Východní hradby odolaly. Liberečtí se z Hradce vracejí s prázdnou

Date of publication Author Jan Vavřina, Martin Zíta

Hr. Králové/Liberec – Další ztrátu si do kalendáře extraligových zápasů museli zapsat svěřenci trenéra Čady. Bílí Tygři tentokrát neuspěli na ledě Mountfieldu a prohráli počtvrté v řadě. Znovu se jim nedařilo zejména v ofenzivě, v posledních pěti zápasech vstřelili pouhé čtyři branky.

42. kolo, úterý 27. ledna 2015
2:1
(0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 30. Knotek (Šimánek, Kudrna), 44. Mertl (Kudrna, Vašíček) – 33. Krenželok (Gřegořek). Rozhodčí: Polák, Svoboda – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:4, navíc Troliga (HKM) 10 min. OT. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3792. Střely na branku: 21:19. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.

Mountfield HK

Kacetl – Dietz, Vydarený, Pilař, Jank, Pláněk, Vašíček, Piegl – Kudrna, Mertl, Šimánek – Dej, Knotek, Kukumberg – Pospíšil, Troliga, Červený – Tvrdík, Nedvídek, Beránek.

Vaněček – Šimek, Výtisk, Gřegořek, Derner, Vitásek, Kajínek – Valský, Vampola, Radivojevič – Balaštík, Filippi, Bakoš – Bartek, Jelínek, Bulík – Krenželok, Urban, Vlach.

Předzápasový program, stejně jako celá první část, byla obdobou posledního domácího utkání s Vítkovicemi. Ještě před úvodním buly dostal Tomáš Mertl dres s číslem 500, značící jeho počet startů v tuzemské nejvyšší soutěži.

Liberec na začátku zápasu postavil na modré čáře obranný val a z poctivé defenzivy nepolevil ani na minutku. Největší šance prvních deseti minut pak dokonce nebyla střelou. Kudrna hledal od pravé tyče naslepo Mertla, ten prudký pas nedokázal trefit.

Ani při největší šanci hostů nemusel muž v masce zasahovat. Vitásek přenechal šikovně puk Filippimu, ten však prostor mezi třemi tyčemi minul. Vítek Vaněček, který nastoupil k prvnímu zápasu v české nejvyšší soutěži, ani nadále příliš práce neměl. Za prvních dvacet minut si připsal čtyři zákroky, Ondřej Kacetl v hradecké brance přesně dvojnásobek.

Začátek druhého dějství toho přinesl, oproti prvnímu, o poznání více. Po necelých dvou minutách byl v úniku faulován Rudolf Červený, s nařízeným trestným střílením si ale neporadil podle představ. Na konci pětadvacáté minuty mohl vstřelit druhý gól ve dvou zápasech René Vydarený, ale trefil po pasu Šimánka jen boční síť.

Hradec měl i nadále více ze hry, Michal Tvrdík našel z rohu volného Lukáše Nedvídka, jenž byl při své kličce do prázdné brány ale faulován. A přesilovku Hradec v čase 29:11 využil. Domácí kapitán našel na levém kruhu Tomáše Knotka, který střelou nad levé Vaněčkovo rameno poslal Mountfield do vedení – 1:0.

Po více než třech minutách ale Tygři srovnali a nepotřebovali k tomu žádnou parádní kombinaci. Petr Gřegořek nahodil puk na bránu, šikovně ho tečoval Lukáš Krenželok do levého horního rohu a bylo to 1:1. Do vedení mohl Lvy poslat jejich kapitán, jenže si při dalším trestném střílení vedl podobně nedobře, jako jeho parťák na začátku třetiny.

Domácí působili prvních čtyřicet minut poněkud unaveným dojmem a ve třetí třetině tomu nebylo jinak. Povzbudila je ale vedoucí branka ze 43. minuty. Elitní formace udělala kolem Vaněčka pořádný průvan, rozhozená liberecké obrana nedokázala zastavit přihrávku Kudrny na Tomáše Mertla, ani střelu druhého neproduktivnějšího muže extraligy do opuštěné klece – 2:1.

Hosté se mohli radovat ze srovnání za necelé dvě minuty. Také oni si vyzkoušeli samostatný nájezd, ale pokus Tomáše Filippiho skončil nejhůře ze všech tří – liberecký forvard netrefil bránu. Jak se Severočeši snažili o vyrovnání, tak nechávali otevřená zadní vrátka.

Toho mohl využít hned dvakrát střelec první branky, Tomáš Knotek, ale jeho pokusy ani zdaleka tak povedené nebyly. V závěru odvolal tým Rostislava Čady gólmana, ale power-play mu značně zkomplikovalo vyloučení, díky kterému se žádný významný tlak před Kacetlem nekonal.