Mládežnický hokej

Reprezentantky Hornická a Švejdová: I mezi ženami je konkurence veliká

L i b e r e c - Nejen mužský hokej slaví v Liberci úspěchy. Najde se i několik dívek, které své vrstevníky dokážou v lecčem překonat. Dvě hokejistky, útočnice Karolína Hornická, ročník 2000, a brankářka Viktorka Švejdová, ročník 2002, jsou stěžejními hráčkami ve svých kategoriích, mimo to však hrají i za tým Bílých Tygřic a reprezentují v ženském výběru do patnácti let.

Karolína Hornická

Děvčata, máte za sebou účast v ženské reprezentaci do patnácti let. Jak jste spokojené se svými výkony?
Karolína Hornická: Samozřejmě jsme spokojené už díky tomu, že jsme se do reprezentace vůbec dostaly, protože konkurence v Česku je veliká. Mladé holky jsou lepší a lepší a proto je to pro nás úspěch.
Viktorka Švejdová: I brankářek bylo teď hodně, ale teď odpadly ročníky 1999 a mohla bych mít větší šanci se do repre probojovat, ale uvidíme.

Viktorko, pro tebe to byla první zkušenost s reprezentací?
VŠ: Ano, jsem nováček. Zatím jsem odehrála jen dva zápasy proti Maďarsku.

Viktorka Švejdová

Byla jsi překvapená z toho, že už jsi byla nominována v tvém věku?
VŠ: Ani jsem nevěřila, že bych se tam mohla dostat. Bylo to fajn, nejdřív jsem se trochu bála, ale zjistila jsem, že ostatní holky i trenéři jsou super.

Karolíno, ty už plníš v týmu větší roli? Přeci jen už v něm máš něco odehráno…
KH: Druhým rokem už plním roli asistenta kapitána. Bylo to v pohodě, máme super kapitánku i trenéry, takže celý tým je skvělá parta.

Je hodně náročné přeskakovat z chlapeckého hokeje, který hrajete v Liberci, do toho čistě ženského?
KH: Jak se to vezme. Určitě je rozdíl v tom, že v ženském hokeji se nesmí hrát do těla, uděláte třeba zákrok ramenem a hned jdete na trestnou. Musím tak zapomenout to, co jsem hrála s klukama a začít hrát úplně jiný hokej.

I pro brankářku to musí být rozdíl…
VŠ: Od holek jsou jiné střely, překvapivě bolí víc než ty od „malých“ kluků, se kterými normálně hraju.

V Liberci patříte mimo příslušné chlapecké týmy také do kádru Tygřic...
KH: Já jsem na konci sezóny za ženy moc nehrála, protože jsem nestíhala kvůli klukům. Ty zápasy s Tygřicemi jsou většinou takové odpočinkové, na konci sezóny hrály přáteláky třeba s Děčínem, a ty zápasy nejsou nic moc. Měla jsem navíc i reprezentaci, takže moc času nezbývalo.
VŠ: Já už tam hraju dva roky, teď prvním rokem registrovaně. Trenér je super a staví mě na každý zápas, takže za ženy hraju ráda.

Hornická plní roli asistentky v repre

Tygřice v závěru sezony hrály i přátelák s Kanadou, jaká to byla konfrontace?
KH: V tu dobu jsme byly s reprezentací, se kterou jsme proti nim také hrály. Ale zápas za Tygřice jsem proti nim nehrála. Čekaly jsme od nich více, protože když se řekne Kanaďanky, tak každý čeká pěkný hokej. Byly jsme však překvapené, že skoro ani neuměly bruslit (úsměv). Byl to takový sranda mač.

A jak vidíš své ambice v A-týmu reprezentace?
KH: Měla jsem s nimi jeden trénink, když probíhalo soustředění tady v Liberci. Jsou tam rozdíly, ale ne tak značné. Doufám, že se tam někdy propracuju, je tam velká konkurence, takže uvidíme.

Holky, díky za rozhovor a ať se daří.

Související