, Štefl byl ale skvělý. Důležitý moment přišel ve 30. minutě, když byl za držení vyloučen Klimenta. Hosté ovšem své vedení nenavýšili, ba naopak. Obrana chyboval, k puku se dostal po přihrávce Podkonického Václav Pletka, který sám před Šteflem blafákem vyrovnal. Hosté hráli i nadále na ledě o jednoho muže víc, Sakrajda využil Hniličkovu chybu za bránou, okamžitě přihrával do prostoru před branku, ke smůle Vsetínských nenašel nikoho ze svých spoluhráčů. Poté Škoda z prostoru kruhu minul Hniličkovu klec jen o milimetry. Po skončení přesilovky zbytečně krosčekoval před vlastní brankou Lukáš Zíb Dubu a vyfasoval od hlavního arbitra trest na 2 + 10 minut. Valaši sehráli přesilovku výtečně, po šestnácti vteřinách hry po kombinaci na modré mezi Hrabalem a Demelem skončil puk za zády liberecké brankářské jedničky v zápase podruhé. Tygři se snažili ihned odpovědět, první pětka vyvinula velký tlak, ale ani Podkonický ani Vaic Štefla nepřekonali. Backhandem neuspěl proti vsetínskému brankáři Tomajko, který objel branku, ale puk za záda Štefla nedostal. Následně putoval na trestnou lavici Bobček za hákování. Domácí z přesilovky nic nevytěžili a jakmile se vyloučený Bobček vrátil na led dokonce inkasovali. Vsetínský hráč ihned po návratu na led dostal přesnou přihrávku a společně s Tomášem Demelem uháněli na jediného libereckého beka. Bobček lahůdkovou přihrávkou připravil ideální pozici Tomáši Demelovi, který neměl problém poslat hosty do dvoubrankového vedení. To však nebylo v bohatém, gólovém výčtu této třetiny vše. Tygrům se v závěru utkání nabídla velká možnost, když zahřívat trestnou lavici odešel nejprve Rob a po něm i po faulu na Klimentu Dubec. Domácím se během jedné minuty podařil husarský kousek Po 15ti vteřinách dvojnásobné početní výhody zamířil přesně do černého od modré Valdemar Jiruš a snížil na 2:3. Liberečtí pokračovali v početní převaze pěti proti čtyřem. Vaic napřáhnul na modré, jeho střelu stačil ještě Štefl vyrazit, na dorážku Petra Šachla do prázdné branky byl už krátký.

3. třetina

Ve třetí třetině se Bílí Tygři snažili dokonat velký obrat v utkání. Pabiška našel zpoza branky Šachla, jeho střela byla ke štěstí hostí zblokována. Následně fauloval Pabiška a šel na dvě minuty zahřívat trestnou lavici. Inkasovat však mohli hosté z Moravy. Podkonický se řítil v oslabení v samostatném nájezdu na Štefla, slovenského útočníka ovšem stihnul dojet obránce Hrabal a znemožnil mu zakončení. Ve 45. minutě si vynutil agilní Klimenta faul od Duby. Tygři v přesilovce nic vážného nevyprodukovali. Za zmínku stojí jen střela Šachla po přihrávce Podkonického, kterou Štefl vyrazil betonem do rohu. Ve 47. minutě nebezpečně od modré pálil Bobček, Hnilička byl na místě. V 50. minutě Klimenta střílel od modré, Plodek efektně tečoval, Štefl zasáhnul výtečně a změnu skóre nepřipustil. Tygři se mohli dostat do vedení o minutu později, Krstev našel v dobré pozici Hrušku, ten zamířil jen těsně vedle branky. Brankou neskončilo ani Jirušovo nahození, které bylo tečované a Štefl na něj reagoval na poslední chvíli. Vsetín se mocně bránil, ale nakonec se neubránil. Liberec vyhrál v útočném pásmu buly, k puku se dostal Vampola, který lahůdkově našel kapitána Bílých Tygrů Stanislava Procházku, jenž pohotovou střelou pod břevno rozradostnil Tipsport arenu. Domácí fanoušci mohli být ještě veselejší, Plodek byl faulován Hrabalem a domácím se otevřela možnost pojistit tři body. Liberečtí si vytvořili několik slibných příležitostí, žádná ale gólem neskončila. Na konci početní výhody domácím zatrnulo, když Dubec uháněl směrem na Hniličku, jeho jedovka ale nemířila přesně. Hostům se v závěru utkání naskytla obrovská šance na vyrovnání. Nejprve odešel na trestnou lavici exvsetínský Ondřej Hruška, kterého po minutě a deseti vteřinách doprovodil Petr Šachl. Vsetín si vybral oddechový čas a odvolal brankáře Štefla. Liberečtí se ze svízelné situace dostali skvěle. Podkonický si vymohl faul Kučného a trochu zmírnil rozložení sil na ledě. Liberečtí si poté zkušeně vydřené vítězství již nenechali vzít.