Být kapitán v reprezentaci je obrovská čest, svěřuje se Jakub Dvořák

Date of publication Author Ondřej Belák

Liberec - Obránce Jakub Dvořák před sebou má důležitou sezónu. Odstartoval ji s reprezentací U17, kde dokonce oblékl kapitánské céčko. Na klubové úrovni se v pouhých šestnácti letech pokusí prosadit mezi juniory a zaznamenat týmový úspěch. "Nejvíc potřebuju zapracovat na bruslení," dívá se vpřed.

Příprava na nový ročník vrcholí, jak se cítíš?
Cítím se dobře. Za poslední měsíc a půl jsme měli i dvě reprezentační akce, takže věřím, že jsem na novou sezónu připravený. Už se těším, až to vypukne!

Právě v reprezentaci do 17 let jsi teď dokonce plnil roli kapitána, povýšil jsi tedy z pozice asistenta na předchozí akci. Co to pro tebe znamená?
Je to obrovská čest, když vás trenéři takhle odmění. Snažil jsem se tu roli zastat, jak nejlépe jsem mohl.

Jak vůbec volba kapitána a asistentů probíhala?
Bylo to čistě na trenérech. Řekli nám, že to demokraticky zvolili. (úsměv)

"Někdy býváme zbrklí, zatímco Američané hráli více v klidu"

Na reprezentační akci ve Vispu jste si kromě evropských soupeřů zahráli i proti Spojeným státům, které vás porazily. Co je na zámořských celcích speciálního, že se jim proti Česku dlouhodobě daří?
Škoda, že jsme na USA narazili hned první zápas. Naše výkony pak šly nahoru, věřím, že by to posléze mohlo dopadnout jinak. Ale zámořští kluci jsou každopádně o level výš v dovednostech a jsou rozvážnější na puku. My někdy býváme zbrklí, zatímco Američané hráli více v klidu. Zároveň potrestali všechny naše chyby, což bylo rozhodující.

V utkání se Slovenskem sis zahrál proti libereckému Milanu Tadeáši Jobkovi. Vnímal jsi ho, když jste byli oba na ledě?
Něco takového jsem zažil poprvé. (úsměv) Před zápasem jsme se pozdravili, prohodili jsme pár slov, ale pak šlo tohle všechno stranou. Každý reprezentoval svoji zemi, nijak zvlášť jsme přímo naše vzájemné souboje neprožívali.

Proběhla nějaká sázka?
Žádnou sázku jsme úplně neměli, nicméně před zápasem jsme se hecovali. Byla to taková příjemná rivalita.

Jakub Dvořák s českým týmem při státní hymně (foto: Ronald Hansel)

V nové sezóně se s tebou počítá do juniorky, je ti přitom teprve šestnáct let. Máš z toho respekt?
Popravdě vůbec, celou uplynulou sezónu jsem trénoval s Benátkami, takže se už teď v juniorce cítím dobře, je mi to vlastní. Snažím se tam hrát co nejvíce sebevědomě. Určitě nemyslím na to, že jsou kluci starší.

Na klubové úrovni to pro tebe vzhledem k novému formátu soutěží bude zatím asi největší tlak. Co od sezóny v tomhle ohledu čekáš?
Zodpovědnost tam je veliká. Budeme se snažit poskládat co nejlepší tým, abychom se nepohybovali v dolních patrech tabulky. Budu se muset snažit, abych se v U20 udržel a vysloužil si tam dobrou pozici.

Byl jsi u titulu dorostu z roku 2019. Určitě bys znovu chtěl prožít něco podobného.
Stoprocentně! Byl to po mě zážitek, jaký nikdy nezapomenu. Byl jsem tam nejmladší, finálový zápas jsme kvůli marodce odehráli prakticky na čtyři beky. Zároveň je to pro mě velká motivace, abych si něco podobného mohl znovu užít.

"Tygři jsou pro mě srdcovou záležitostí"

Co pro tebe, jako libereckého odchovance, znamenají Bílí Tygři?
Jsou pro mě srdcovou záležitostí. Už odmalička tu rostu, procházím všemi mládežnickými kategoriemi. Přístup i zázemí jsou tu na nejvyšší úrovni, jsem tady naprosto spokojený.

Láká tě dojít Tygří cestou až do áčka?
Zahrát si tady extraligu před plnou halou by pro mě byla obrovská čest. Budu makat, abych se tomu přiblížil.

Jsou nějaké aspekty, na kterých teď budeš chtít makat nejvíc?
Nejvíc potřebuju zapracovat na bruslení, trošku zvednout dynamiku. Mám před sebou jednu z nejdůležitějších sezón, je to pro mě hodně podstatné. Pokud na tom zamakám, může mi to hodně pomoct.

Dvořák v libereckém dresu

Bruslení ale s tvými fyzickými proporcemi asi není žádná sranda.
Asi nebudu nikdy mít dynamiku jako menší kluci, o to víc na tom ovšem musím pracovat. S Radkem Dudou na tom už nějaký pátek makáme, neříkám, že mi to úplně jde. (úsměv) Prostě to ale musím zdokonalit.

Obecně se ale výška a kilogramy považují u obránců za výhodu, díváš se na to stejně?
Určitě ano, před bránou nás jen tak někdo neodstrčí. Já se ale snažím být spíše moderní ofenzivní bek, takže chci pracovat i na aspektech hry do útoku.

Dokázal bys vybrat nějakého spoluhráče, který ti speciálně přirostl k srdci?
Mám tady takovou jednu specialitku, Kubu Hujera. (smích) Teď bohužel odchází do Kanady, což mě zamrzelo. Vyrůstali jsme spolu už od třetí třídy, chodili jsme spolu i do školy. Dále bych jmenoval Martina Böhma. Je o dva roky starší a zkušenější, hodně mi pomohl.

"Hodně se mi líbí styl Victora Hedmana"

Máš hokejový vzor?
Victor Hedman a Cale Makar. Myslím si, že si toho od Hedmana můžu hodně vzít, jsme typologicky podobní. Hodně se mi líbí jeho styl. A Makar je prostě hvězda.

Jak se ti daří skloubit vysoké hokejové vytížení se školou?
Aktuálně studuji dálkově střední školu v Mladé Boleslavi. Domluvili jsme se tak s rodiči, klubem i agentem, chci se co nejvíce soustředit na hokej. Při dálkové formě studia si mohu čas sám lépe organizovat a zvládnu sport se studiem skloubit.

Bereš to tak, že je dobré mít nějaká "zadní vrátka?" Přece jenom může být hokejová kariéra někdy nevyzpytatelná...
Přesně tak, mám to takhle nastavené. Škola je základ, minimálně střední chci vystudovat.

Jakub Dvořák