Utkání rozhodly dvě branky do šatny

Date of publication Author Jan Mráček

Utkání plné emocí začali lépe hosté z Prahy, když se jim v polovině první třetiny podařilo využít první přesilovku zápasu. Domácí Bílí Tygři se hodně dlouho nemohli prosadit. Povedlo se to až na úplném konci druhé třetiny Stanislavu Procházkovi, když 9 sekund před koncem vyrovnal. Náročný zápas pak v 59. minutě do vítězného konce dotáhl <b>Radim Vrbata</b>. Bílí Tygři tak i napodruhé dokázali Spartu doma porazit.

40. kolo, úterý 18. ledna 2005
2:1
(0:1, 1:0, 1:0)

Branky: 40. Procházka (Duben), 59. Vrbata (Nedorost) - 11. Kratěna (Majeský) Rozhodčí: Florián - Kostka, Český Vyloučení: 5:6, navíc Fischer a Vaic (oba Liberec) a Majeský (Sparta) - 10 minut os.trest. Využití: 0:1 Diváci: 5180 vyprodáno

Hnilička - L. Šmíd, Jiruš, Modrý, J. Moravec, Fischer, Duben, Jareš - Tomajko, Rataj, Čermák - Nedorost, Kotalík, R. Vrbata - Procházka, Podkonický, Vaic - Víšek, Plodek, Rozsíval

Bříza - Richter, Jan Hanzlík, J. Řezníček, Schnábel, Dobroň, Majeský, Pilař - Marek, Chabada, Broš - Hlaváč, Kratěna, Netík - Sivek, Výborný, Kašpařík - Nedvěd P., Ton, Olesz

Ve šlágru kola přivítala Sparťany vyprodaná Svijanská aréna. Domácí začali zostra a měli první šanci. Leoš Čermák jakoby si chtěl zopakovat situaci z předešlého vzájemného utkání, kdy dal branku hned v první minutě, se natlačil před Břízu, ale ten jeho šanci vychytal. Sparta se osmělila vážněji v 6. minutě, to tvrdou bombou od modré čáry prověřil Hniličkovu pozornost Řezníček. Jeho střela předznamenala trvalejší tlak hostí, ale vážnější nebezpečí pro Hniličkovu branku nehrozilo. Naopak v 9. minutě se prodral po brejku ke střele Vaic, po něm Podkonický, ale neuspěli. V polovině 9. minuty nabídl Bílým Tygrům přesilovku Majeský, ovšem za půl minuty ji zbytečným faulem utnul Jiří Fischer. Ve hře 4 na 4 se nic vážného nestalo, ale v početní výhodě Sparta udeřila. Do návratu Fischera zbývaly 3 vteřiny, když se po kombinaci celé pětky prosadil Ondřej Kratěna po nahrávce Majeského. Bílí Tygři se i po inkasované brance tlačili do útoku, pomohlo jim také vyloučení Nedvěda. Přesilovka ale Tygrům moc nevyšla, tvrdou střelou se prezentoval pouze Nedorost. V dalších slibných šancích se ocitli Vaic a Vrbata, ani oni neuspěli. V závěru třetiny hráli domácí znovu přesilovku, ale znovu jim nesedla a trvalejší tlak si nevytvořili. Do šaten tak šli hosté s nejtěsnějším vedením 1:0.

Druhou třetinu začali aktivněji hosté, zejména Kratěna a Hlaváč nebezpečně ohrožovali Hniličku. V době velkého sparťanského tlaku byl navíc ve 24. minutě vyloučen Plodek. Hosté naštěstí zahrozili jen jednou, zato velmi nebezpečně. Hnilička ale šanci Hlaváče zlikvidoval. Hned po svém návratu z trestné lavice se dostal do samostatného nájezdu Plodek, ale tváří v tvář Břízovi neuspěl. Vzrušení ve Svijanské aréně přinesla 27. minuta. Po srážce dvou „titánů“, Fischera a Majeského „šly“ dolů i rukavice a oba sokové kolem sebe notnou dobu kroužili. Čárovým rozhodčím se ale k nelibosti diváků podařilo oba rozlícené hokejisty udržet od sebe v dostatečné vzdálenosti. Oba však „vyfasovali“ 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Ve 29. a 30. minutě přišly nejkritičtější chvíle pro domácí. Postupně byli vyloučeni Procházka a Vaic a Sparta hrála přesilovku 5 na 3. Bílí Tygři se ale ubránili, hlavně díky několika skvělým zákrokům Milana Hniličky. Když už domácí „přežili“ kritické oslabení, probrali se znovu k náporu. Šance si postupně vytvořili Modrý, Podkonický a Nedorost, Bříza je ale pochytal. Ve 38. minutě byl tvrdě atakován Vaic, zůstal ležet a rozhodčí přerušil hru. Vaic se zdvihl a po několika vteřinách dostal desetiminutový osobní trest za nesportovní chování. V závěru třetiny si domácí vytvořili velký tlak, ale Bříza a obránci Sparty úspěšně vzdorovali. Ve chvíli, kdy už všichni mysleli na přestávku, se dostal odražený puk ke Stanislavu Procházkovi a ten pohodlně překonal dezorientovaného Břízu. Na ukazateli svítil čas 19:53 druhé třetiny.

Třetí třetina začala náporem domácích, Kotalíkova formace si vytvořila tlak, ale Bříza doslova čaroval. Parádní zákrok pak vytáhl ve 47. minutě. Nedorost vybojoval puk, posunul na Vrbatu a ten předložil do ideální pozice Kotalíkovi. Jeho střela švihem směřující do pravého růžku ale skončila v Břízově lapačce. I v dalších minutách byli domácí aktivnější, ale Bříza ukazoval, že po zranění se vrátil opravdu v dobré formě. Vychytal postupně Modrého, Nedorosta i Čermáka. V 54. minutě zatrnulo všem domácím fanouškům, Moravec a Modrý „vyrobili“ chyby v obranném pásmu, Sparta je ale nevyužila. Potvrdilo se ale přísloví „Nedáš, dostaneš“. Minutu a sedm vteřin před koncem se snažil Nedorost nastřelit puk před branku, ale jeden ze sparťanských obránců jeho pokus nadzvedl. Puk ala padající list se snášel před branku Břízy, zleva si najel Radim Vrbata a doslova baseballovým úderem ve výši kolen trefil puk přesně do sítě. Svijanská aréna explodovala nadšením. Takový gól chvíli před koncem, to se jen tak nevidí. Ve zbytku času hrála Sparta power-play, ale domácí už si cenné vítězství nenechali vzít. Podruhé v sezóně porázili Spartu a udrželi si třetí místo v tabulce.