V prvním zápase smolná prohra v prodloužení

Date of publication Author Jan Rachota

V prvním utkání semifinálové série zvítězily v pohledném utkání domácí Pardubice až v prodloužení 3:2. Moeller měl štěstí, Bílým Tygrům k vítězství v základní hrací době chyběly pouhé čtyři minuty, když se o vyrovnání postaral až 56. minutě zkušený Jiří Dopita. Prodloužení pak ovlivnilo zranění <b>Milana Hniličky</b>, který sice v utkání pokračoval, ale bylo zřejmé, že není stoprocentě v pořádku.

SF1, úterý 22. března 2005
3:2p
(0:0, 0:1, 2:1 - 1:0)

Branky: 42. Bulis (Havíř, Mikeska), 56. Dopita (Blažek), 67. Snopek (Koukal) - 39. Čermák (Modrý, Hnilička), 43. Podkonický (V. Novák, Jiří Hanzlík). Rozhodčí: Bolina, Homola - Český, Kostka. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

HC Dynamo Pardubice

Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Havíř, M. Rozsíval, Linhart, Mudroch, Pácal - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - A. Hemský, Koukal, Průcha - Tvrdík, Divíšek, Rolínek. Trenéři: V. Martinec a Šejba.

Hnilička - Klouček, Fischer, L. Šmíd, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý, M. Duben, Jareš - R. Vrbata, Kotalík, S. Procházka - Čermák, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, V. Novák - P. Rozsíval, Víšek. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.

Fanoušci Pardubic a Liberce si po vítězných sedmých čtvrtfinálových zápasech dali krátký oddech, ale dnes již všichni upírali zrak do Pardubic. Zde se odehrával první semifinálový zápas play off extraligy mezi domácím HC Moeller Pardubice a Bílými Tygry z Liberce.

A že se diváci na stadionu ani u televizních obrazovek rozhodně nenudili. Hrál se pěkný svižný hokej, byly k vidění krásné kombinace, ale i tvrdé střety. V utkání však dlouho dominovali oba brankáři, na straně domácích Ján Lašák a u hostů Milan Hnilička. Východočechům pomohly k výhře i chyby rozhodčích. Gólu Jana Bulise předcházel ofsajd, v 52. minutě pak Ján Lašák zastavil puk vypálený Kotalíkem lapačkou s největší pravděpodobností až za brankovou čárou…Hosté nastoupili oslabeni o útočníky Nedorosta a Plodka, kteří mají problémy s kolenem.

Aktivněji vstoupili do utkání hosté z Liberce, již ve 20. vteřině prověřil tvrdou střelou Lašáka Vrbata. I nadále to byli Bílí Tygři, kdo byl v úvodu aktivnější, vynikala zejména dvojice Kotalík – Vrbata. Slovenský gólman v pardubických službách si připisoval jeden zákrok za druhým. Domácí poprvé zahrozili až v sedmé minutě, kdy po přihrávce Hejduka střílel tvrdě Novotný. Ve dvanácté minutě našel Vrbata z rohu hůl Stanislava Procházky, jeho pokus však Lašák vytěsnil vedle své tyče. Postupně ale přebírali iniciativu domácí. Hniličku nejprve prověřil Hejduk, poté se do dobré šance prodral Hemský, kterého perfektně vyslal Průcha. Kličkou však na Hniličku nevyzrál. Neuspěl ani Sýkora, který v 15. minutě obral o puk Kloučka a svedl souboj tváří v tvář s gólmanem Bílých Tygrů. Hnilička byl ale pozorný a to i při druhém Sýkorově pokusu o pár vteřin později.

