Dva Bílí Tygři uspěli v juniorském draftu, a mají tak nakročeno do Kanady

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

Trochu v ústraní veřejností velmi sledovaného vstupního draftu NHL proběhl za mořem také každoroční nábor nejtalentovanějších evropských mladíků do tamních juniorských soutěží, tedy tzv. CHL Import Draft. Kluby ze tří kanadsko-amerických lig si v něm zabrali hned dvacet českých hokejistů, a opomenuti tak nemohli zůstat ani výborní liberečtí dorostenci z uplynulé sezony.

Stejně jako loni si skauti vyhlédli Tygry dva - útočníka Jaroslava Vlacha a beka Adama Jánošíka.

Jedničkou Stanislav Galijev

Kluby ze soutěží Western Hockey League, Ontario Hockey League a Quebec Major Junior Hockey League začaly zaplňovat svá volná místa pro cizince již od deváté hodiny ranní, kdy tým z města Saint John určil úvodní volbou jedničku draftu.

Stal se jí sedmnáctiletý Rus Stanislav Galijev, který se tak připojil do společnosti krajana Filatova nebo českého talentu Jakuba Voráčka, jimž se povedlo ovládnout nejvyšší příčku v předešlých letech.

Jaroslav Vlach – 11. pozice, klub Prince George Cougars (CAN)

Prvním z dvojice Libereckých, kteří se nakonec objevili na skoro osmdesátičlenném seznamu zamluvených hráčů, byl celkově jedenáctý Jaroslav Vlach. Urostlého útočníka ulovili pozorovatelé týmu Prince George Cougars (WHL), které jednoznačně musely oslnit Vlachovy extraligové statistiky. Dres dorostu totiž nadějný forvard opustil s průměrem dvou bodů na utkání, prosadit se poté dokázal i mezi juniory.

Naopak velké zklamání zažil jeho neodmyslitelný parťák v útočných výpravách Tomáš Filippi, jenž se i přes výtečný rok nakonec do Kanady určitě nepodívá. V Liberci je stále vázán kontraktem, a proto všechny námluvy se zámořskými celky ztroskotaly.

Adam Jánošík – 46. pozice, klub Gatineau Olympiques (CAN)

Před samotným výběrem perspektivních Evropanů se však největší naděje na úspěch úzce spojovaly se jménem slovenského obránce Adama Jánošíka. Šestnáctiletý kapitán dorostenců se totiž i přes svůj nízký věk dokázal prodrat do podvědomí mnoha sběračů talentů výbornými výkony v Liberci a především pak svým sebevědomým představením na letošním MS do 18 let, kde jasně vynikal mezi bídně hrajícími Slováky.

Kanadský klub QMJHL Gatineau Olympiques ho nakonec zvolil „až“ jako šestačtyřicátého v pořadí, to ovšem o kvalitě hokejisty v juniorském draftu nemusí vůbec vypovídat. Družstva se totiž již v předstihu dohodnou s agenty mladých hokejistů a nejedná se tedy o tak težkou přetahovanou o talenty, jaká je k vidění u NHL.

Odchod do zámoří?

Upřednostňování jsou především ti hráči, kteří mají v úmyslu odletět za moře a posílit daný celek. Při jejich opačném rozhodnutí by zámořský tým hloupě ostrouhal a plánovanou posilu by mohl pozorovat pouze ve zprávách z extraligy.

Před oběma Tygry tak teď stojí komplikované rozhodnutí, jež může výrazně ovlivnit další průběh kariéry. Většina hokejistů, včetně dvou loni draftovaných Tygrů Dalibora Bortňáka a Filipa Jánošíka, se rozhodla pro několikaletou zkoušku za oceánem. Ta však v mnoha případech končí neúspěchem a lepší budoucnost si někdy zajistí ti, jež zůstanou doma.

Liberecké vedení pochopitelně oba borce lanaří k dalšímu působení na severu Čech, lákadla země javorového listu však bývají pokaždé o něco větší....

Kompletní výsledky CHL Import Draftu jsou k dispozici na oficiálních stránkách Canadian Hockey Leauge.