Závěrečná smršť přinesla Liberci tři body

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - V rámci 16. kola zavítala na led Liberce pražská Sparta a souboj těchto dvou týmů nabídl skutečně skvělou podívanou. Ač tomu průběh zápasu nenapovídal, radovali se nakonec domácí, kteří otočili v závěru z 2:4 na 5:4. To se jim podařilo také za velkého přispění kapitána Nedvěda, jenž vsítil rozhodující branku a u dalších tří asistoval.

16. kolo, pátek 28. října 2011
5:4
(1:1, 1:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 10. Bartovič (Nedvěd), 38. Trončinský (Nedvěd), 49. Bortňák (Nedvěd), 54. Kudrna (Derner, Bartovič), 55. Nedvěd (Kajínek) - 3. Foster (Rachůnek T.), 31. Sersen (Ton), 36. Ton (Pacovský), 46. Lapšanský (Rachůnek I., Hanzlík ). Rozhodčí: Husička, Mikula - Charvát, Rozlílek. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 500. Střely na branku: 31:34. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 5:4. Hráči utkání:: Petr Nedvěd - Ivan Rachůnek.

Pinc (Vošvrda) – Čakajík, Výtisk, Holub, Hay, Derner, Kajínek, Trončinský, Štich – Kudrna, Nedvěd, Bartovič – Bortňák, Vak, Krejčík – Jonák, Dušek, Bárta – Vantuch, Bulíř, Kica.

Pöpperle (Falter) – Hanzlík, Sersen, Kočí, Milam, Philipp, Kučný, Husák, Kučný – Tenkrát, Broš, Rachůnek I. – Bližňák, Pacovský, Ton – Treille Y., Forster, Rachůnek T. – Jánský, Lapšanský, Žalčík.

Ještě před začátkem zápasu byl v den svých sedmdesátých narozenin na ledové ploše oceněn viceprezident František Vozka, který je úzce spjat s libereckým hokejem. Poté už ale následovalo úvodní vhazování, po němž působili aktivněji hosté. A tuto aktivitu přetavil ve vedoucí branku už ve třetí minutě Alex Foster, který se po pasu od Tomáše Rachůnka ocitl sám před Pincem a elegantní kličkou pohodlně zakončil.

Další branka mohla přijít v čase 8:26, kdy se na brankovišti ocitl Peter Jánský a ihned zkoušel štěstí. Rozhodčí si nebyli přesností jeho pokusu jisti a tak se jeli poradit s kolegou u videa. Po této poradě rozhodčí rozpažili a stav se tak neměnil. Ovšem měnil se za čtyřicet vteřin, to když jednobrankový náskok Sparty smazal Milan Bartovič, jenž se dostal k odraženému kotouči a přesnou ranou z mezikruží nedal Pöpperlemu šanci. Další průběh první třetiny nabídl ještě dvě větší sparťanské šance, avšak střela Ivana Rachůnka se, stejně jako tečované nahození Petera Jánského, neujala.

Velmi záhy po začátku druhé periody se do slušné pozice dostal Petr Tenkrát, jeho střela z mezikruží ale až k Pincovi neprošla. Na první skutečnou šanci se tak stále muselo čekat do dvacáté osmé minuty, kdy ve středním pásmu chyboval Čakajík a daroval tak výhodu dvou na nulu Ivanu Rachůnkovi s Peterem Jánským, druhý jmenovaný však v těsné blízkosti Pince nedokázal kotouč dostatečně zvednout a jeho pokus skončil na betonech libereckého gólmana.

Další šance pro Spartu přišla v třicáté minutě, kdy šli domácí do tří a hosté je drželi v pevném sevření. Tuto výhodu ještě Sparťané využít nedokázali, ovšem navazující klasickou přesilovku už ano. Jmenovitě to byl Michal Sersen, který tvrdou ranou od modré prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Za pět minut to bylo již o dvě branky, to když další chybu liberecké defenzivy Petr Ton, jenž se ve své bravurní disciplíně – samostatném úniku – nezklamal a poslal hosty do vedení 3:1.

Vzápětí byl rozdíl znovu jednobrankový, jelikož po přistrčení Petra Nedvěda si z pravého rohu vybruslil Marek Trončinský a nadvakrát propasíroval kotouč do sparťanské branky. Ten tak stáhl náskok soupeře a stal se hlavním aktérem poslední vážnější situace v druhé periodě.

Třetí dvacetiminutovka začala před sedmi a půl tisíci diváky poměrně opatrně, ovšem hned první větší šance skončila kotoučem v brance. To když Spartu znovu do dvoubrankového vedení poslal po krásném průjezdu libereckou obranou Adam Lapšanský. Už na pět dva mohl vzápětí zvýšit Dominik Pacovský, ten ovšem nedokázal přesně zamířit do poloprázdné klece. A tak se dle pravidla nedáš, dostaneš, radovali zakrátko domácí. Postaral se o to mladík Dalibor Bortňák, jenž se po pasu od Nedvěda dostal střele, kterou sice Pöpperle ještě chytil, na následnou dorážku však již nestačil – 3:4.

A Liberec jako by někdo polil živou vodou, rázem byl aktivnější a začal také více hrozit před soupeřovou brankou. To vyústilo v závěrečnou smršť, ve které během necelých dvou minut zápas otočil na 5:4. Na 4:4 vyrovnával po pasu Lukáše Dernera Jaroslav Kudrna, jenž se nejdříve elegantně zbavil obránce a poté přízemní střelou překonal hostujícího gólmana. V čase 54:42 pak byl obrat dokonán, to když se mezi kruhy ocitl domácí kapitán Petr Nedvěd, jenž k dosavadním třem asistencím přidal také branku, která se nakonec ukázala jako vítězná.