Jak Pardubice první třetinu ukončili, tak začali i druhou. Útok za útokem se valil na Hniličku. Ten však chytal opravdu výborně a hlavně díky němu přestáli Tygři bez úhony i tři přesilovky v rychlém sledu. Štěstí měl Hnilička zejména při Blažkově střele, když se puk odrazil od tyčky. Později neuspěl ani osamocený Koukal v 32. minutě, jehož vyslal do sóla milimetrovou přihrávkou Michal Rozsíval. Jen co Liberec nabral zpět síly ztracené v oslabeních, začal znovu zaměstnávat Lašáka. Nejprve se v 33. minutě obtočil Stanislav Procházka kolem pardubické obrany, dostal se až před Lašáka, který jeho střelu vyrazil. Puk se dostal až k Fischerovi, který okamžitě zkusil vystřelit, ale netrefil odkrytou branku. Z tlaku Liberce pramenila vyloučení hráčů Pardubic. V 37. minutě měl dosud největší šanci zápasu Vaic, který ač faulovaný Čáslavou, dokázal vystřelit a jeho střela skončila na břevně. V 38.minutě dostali Bílí Tygři šanci hrát přesilovou hru pět na tři, ale vytěžili z ní jen střely Modrého a Fischera od modré. Nakonec se zčistajasna dostal do obrovské příležitosti Vrbata, na kterého po chybě Lašáka koukala prázdná branka. Než však stačil Vrbata vystřelit, leželi před ním hned tři obránci Pardubic. Ale hosté se nakonec přeci jen prosadili, v 39. minutě kousek za modrou dlouze napřáhl Leoš Čermák a zpoza obránce do protipohybu brankáře otevřel skóre. Do kabin se tak šlo po čtyřiceti minutách za stavu 1: 0 pro Bílé Tygry.

Pardubice však dokázaly brzy vyrovnat, když se hned ve druhé minutě třetí třetiny trefil Jan Bulis. O tomto gólu se bude ještě dlouho diskutovat, rozhodčí ho uznali i přesto, že mu předcházelo půlmetrové postavení mimo hru. Liberec se však z vyrovnání dokázal rychle oklepat, když již za 51 sekund znovu vedl. Svou vinu na inkasovaném gólu měl pardubický gólman Lašák, neboť si lehké nahození Andreje Podkonického zavezl pod betony až za brankovou čáru. Pardubice brzy dostaly šanci vyrovnat, když na trestnou lavici ve stejný čas putovali Fischer a Klouček a nabídli tak domácím dvouminutovou výhodu hry pěti proti třem. Výhodu však brzy zmenšil Snopkův faul, ve třech proti čtyřem se pak Liberec ubránil. V pěti se opět začal hrát hokej nahoru – dolů, šance střídala šanci. V 49. minutě se po buly protáhl do šance Mikeska, na brankové čáře se však roztáhl Hnilička a šanci mu zneškodnil. V 52. minutě přišel další sporný okamžik zápasu. Vrbata našel od mantinelu přesně Kotalíka, jehož střele zabránila v cestě do sítě Lašákova lapačka. Byl by to zákrok na Zlatou helmu, jenže kotouč byl pravděpodobně chycen až za brankovou čárou. Rozhodčí si však byli situací jisti natolik, že jí ani nekonzultovali s videorozhodčím. I nadále překypovali Tygři útočnou aktivitou, na Lašáka si však nepřišel ani Podkonický ani později Vrbata. A tak přišlo vyrovnání. Blažkovi se po buly nepovedla střela, puk však zvláštně poskakoval před Hniličkou, který ho nedokázal pokrýt. Toho využil pozorný Jiří Dopita a v 56. minutě vyrovnal. Liberec to však nezlomilo. V 58. minutě se objevil v obrovské šanci Vaic, sám před brankářem mohl znovu poslat Tygry do vedení. Jeho pokus však stačil Lašák krýt.

A tak přišlo na řadu prodloužení. Liberec si hodně věřil, však měl také v základní části nejlepší bilanci v nastaveném čase. První vážnější šancí však zahrozili domácí, v 63. minutě střílel nebezpečně od modré Čáslava. Poté dorážel Rozsíval a nešetrně hokejkou dloubl Hniličku do nekrytých míst nad kolenem a liberecký gólman se dlouhé minuty svíjel na ledě. Nakonec se dokázal dát do kupy, ale při dalších zákrocích bylo zřetelně vidět, že není stoprocentně v pořádku. Těžko se zvedal z ledu po každém ze zákroků, pod maskou je vidět bolestivá grimasa. Bílí Tygři se snažili hrát co nejdál od vlastního brankáře, v 64. minutě vyzkoušel Lašáka tvrdou ranou Čermák. Pak však přišla pro Liberec pohroma. Jan Snopek zpracoval ideální přihrávku zpoza branky a střelou po ledě překonal Hniličku. Na tom bylo jasně znát, že limitován svým zraněním nemohl zakročit tak, jak by chtěl. V sérii se tak ujaly vedení Pardubice. Druhý zápas semifinále je na programu již ve středu, znovu od 17 hodin.