Vyrovnané severočeské derby vyhráli Bílí Tygři

Date of publication Author Petr Schultz

L i b e r e c - Diváci, kteří zavítali v úterý podvečer do liberecké Tipsport areny, určitě nelitovali. Hrálo se totiž již devětadvacáté severočeské derby mezi Libercem a Litvínovem. Úspěšnější v něm byli ale Bílí Tygři, kteří svého soka ze severu republiky porazili bojovným výkonem 3:1. V brance modrobílých doháněl k zuřivosti hostující útočníky Tero Leinonen a po zásluze byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

7. kolo, úterý 22. září 2009
3:1
(1:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 18. Klimenta (Hlaváč), 49. Bartovič z tr. stříl., 60. Blatný – 51. Hübl V. (Gureň, Švarný). Rozhodčí: Hradil, Jeřábek – Guth, Rittich. Vyloučení: 6:7, navíc Trávníček, Reichel (oba LIT) na 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4354. Střely na branku: 32:32. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.

Leinonen - Čakajík, Rýgl, Derner, Hunkes, Jareš, Moravec - Hlaváč, Nedvěd, Klimenta - Víšek, Kašpařík, Bartovič - Špaček, Nedorost, Blatný - Dušek, Plodek, Ondřej – Vantuch.

HC VERVA Litvínov

Hübl J. - Punčochář, Švarný, Stříteský, Gureň, Kubát, Kroupa, Kroupa, Skuhrovec, Poživil - Trávníček, Lukeš, Vopat, Gerhát, Černý, Reichel, Hübl V., Jenáček, Kubinčák, Majdan, Bojer, Jánský.

Tradiční severočeské derby, již devětadvacáté, přineslo první vážnější šanci až ve druhé minutě, to když se Bartovič natlačil svým typickým způsobem před branku a Hübl musel ucpat škvírku u tyčky. Hned na to si Ondřej prohodil kotouč s Hunkesem a brankář Litvínova se za pokusem libereckého forvarda jen ohlédl. První vážnější šance černožlutých přišla v polovině páté minuty, když Lukeš vyzkoušel střelou Leinonenovu lapačku. V polovině první třetiny pak měl gól na hokejce hostující Černý, který se protančil tygří obranou, finský brankář ale předvedl parádní rozštěp a znemožnil mladému útočníkovi zasunout kotouč do brány.

Po pěkném zákroku libereckého strážce brankoviště se hrál hokej bez vážnějších šancí. Diváky zvedla ze sedadel až situace z osmnácté minuty. Hlaváč zavezl kotouč do útočného pásma, obtočil se kolem litvínovského beka a vystřelil na Hübla. Brankář hostí kotouč ale vyrazil přesně na hůl Tomáše Klimenty, pro kterého už nebyl problém bekhendem trefit poloprázdnou branku – 1:0. Svěřenci trenéra Hübla staršího se snažili odpovědět, liberecká obrana ale již nic nedopustila, a tak se šlo do kabin za jednobrankového vedení týmu z Podještědí.

Do druhé třetiny vlétl ale Litvínov jako uragán a na ledě byli vidět jen žlutočerní. Leinonen musel tasit jeden lepší zákrok za druhým. Nejdříve vytáhl pokus Jánského do ochranné sítě a o chvilku později musel vytáhnout zákrok z říše snů proti dvojici Lukeš – Černý, když předvedl perfektní rozklek na brankové čáře. Liberec se poté oklepal z vlažného vstupu do druhého dějství a svou aktivitou si vynutil dlouhou přesilovou hru 5:3, kterou ale chemici s přehledem ubránili.

Kvalitu finské gólmanské školy poznal až v třiatřicáté minutě opět Lukeš, jehož dobře mířená střela byla Leinonenem sražena do ochranné sítě. Zvýšit náskok Bílých Tygrů pak mohl na druhé straně Špaček, který dostal perfektní pas od Vantucha a řítil se přes půlku hřiště sám na Hübla. Liberecká „19“ ovšem nezvolila nejlepší zakončení a brankář hostí si tak na jeho forhendové kličce skvěle pochutnal. Hned vzápětí se opět brankář šelem vyznamenal proti pokusu Lukeše a o minutu později vystavil červenou i střele Gureně, který poté jen smutně kroutil hlavou.

Skoro současně se zazněním sirény ohlašující začátek třetí třetiny utekla litvínovské obraně dvojice Nedvěd – Klimenta. Akci 2 na 1 zakončil kapitán Tygrů do Hübla, kotouč mu ovšem vyklouzl z výstroje a jen o milimetry minul branku chemiků. Poté ale divákům v Tipsport areně zatrnulo, když se na led, po střele Čakajíka, skácel obránce Skuhrovec a odkráčel za pomoci kustodů do kabiny. Hned na to vyslal Kašpařík do úniku Bartoviče, blafákem ale na Hübla nevyzrál. Úplně totožná akce byla k vidění o dvě minuty později. Liberecký expres Milan Bartovič uháněl sám na brankáře žlutočerných, ve finální fázi byl ale podražen Kubátem a rozhodčí nařídil trestné střílení. Toho se sám ujal postižený hráč a s trochou štěstím procpal kotouč za Hübla – 1:0.

Lavička šelem se z gólu radovala ale pouze necelé dvě minuty. V čase 50:06 našel Švarný, při vlastní přesilové hře, na modré čáře Gureně, ten vypálil tvrdou bombu na Leinonena, který jeho pokus vyrazil pouze před sebe, kde ho pohotově uklidil mezi gólmanovy betony Viktor Hübl – 2:1. Další branku mohl přidat do liberecké sítě Černý, finský brankář byl ale proti. Pojistit výhru mohl Ondřej, ale nedokázal se prosadit nejen proti dotírajícímu obránci, ale také proti brankáři hostí. Definitivně tak rozhodla až branka Zdeňka Blatného, která padla přes půl hřiště do již opuštěné klece Litvínova – 3:1. Tři body tak zůstávají doma pod Ještědem.