V bojovném utkání Tygři nestačili na Turku

Date of publication Author Jaroslav Vondrák

Liberec - První duel Ligy mistrů na ledě soupeře zavedl Bílé Tygry do Finska, na led zimního stadionu HK Areena, který je domácím stánkem TPS Turku. Tygři sehráli opět velmi vyrovnané utkání a přestože soupeře přestříleli, nepodařilo se jim dosáhnout na body. Jediný gól vstřelil v přesilovce Vladimír Svačina po asistenci Bulíře.

3. kolo, pátek 02. září 2016
3:1
(2:0, 1:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Lindsten (Forsstrom), 16. Spina (TS), 26. Dudas (Spina, Karvonen) – 25. Svačina (Bulíř). Rozhodčí: Soren Persson (SWE), Jari Suorsa (FIN) – Markus Hagerstrom (FIN), Daniel Osterholm (FIN). Vyloučení: 6:6, navíc Virtanen - Jánošík, Radivojevič, všichni 5 min. a do konce. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 705. Střely na branku: 22:34. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

TPS Turku

Georgijev – Tallinder, Keskitalo, Dudas, Reunanen, Forström, Eronen, Kojo, Berger – Perrin, Kallio Thorell – Spina, Ahtola, Karvonen – Virta, Vähätalo, Lindsten – Virtanen, Siiki, Taavitsainen

Will – Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Jánošík, Vitásek, Plutnar – Svačina, Bulíř, Radivojevič – Jelínek, Bartovič, Vantuch – Vlach, Bližnák, Stránský – Ordoš, Mikyska, Špaček

V brance českého mistra do utkání nastoupil Roman Will a jeho parťák Ján Lašák mu kryl záda ze střídačky. A letní posila musela své umění ukázat už ve třetí minutě, kdy se na branku Liberce valilo přečíslení tří proti dvěma. Will ale skvěle zasáhl betonem a gól nepřipustil.

Bohužel, již o několik chvil později, konkrétně v čase 4:50, se Jasper Lindsten po přihrávce Forsstroma dostal do úniku a se štěstím libereckého brankáře překonal. Liberec po obdržené brance zvýšil aktivitu, ale většina útočných snah troskotala na houževnaté obraně Finů.

V šestnácté minutě ujel obraně Tygrů Spina a v samostatném úniku byl zahákován Vitáskem. Rozhodčí nařídili trestné střílení, které faulovaný proměnil blafákem do forhendu a střelou nad lapačku Willa.

Na začátku druhé periody se ke střele zápěstím ze slibné pozice dostal opět Spina, ale strážce liberecké svatyně byl na svém místě a skvěle zasáhl lapačkou. Po čtyřech minutách druhé třetiny dostali Bílí Tygři šanci snížit na rozdíl jediného gólu, když byl za držení vyloučen Eronen. A po minutě se tak opravdu stalo! Michal Bulíř pronikl mezi dvěma obránci a přihrál najíždějícímu Vladimíru Svačinovi, který propálil brankáře Georgijeva střelou nad beton!

Stav 2:1 však nevydržel dlouho, protože v čase 25:57 prostřelil Willa střelou z pravého kruhu Jesse Dudas. Po třetím gólu Finů se s šancemi roztrhl pytel a k vidění bylo mnoho příležitostí, přičemž více si jich vytvořili Tygři. Domácí podržel brankář Georgijev, který několik nebezpečných střel zlikvidoval. Na konci druhé třetiny se hra začala přiostřovat. Důkazem toho byla bitka mezi Adamem Jánošíkem a domácím Virtanenem.

Ve třetí třetině se s postupujícím časem tlak Bílých Tygrů zvyšoval, naneštěstí byl několikrát přerušen vyloučením některého z libereckých hráčů. Domácí si dokonce vyzkoušeli i dvojnásobnou přesilovku, ale nedokázali jí využít. Šance Liberce dokázal opět domácí brankář eliminovat. V posledních třech minutách vyzkoušeli liberečtí hru bez brankáře a přestože si vypracovali několik příležitostí, žádnou nedokázali přetavit v gól.

„Myslím, že v dnešním zápase jsme nebyli horším týmem. Výkon nebyl špatný, ale srážela nás nedisciplinovanost, která nás trápí už od začátku sezóny. Také jsme dnes nebyli moc střelecky efektivní, takže to musíme zlepšit. Všechny zápasy, které jsme v Lize mistrů zatím odehráli byli vyrované, takže věřím, že v následujícím utkání v Norsku se poučíme z chyb a získáme tři body. “

Ari-Pekka Selin
„Už první třetina ukázala, že to bude težké utkání a je s podivem, že jsme ji dokázali vyhrát 2:0. Řekl bych, že v prvních dvacet minut jsme byli horším týmem. Naštěstí se náš výkon ve druhé a třetí třetině zápasu zlepšil, začali jsme hrát více do těla a v důležitých situacích nás skvěle podržel brankář Georgijev. Jsem rád, že jsme se dokázali dostat do další fáze soutěže.“