V přestřelce s Třincem úspěšnější Bílí Tygři

Date of publication Author Petr Schultz

L i b e r e c - V souboji třiačtyřicátého kola O2 extraligy zavítali pod Ještěd Oceláři z Třince. Ve velmi vyrovnaném utkání, kde diváci viděli celkem dvanáct branek, se radovali domácí Bílí Tygři, kteří tak díky výhře 7:5 přeskočili svého soupeře v extraligové tabulce. Velkou měrou se na vítězství Severočechů podílel <b>Andrej Podkonický</b>, který dopravil celkem dvakrát kotouč za záda hostujícího gólmana.

43. kolo, neděle 18. ledna 2009
7:5
(2:1, 2:2, 3:2)

Branky a nahrávky: 5. Zíb (Modrý, Klimenta), 19. Podkonický (Pletka), 29. Modrý (Šachl, Blatný), 39. Derner (Pletka, Žabka), 48. Podkonický (Nedvěd), 50. Šachl (Bartovič, Blatný), 60. Nedorost (Blatný) - 14. Květoň (Seman, Peterek), 21. Květoň (Peterek), 39. Lušňák (Polák, Sekeráš), 48. Sekeráš (Polanský), 54. Peterek (Vosátko). Rozhodčí: Kubeš – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:6 navíc Podkonický - Výtisk oba 10.min. . Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6248. Střely na branku: 57:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 4:2, 4:4, 6:4, 6:5, 7:5.

Fikrt - Jiruš, Moravec, Derner, Žabka, Modrý, Jareš, Zíb - Podkonický, Kašpařík, Pletka - Klimenta, Nedvěd, Nedorost - Bartovič, Blatný, Šachl - Vantuch, Dušek, Pabiška - Plodek.

HC Oceláři Třinec

Čechmánek - Výtisk, Seman, Malec, Vosátko, Gureň, Rangl - Polanský, Polák, Květoň - Peterek, Martynek, Balej - Moravec, Hampl, Lušňák - Zeliska, Steber, Pánik, Kania.

Bílí Tygři před zápasem s Třincem představili svou novou posilu, brankáře Tero Leinonena, který přišel na hostování z finského Ilves Tampere. Zadní řady navíc vyztužil Richard Jareš, kterému bylo ukončeno hostování v Českých Budějovicích.

Oba týmy se ze začátku zápasu oťukávaly a první vážnější šanci musel likvidovat Čechmánek, jehož ohrožovala střela Nedorosta. Domácí si z úvodního tlaku vynutili ve čtvrté minutě přesilovou hru, poté co Moravec v dobré šanci krosčekoval Pletku. Bílí Tygři se ihned usadili v útočném pásmu a po jednatřiceti vteřinách využili svou první početní výhodu. Klimenta převzal kotouč od Nedvěda, poslal přesný pas na hokejku Modrého, který na druhé straně našel Lukáše Zíba, jehož nekompromisní dělovka málem protrhla třineckou síť - 1:0.

Domácí brankář, téměř bez práce, se musel zapotit až v polovině první třetiny, kdy to zkoušel Výtisk s Balejem. Na rozdíl dvou branek mohl pro domácí zvýšit Dušek, ale v obrovské šanci sám před Čechmánkem s blafákem mezi betony neuspěl, a tak přišel na druhé straně pro Severočechy trest. Obrana týmu z Podještědí chybovala, Peterek přenechal kotouč Semanovi, na jehož přihrávku čekal na hranici kruhů David Květoň a střelou do vinglu nedal Fikrtovi šanci - 1:1.

Vyrovnávací branka hosty nakopla a gólman modrobílých musel několikrát zasahovat. Domácí se dostali opět do vedení v devatenácté minutě. Pletka vystřelil prudkou střelu na Čechmánka, třinecký brankář jeho dělovku vyrazil na hůl Andreje Podkonického, který za asistence hostujícího Malce vstřelil vedoucí branku Bílých Tygrů - 2:1. Hned vzápětí mohlo být pro Oceláře ještě hůř, když po přihrávce Šachla zazvonil Blatný na tyč.

Začátek druhého dějství začali hosté početní výhodou, když na trestné lavici seděl Jareš a po dvaapadesáti vteřinách po zaznění signálu zahajující prostřední třetinu ji Oceláři využili. Po velkém závaru v obranném pásmu Liberce se zmocnil kotouče Peterek, přihrál před branku najíždějícímu Davidu Květoňovi, který slabou střelou z bezprostřední blízkosti překonal Fikrta – 2:2.

Tygři mohli v následné početní výhodě jít opět do vedení, ale Modrý, Zíb a ani Nedvěd nedokázali rozvlnit síť v hostující brance. Střídačka hostů se pak mohla pouze držet za hlavu, poté co Steber a Martynek zazvonili na tyče Fikrta, a tak v zápětí trestali domácí na druhé straně. Formace kolem Blatného vyvolala zmatky v obranné třetině Třineckých. Šachl se ujal za brankou puku, přihrál najíždějícímu Jaroslavovi Modrému a ten jedovkou doprostřed branky prostřelil rozhozeného Čechmánka - 3:2.

Domácí po vstřelené brance byli aktivnější a jejich aktivita byla odměněna čtvrtým gólem. Na trestné lavici seděl Výtisk a sedm sekund před vstupem třineckého obránce zpět na led propálil Lukáš Derner Čechmánka od modré - 4:2. Svěřenci Filipa Pešána se z gólu radovali pouze čtyřiadvacet vteřin, poté co na rozdíl jedné branky upravil Patrik Lušňák, který neúmyslně bruslí dopravil kotouč do branky - 4:3. Hosté tak minutu před koncem druhé třetiny snížili na jednobrankový rozdíl.

Do závěrečné dvacetiminutovky naskočili lépe domácí, ale Čechmánek svůj tým v nejhorších chvílích podržel. V čase 47:17 bylo ale z ničeho nic srovnáno. Liberecká obrana nechala více prostoru Polanskému, který nahrál Ľubomíru Sekerášovi a ten střelou nad vyrážečku překonal gólmana Tygrů – 4:4. Stav na ukazateli zůstal nezměněn pouze jednatřicet vteřin, když Nedvěd zpoza branky zadovkou našel elegantně Andreje Podkonického, který podruhé v utkání poslal kotouč za záda Čechmánka – 5:4.

Fanoušci libereckého hokeje mohli zvednout ruce nad hlavu opět po dvou minutách. V padesáté minutě nahodil Bartovič gumovou pryž na branku, slezský brankář jeho nahození vyrazil před sebe, kde se ve spleti hokejek nejrychleji zorientoval Petr Šachl a poslal domácí do dvoubrankového vedení - 6:4. Gólové hody pod Ještědem tím ale neskončily. Na rozdíl jediné branky dostal ve čtyřiapadesáté minutě, po asistenci Peterka, hosty Lubomír Vosátko, který zakončil krásnou kombinaci do poloprázdné branky – 6:5.

Hosté v závěru zkusili štěstí bez brankáře a blízko k vyrovnání byl Květoň, který by tak zkompletoval svůj hattrick v utkání. Deset vteřin před koncem zápasu vyhodili Liberečtí kotouč do středního pásma, kde už číhal Václav Nedorost a upravil na konečných 7:5.