Budou Tygři slavit proti Kometě první domácí vítězství?

Date of publication Author Petr Schultz

Ze dvou výprav ulovili Bílí Tygři maximální bodový počet. Nyní je ale čeká druhé utkání v jejich lovišti. Do Tipsport areny totiž zamíří Brno. První představení před domácími fanoušky Libereckým nevyšlo, a tak si proti Kometě budou chtít jistě před vlastním publikem napravit reputaci. Přijďte podpořit Bílé Tygry v pátek od 18:30!

HC Kometa Brno

Brňané by letos chtěli udělat zlom ve svém působení v extralize a poprvé se vyhnout nepříliš atraktivnímu play-outu pro nejhorší čtyři celky sezóny. V momentální chvíli jsou na správném kursu, jenže to byli i loni a jak to skončilo. Kometa v prosinci zvadla a kráčela od porážky k porážce a v konečném důsledku mohla být ráda, že si „nahrabala“ dostatečný bodový zisk na podzim.

Andrej Podkonický se letos už libereckým fanouškům představil. O další start ho na severu Čech ale připravilo zranění.

Tým tak opět trochu posílil, ale vedení stále spoléhá na drobného brankáře Hoviho. Kometu ale nově vede z kapitánského můstku trenér Zdeněk Venera, který loni ještě působil u beranů ve Zlíně. Z Ruska se pak vrátil Leoš Čermák, který naposledy v Česku působil v dresu Bílých Tygrů. Čermák pak může oprášit úspěšnou spolupráci z Liberce. Do útoku mu totiž přibyl Andrej Podkonický, který se nedohodl na severu Čech na nové smlouvě. Mimo to ještě přišli bývalí slávisté Žižka s Holecem.

Svou extraligovou kariéru pozastavil bývalý kapitán Komety Jiří Dopita, který nyní září v dresu Olomouce. Příležitostně by se ale mohl objevit v české nejvyšší soutěži. Dohodl se totiž s náčelníkem Martinem Strakou, a tak bude údajně kolem Vánoc k dispozici indiánům. Za ruskými rubly pak odešel na východ Marek Kvapil a na Slovensko Jozef Balej.

Kometa se v letošním ročníku Tipsport extraligy pohybuje ve středu startovního pole a na svém kontě má sedm bodů. Ze čtyř kol vyhrála hned tři, ovšem dvakrát z toho dotáhla zápas k radosti svých fanoušků k vítěznému konci až v nájezdech. V posledním duelu doma přivítala Spartu a dvakrát musela obracet stav zápasu. Utkání dospělo až k penaltám, ve kterých zaúřadoval Tomáš Pospíšil. Ten je momentálně nejproduktivnějším hráčem svého týmu.

Liberečtí fanoušci se určitě těšili na Andreje Podkonického, který roky působil v dresu Bílých Tygrů. Slovenský forvard ale nepřijede. Je totiž zraněný.

Základní informace o soupeři

Rok založení: 1953
Mistr své země: 11 krát
Klubové barvy: modrá a bílá
Webové stránky: hc-kometa.cz

Hlavní trenér: Zdeněk Venera
Asistent trenéra: Lubomír Oslizlo
Trenér brankářů: Jaroslav Odehnal
Vedoucí mužstva: Ota Železný

Změny v kádru před sezónou

Přišli:
Kvapil Marek      – útočník – Dynamo Moskva
Veselý Ondřej     – útočník – Zlín

Útočníci:
Pospíšil Tomáš    5 (3+2)
Hubáček Petr      2 (2+0)
Čermák Leoš       2 (2+0)

Obránci:
Kempný Michal    1 (0+1)
Bičánek Radim    1 (0+1)
Brankáři:
Hovi Sasu   (250 minut)  2,40 branky na zápas/úspěšnost 92,81%

Posledních pět zápasů Brna

přát.:   Brno – Bratislava 1:2
2. kolo: Třinec – Kometa   1:3
3. kolo: Kometa – Plzeň    3:2 sn
4. kolo: Litvínov – Brno   4:1
5. kolo: Brno – Sparta     4:3 sn

Šelmy z Podještědí už se zřejmě oklepaly z domácího výprasku od Vítkovic a dvakrát bodovaly za plný počet mimo svůj led. Nejdříve porazily trápící se Karlovy Vary a stejně tomu tak bylo i v případě Mladé Boleslavi. Zde to bylo ale nejtěsnějším možným výsledkem (1:0).

Jaroslav Kudrna zná recept na brněnskou obranu. V European Trophy se stal v zápase s Kometou jediným tygřím střelcem.

V posledních dvou zápasech Bílí Tygři utěsnili svá okénka v obraně, když inkasoval jen v jednom případě. Do obou zápasů nastoupil brankář Marek Pinc. Přesto defenzíva Liberce patří k té horší části extraligy. Hráči tak zřejmě začali hrát hodně zezadu, a tak možná právě proto nedávají tolik i branek. Během posledních tří zápasů se totiž trefili pouze čtyřikrát.

Liberec má s Kometou vyrovnanou zápasovou bilanci (4:4). Pod Ještědem ale Kometa vyhrála zatím jen jednou a to 3. března 2010 dvoubrankovým rozdílem (2:0). V letošní sezóně se oba týmy už ale potkaly. V European Trophy se na ledě Svijanské Arény radovala Kometa po výhře 2:1. Za Brno se trefil Zohorna se Švrčkem, za Liberec pak snižoval Kudrna. Podaří se Bílým Tygrům v pátek odveta?

Pro utkání šestého kola nebude připravena trenéru Jiřímu Kalousovi hned trojice útočníků. Bortňáka trápí zraněné rameno, Bartoviče přitahovač a Klimentu od zápasu s Karlovými Vary třísla.

Útočníci:
Nedvěd Petr      4 (2+2)