Ztráta hned v úvodu. Tygři nestačili na účastníka poslední baráže

Date of publication Author Michal Miškovský, Tomáš Pavlíček

Ml. Boleslav - Bílí Tygři zahájili nový extraligový ročník opět velmi nešťastně. Na hřiště regionálního souseda z Mladé Boleslavi přijížděli v pozici favorita a brankou Bartoviče ve vlastním oslabení dokonce skvěle zahájili zápas. Boleslavští však skoro okamžitě vyrovnali a od té chvíle se už liberecká převaha i se všemi brankovými příležitostmi k tomu vytratila do tajemna středočeského města. Domácím Lvům tak stačil k překvapivému vítězství už pouze jediný další kotouč v Leinonenově síti.

1. kolo, středa 09. září 2009
2:1
(1:1, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Nouza (Sýkora, Duben), 28. Sýkora (Nouza) - 5. Bartovič. Rozhodčí: Hodek, Souček - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:9, navíc Nedvěd (LIB) 5 + do konce. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3850. Střely na branku: 21:30. Průběh utkání: 0:1, 2:1.

BK Mladá Boleslav

Schwarz - Frolo, Jiruš, Žabka, Kasík, Šterbák, Duben, Čížek, Jindra - Bahenský, Vrbata, Handlovský - Pabiška, Král, Sup - Nouza, Sýkora, Boháč - Fabuš, Gajovský, Macho.

Leinonen - Čakajík, Rýgl, Derner, Hunkes, Jareš, Moravec, Holub - Podkonický, Nedvěd, Hlaváč - Víšek, Plodek, Bartovič - Špaček, Nedorost, Klimenta - Blatný, Vantuch, Ondřej - Dušek.

Úvodním vhazováním novice mezi extraligovými sudími Součka zahájili Tygři extraligový ročník. Jako první zahrozil exliberecký Pabiška, který zblízka dorážel před strážcem tygří branky Leinonenem, ale neúspěšně. Hned od páté minuty měli domácí k dispozici premiérovou přesilovku, ale ta se nakonec ukázala jako výhodnější pro Liberec. Frolovu střelu totiž liberecký brankář pokryl a z další akce otevřeli Severočeši skóre. Po chybě v rozehrávce Boleslavských na modré čáře se dostal k puku Milan Bartovič a sólo zakončil přesně mířenou střelou.

Svěřenci Vladimíra Čermáka se z nepříjemné situace brzy oklepali. Vždyť už v deváté minutě platil znovu vyrovnaný stav. Po zmatku v brankovišti Liberce protlačil kotouč do sítě Tomáš Nouza. Odpovědět se pokusil už o minutu později Klimenta, ale sólo přes celé hřiště nezakončil nejpřesněji. Před Leinonenem se postaral o ruch v 15. minutě Handlovský, jenže z mezikruží netrefil branku a necelé tři minuty před koncem úvodního dějství nevyužili přečíslení 2 na 1 Fabuš s Gajovským, když první jmenovaný zakončil jen do Leinonena.

Druhá třetina začala prakticky přesilovkou Mladé Boleslavi. Vždyť už po 95 vteřinách hry putoval na trestnou lavici Špaček. Středočeši sice početní výhodu nevyužili, ale odměnou jim aspoň bylo fakt, že působili na ledě aktivnějším dojmem. Ve 26. minutě zachytil libereckou rozehrávku v soupeřově obranném pásmu Vrbata, ale společně s Handlovským toho nedokázali využít. Za další tři minuty už se však Boleslavští radovali. Po střele aktivního Nouzy se odrazil puk na čepel Tomáš Sýkory, který dorážkou zblízka poslal svůj tým do vedení.

Třetí trefu domácích mohl přidat ve 29. minutě Žabka, který pálil při přesilovce tvrdě od modré, ale trefil jen tyč. I Liberečtí hrozili v nerovnoměrném počtu hráčů na ledě, ale závar před Schwarzem z 33. minuty nevyužili. V závěrečných šesti minutách druhé třetiny se více vylučovalo, než hrálo, dvojice hlavních sudích rozdala hned sedm dvouminutových trestů, a tak příliš hokejového umění k vidění nebylo. Jen v samém závěru při přesilovce neúspěšně dorážel zblízka liberecký Nedvěd.

Hned zkraje třetí dvacetiminutovky měli Bílí Tygři ideální podmínky pro srovnání. Ke Šterbákovi, který pykal na trestné lavici už od konce předchozí třetiny, se přidal Jiruš a hostům se tak naskytla 51 vteřin trvající přesilovka 5 na 3. Liberečtí trenéři si navíc vybrali oddechový čas, ale ten následně vedl jen k velké promarněné příležitosti Podkonického, který zblízka netrefil odkrytou Schwarzovu branku.

V dalších minutách bránili domácí zodpovědně a Liberečtí se tak do střeleckých pozicí příliš nedostávali. Naopak Leinonena zaměstnal v 52. minutě jeho bývalý spoluhráč Žabka, který střílel od pravého mantinelu.To Severočeši si museli počkat na souvislejší tlak až na 54. minutu, od které se hrálo ve čtyřech na obou stranách. Hlaváčova střela z pravého křídla však k vyrovnání nevedla. V závěru zvedl diváky ze sedadel zákrok Petra Nedvěda u mantinelu na Nikolu Gajovského, po němž liberecký útočník předčasně putoval do sprch a obral svůj tým o šanci na vyrovnání.