Na videu si pouští 120 nájezdů za sebou, říká Láska o Washingtonu

Date of publication Author Jan Čermák

Práce trenéra gólmanů může být stejně krásná jako náročná. Své o tom ví i Martin Láska, který má v Liberci kromě A-týmu na starosti i všechny mládežnické kategorie. Do toho navíc působí u reprezentační dvacítky. V září si v rámci profese trošku odfrkl a zároveň prožil jednu z největších zkušeností dosavadní trenérské kariéry. Díky pozvání organizace Washington Capitals na vlastní kůži zažil, jaké to je být součástí týmu z NHL během předsezónního kempu.

Návštěva kempu ve Washingtonu, to musela být paráda. Jaké jsou tvé dojmy?
Dojmy jsou určitě pozitivní, protože asi ne každému se poštěstí účastnit se přípravy s týmem NHL. Navíc jsem mohl být s nimi přímo na ledě, což bylo asi to nejvíc, co se mi mohlo poštěstit. Myšlenky trenéra brankářů Mitche Korna jsou nedocenitelné a jsem rád, že to můžu využívat i tady u nás v klubu.

Dle zámořských expertů je právě Mitch Korn považován za nejlepšího ve svém oboru. Co tebe konkrétně zaujalo na jeho práci a přístupu ?
On je neskutečně pozitivní člověk, každý den nastartuje velmi optimisticky, což je možná dáno americkou mentalitou. Nicméně tu svoji náladu přenáší právě i na gólmany. Na ledě potom vyžaduje tvrdou práci, ale není to jen o tom. Jedná se o soubor technických věcí, které mohou těm brankářům pomoct. Je to pak samozřejmě na mně, jak si to dokážu přizpůsobit na naše podmínky a využít jeho myšlenky.

Dají se tedy praktiky trenéra z NHL aplikovat i tady v České republice?
Jednoznačně. Já si myslím, že my už jsme s tím tak trochu začali. Ono se tedy nedá říct, že by oni dělali něco úplně jinak. Každopádně mají k tomu ten nejlepší materiál, a s tím se pak pracuje jinak. Konkurence je obrovská a nikdo si nedovolí vynechat jedinou minutu v tom tréninku, protože za ním stojí dalších x vlčáků, kteří by to jeho místo chtěli. Určitě se ale ty jejich metody dají použít.

láska capitals 1

A mohl bys vůbec nějak porovnat ty podmínky, které panují v zámoří s tím, co je tady?
Ten tým okolo celé organizace Capitals je ještě více specializovaný než u nás. Působí tam mraky lidí. Je tam hlavní trenér, který funguje skoro jako generální manažer. On všechno zaštiťuje, zařizuje organizaci tréninků, atd. K tomu má na ledě další tři asistenty, trenéra gólmanů a dva videokouče. Realizační tým je hodně rozšířený a to jsem zapomněl ještě na kondičního trenéra, fyzioterapeuty a další lékaře. Takto široký tým pak řeší jednotlivé detaily celé hry. Video například rozebírají opravdu podrobně. Byl jsem svědkem toho, jak si pouštěli asi 120 nájezdů za sebou, aby hráči věděli, jak nejlíp zakončovat a brankáři naopak. Nic tam neponechávají náhodě.

Když se přesuneme ke gólmanům, za Washington chytá Braden Holtby, který měl vloni skvělou sezonu. Jak se ti s ním pracovalo?
Braden je relativně stále mladý kluk, který má 26 let a musím říct, že je moc fajn. Ke všemu přistupuje naplno, obětavě a v plném nasazení. Teď podepsal novou smlouvu s klubem na pět let a určitě nechce být nic dlužný své pověsti. Myslím, že se dostává do svých nejlepších let, což je vidět právě i na jeho přístupu v každém tréninku. Byla radost s ním spolupracovat.

Věříš tedy, že by se mohl do příštích ročníků ještě zvednout?
Určitě jo. Tím, že se dostal do kontaktu s Mitchem Kornem, tak se hodně zvednul. Mitch mu dal svoje know how a vypadá to, že jim to společně funguje. Podle mě může jít pořád nahoru, letos mají vynikající tým a pomýšlí na Stanley Cup. V takovém případě by měl právě první brankář hrát klíčovou roli v play-off.

láska capitals 1

Na kempu nechyběl ani Vítek Vaněček, který má na kontě několik startů za A-tým Bílých Tygrů. Jak se mu tam dařilo po boku hvězd NHL?
Díky Vítkovi jsem se tam vlastně dostal. Loni byl Washingtonem draftován a já po celý rok s nimi komunikoval. Na to konto jsem byl na kemp pozván osobně. Vítek tam minulé léto byl na nováčkovském kempu, později i na tom hlavním. Musím říci, že na něho byly hodně pozitivní ohlasy, jaký progres za ten rok udělal. Jeho angličtina je samozřejmě veliký otazník, ale co se týče hokejové stránky, byli s ním velmi spokojeni. Oni vědí, že to momentálně není brankář pro první tým či první farmu, ale chtějí mu dát šanci být úspěšný. To se mi líbí, že než aby odchytal pár zápasů na první farmě v AHL, tak ho poslali do ECHL (East Coast Hockey League), kde má ve druhé farmě daleko větší možnost se prosadit, chytat důležité zápasy, naučit se v klidu jazyk a nebýt pod takovým tlakem.

Myslíš, že v horizontu několika sezon má šanci prosadit se do hlavního týmu?
To je samozřejmě otázka. Má před sebou neskutečně kvalitní brankáře a za sebou třeba Ilju Samsonova, který má ještě na tři roky smlouvu v KHL. S ním teď nepočítají, ale do budoucna je další konkurencí. Z tohoto pohledu to bude mít Vítek určitě těžký, ale šance existuje vždycky.

Mohl bys na závěr ještě popsat, co tě na fungování celé organizace nejvíc zaujalo?
Já bohužel nemám možnost srovnávat s ostatními týmy NHL, takže to musím porovnat s námi. Nechci se tu vůbec chvástat, ale myslím si, že na naší úrovni děláme tu práci velmi slušně. Tam je to ale ještě víc profesionální a víc specializovaný. Zaujalo mě také, v jakém tempu probíhal celý kemp, přestože někteří hráči dopředu věděli, že nebudou chybět v hlavním týmu. Tréninky trvaly hodinu a půl, brankáři navíc strávili na ledě dalších 20-30 minut. Bylo to tedy velmi náročné, ale zároveň s neskutečným přístupem jednotlivých hráčů. Příjemně mě překvapila také otevřenost členů realizačního týmu, kteří mi ve všem vyhověli. Možná je to tím, že my pro ně nejsme taková konkurence. (smích)