Martin Láska: Úvodní dva zápasy šampionátu byly velmi náročné, za body jsme nesmírně rádi

Date of publication Author Kryštof Rossmann

Helsinky/Liberec - Mistrovství světa hráčů do dvaceti let je v plném proudu. Nechybí na něm ani výrazná tygří stopa. Ta byla velmi znát v posledním utkání se Slovenskem, kde vychytal čisté konto exliberecký Vít Vaněček a na finálních 2:0 zvyšoval severočeským fanouškům dobře známý Dominik Lakatoš. Úvodní dva zápasy české reprezentace na turnaji zhodnotil trenér brankářů Bílých Tygrů a národního týmu U20 Martin Láska.

Jak byste zhodnotil úvodní dva zápasy turnaje s Ruskem a Slovenskem, a jak důležité získané body jsou?
Body jsou pro nás nesmírně cenné, oba zápasy byly velmi náročné. Myslím, že lehkých soupeřů na tomto turnaji příliš nebude. S Ruskem jsme odehráli takticky velmi dobrou bitvu. Nepouštěli jsme je do žádných vyložených šancí a proměnili jsme trestné střílení. Ve třetí třetině se Sborné podařilo vyrovnat a zápas dospěl až do samostatných nájezdů, kde se nám bohužel nepodařilo proměnit ani jeden. Tam jsme tedy vítězství ztratili, nicméně bod na úvod turnaje s tak silným týmem není vůbec špatný, ba naopak.

Co se týče druhého střetnutí se Slovenskem. Na Slovácích bylo vidět, že hrají v podstatě celou sezónu spolu pohromadě. Defenzivu a taktiku mají propracovanou, jejich hra byla navíc byla podpořena velmi dobrým výkonem brankáře. Ten byl samozřejmě k vidění i na naší straně, kdy Vít Vaněček vychytal čisté konto. Výhry si velmi vážíme a již se připravujeme na zítřejší zápas s Běloruskem.

Rozhodující zápas základní skupiny bude zřejmě střetnutí s domácím Finskem, co od něho očekáváte?
Výběr Suomi předvedl vynikající zápas s Ruskem, možná ho nezvládl trochu po taktické stránce, ale to na jejich síle nic neubírá. Bude to pro nás poslední zápas před čtvrtfinále, tudíž to bude důležité i z pohledu vyřazovacích bojů. Finové jsou velmi nebezpeční v útočné fázi hry. Naším úkolem bude dobře pokrýt střední pásmo, být pospolu v tom obranném, podporovat se, hrát nakrátko a pohlídat si jejich největší ofenzivní hvězdy, které předvádějí svoji hru ve vší kráse.

martin láska top capitals
Martin Láska se letos v rámci stáže podíval i do Washingtonu

K týmu se na poslední chvíli připojil David Pastrňák, k duel se Slovenskem ale naopak nenastoupil vinou zranění exliberecký Pavel Zacha, jak to s ním vypadá?
Od manažera Milana Hniličky to byl tak trochu zázrak, že Davida Boston uvolnil. Je to výborný hráč, což dokázal hned v prvním střetnutí, kdy se prosadil. Ale není pro nás ale přínosem pouze na ledě, nýbrž i mimo něj. Je vidět, že si hokej užívá a je přirozený lídr. Pavel Zacha je bohužel stále zraněný z úvodního zápasu turnaje s Ruskem a v tuto chvíli nemůžeme stoprocentně říci, jestli bude moci zítra nastoupit nebo ne. Za to Jan Ordoš, jenž byl nucen ze včerejšího zápasu na chvíli odstoupit, by měl hrát.

Jak byste zhodnotil výkony libereckých či exlibereckých hráčů, konkrétně třeba Víta Vaněčka, kterého jste měl několik let pod dozorem?
S trenéry jsme se domluvili, že nebudeme v průběhu turnaje jednotlivce hodnotit a dodržíme přímé jednání s hráči. Tudíž bych individuální hodnocení nechal až na konec mistrovství.

Na mistrovství působí trojlístek nadějných brankářů, dva se navíc velmi znají z působení v Liberci. Může to být výhoda?
Určitě ano. Je to navíc podpořené tím, že se z nižších věkových kategorií reprezentace znají i s Danielem Vladařem. S Vítkem Vaněčkem se potkal vloni na MS U18. A s Alešem Stezkou se seznámili v loňské devatenáctce. Myslím, že všichni tři brankáři mají mezi sebou velmi dobrý vztah a to je samozřejmě velká výhoda.

Více si o obou bývalých brankářích Tygrů a dalších libereckých a exlibereckých hráčích můžete přečíst v rozhovoru s manažerem reprezentační "20" Milanem Hniličkou.

Vítek Vaněček
Vít Vaněček v tygřím dresu

Kdo by měl naskočit do zápasu proti Bělorusku?
Ještě jsme se nedomlouvali, ale razíme teorii, že chceme nechat všechny zápasy na jednom brankáři. Pokud se mu bude dařit, tak odchytá celý turnaj, tudíž Vítek Vaněček.

Jaká panuje v kabině nálada?
Samozřejmě z nás teď trochu opadl stres. Veřejnost to tak možná nevnímá, ale ty dva úvodní zápasy pro nás byly opravdu velmi náročné a jsme strašně rádi za body. Nyní se však již snažíme naše soustředění přesměrovat na další zápas, tak abychom byli co nejlépe připraveni.

Jaká jsou vaše očekávání, zvedla se po dvou velmi dobře odehraných duelech?
Myslím, že jsou pořád stejná. Ale samozřejmě, pokud se zápas dobře odehraje, dodává týmu sebevědomí. Rozhodovat bude určitě bude ten poslední střetnutí skupiny, ve kterém narazíme na velmi těžkého soupeře.