Po dvou těsných duelech se série přesouvá do Liberce

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Bílým Tygrům chyběl v obou střetnutích na ledě Slavie vždy jen malý krůček k tomu, aby si z hlavního města odvezli alespoň jednu výhru. Jenže domácí zvládli vypjaté koncovky, a tak Tygři musí zabrat na domácí půdě a pokusit se vyrovnat stav série. Tipsport arena bude vyprodaná a snad se opět dočkáme bílého pekla, které tak fungovalo na druhého z pražských „S“. Nedělní zápas začíná výjimečně v 18.25.

První zápas

Úvodní semifinálové utkání se odehrálo v O2 Areně zhruba před deseti tisícovkami diváků, z toho velkou část zabírali i fanoušci Liberce, kteří chtěli vytvořit svým hokejistům domácí prostředí i ve sto kilometrů vzdálené Praze. To se jim sice svým povzbuzováním dařilo, ovšem Tygři do zápasu nevstoupili dobře. Dostali se pod tlak, a když už to vypadalo, že se hra vyrovnává, domácí dvakrát během šestačtyřiceti sekund udeřili. Tomáš Micka vyslal nenápadnou střelu zpoza obránce Jiruše a zřejmě od jeho chráničů puk propadl mezi Pincovými betony až do sítě. Na dvoubrankový náskok zvyšoval Michal Vondrka, jenž dorazil do branky Beránkovo nahození. Libereckými tato studená sprcha značně zastřásla, ovšem ve druhé třetině se zvedli a byli aktivnější než jejich soupeř. Proto také přišla zasloužená odměna po spolupráci Pletky a zakončujícího Valdemara Jiruše. Vyrovnání přinesla dvaačtyřicátá minuta, to když v přesilovce pět na tři využil Leoš Čermák krásnou Jirušovu nabídku. V dalším průběhu už oba golmani žádný puk za svá záda nepustili, a Liberec si tak poprvé v letošním play-off vyzkoušel prodloužení. V něm svým faulem vybídl domácí k rozhodnutí kapitán Severočechů Čermák, jenže Slavia se proti třem Libereckým neprosadila. Rozhodnout tedy musely samostatné nájezdy. Jako první se k nim postavil Václav Pletka, ovšem jeho blafák se minul úspěchem. Na druhé straně naopak Klepiš uspěl. Čermák poté trefil pouze břevno, a tak Micka mohl rozhodnout. Střelou nad lapačku se mu to povedlo a slávisté se mohli radovat z prvního ukořistěného vítězství. „Moc nás to mrzí, ale nájezdy jsou prostě loterie, je to o štěstí. Myslím si, že jsme podali jinak dobrý výkon,“ litoval ztraceného zápasu nejzkušenější liberecký zadák Valdemar Jiruš.

1. SF – HC Slavia Praha – Bílí Tygři Liberec 3:2sn

Druhý zápas

Na začátku druhého zápasu se Liberečtí tentokrát nenechali zahnat do obrany a už v páté minutě se poprvé v sérii dostali do vedení. Jeden z nejlepších hráčů minulého večera Valdemar Jiruš se v přesilové hře neukvapil, místo střely zvolil objezd brány, a mohl tak Václavu Pletkovi přihrát před zcela odkrytou bránu, čehož liberecký forvard pohodlně využil. Slavia se poté snažila vyrovnat a hra se značně přiostřila, nebyla nouze o tvrdé zákroky a drobné potyčky. Červenobílí dokázali srovnat stav až ve druhé třetině. Červenka trefil Pince a najíždějící Jaroslav Bednář uklidil kotouč do branky. Ovšem Liberec se zanedlouho dostal znovu do vedení. Václav Pletka přidal svůj druhý gól v utkání a stav 1:2 vydržel na světelné tabuli málem až do konce zápasu. Avšak pět minut před závěrečným hvizdem napřáhl od modré Novák a tečující Micka poslal zápas do dalšího prodloužení. Oba rozhodčí na konci základní hrací doby a v nastavení značně upustili od přísného rozhodcovského metru, a mohli jsme tak vidět spoustu neodpískaných faulů a nešetrných zákroků. Příkladem může být krvácející zranění Zdeňka Blatného nebo sekera na Leoše Čermáka. Sudí ovšem ve vypjaté koncovce nevylučovali, a stále se tak hrálo ve čtyřech. V osmašedesáté minutě přinesl rozhodnutí Petr Kadlec, když si sjel na ideální příhru Vondrky. Pražané si tedy se štěstím připsali obě vítězství na svém ledě. „Odehráli jsme velmi dobré utkání, Slavia byla šťastnější a vyhrála. Věřím, že doma oba zápasy vyhrajeme. Poženou nás dopředu výteční fanoušci. Do Prahy se vrátíme za stavu 2:2!“ věří v obrat série kapitán Leoš Čermák.

2. SF – HC Slavia Praha – Bílí Tygři Liberec 3:2pp

Dvě střetnutí pod Ještědem

Zápasy v Praze nám napověděli, že v Tipsport areně se určitě opět můžeme těšit na vyrovnané bitvy plné osobních soubojů. Liberec ovšem bude hlavně spoléhat na své fanoušky, kteří jim vždy vytvoří bouřlivé prostředí a s akcí WHITE OUT k tomu ještě přidají i bílé peklo. Slavii se v Liberci tradičně nedaří, ale v posledním vzájemném utkání v základní části tu dokázali protrhnout černou sérii, jež se táhla už od roku 2004, a zvítězili 3:2. To však bylo jistě částečně zapříčiněno rozsáhlou marodkou, kvůli níž Liberečtí museli nastoupit ve značně obměněné sestavě. Slávisté mají s libereckým ledem zkušenosti i z play-off 2004/2005, ne však příliš radostné. Ještě ve staré Svijanské aréně prohráli všechny tři čtvrtfinálová utkání a nakonec zůstali jako velcí favorité bez postupu.

Liberec potřebuje nutně vyhrát v obou duelech, v Praze by to totiž za stavu 1:3 měl opravdu velmi složité. „Slavia je ve výhodě, ale my se o to doma porveme. Žádnou poraženeckou náladu nemáme. Potřebujeme, aby se k nám doma přiklonilo štěstí. Musíme mu jít víc naproti,“ říká Leoš Čermák. První zápas začíná v neděli v 18.25. Druhý je na programu na velikonoční pondělí od 17.25. Určitě byste neměli zapomenout příjit v bílém, a podpořit tak naše Bílé Tygry! Ti, kdo se nedostanou do areny, mohou oba zápasy sledovat v přímém přenosu na ČT 2 anebo v našich online reportážích.