Tygr Kříž hraje i na klavír: Hudba je pro mě relax, hokej = můj život

Date of publication Author Kryštof Rossmann

Liberec - O hokejistech se říká, že nemají smysl pro umělecká povolání. Opak je ale pravdou, což dokazuje šesťák Samuel Kříž (10). Ten se kromě bojování v dresu páté a šesté třídy Bílých Tygrů věnuje také hudbě. Odmalička hraje na klavír. „Aktivity se nedají příliš porovnávat. Hokej je můj život, ale klavír zase relax. Časově jde o náročnou věc, ale zvládnout se to dá,“ přiznal Samuel Kříž.

Kromě hokeje hraješ také na klavír. Kdy jsi začal?
Začal jsem na něj hrát už v první třídě, když jsem nastoupil do školy.

Jsou obě aktivity slučitelné?
Hokej je pro mě velká zábava a moc mě baví. Klavír mě naopak donutí se soustředit a uklidnit. Beru ho jako takový relax.

Určitě to ale zabere hodně času.
Jelikož mám dny, kdy trénuji ráno, odpoledne mohu chodit do liberecké ZUŠ (Základní umělecké školy, pozn. red.) a věnovat se klavíru. Někdy je to náročné, ale jde to zvládnout. Navíc dojíždím z jiné školy, což časově nepřidá, ale mamka mi v tomto ohledu hodně pomáhá.

Co tě baví víc? Hokej, nebo hudba?
Tyto dvě aktivity se nedají moc srovnávat. Každá má své místo v mém životě a máme je moc rád. Ale když to tak řeknu, hokej je můj "život".

Proč sis vybral ze všech hudebních nástrojů zrovna klavír?
Klavír jsme měli doma, vždy se mi líbilo hraní na něj a možná někdy budu hrát v nějaké hudební kapele (usmívá se).

Chtěl bys asi s oběma aktivitami pokračovat co nejdéle to půjde, že?
Přesně, rád bych se soustředil na hokej i hudbu současně, dokud to půjde. Hokejem žiju, takže kdybych si měl vybrat, tak vyhraje hokej. Ale doufám, že se nebudu muset rozhodovat.

Jak se ti zatím v sezoně hraje?
Sezona je super. Dostávám šanci za pátou i šestou třídu, což je parádní. Myslím, že aktuálně hraju dobře a snažím se nepřestávat makat.

Zatím vám v obou kategoriích Ligy mladších žáků patří první příčka. Cíl ji bude asi udržet, že?
Ano, určitě. Naše pozice je výborná a doufám, že takto budeme pokračovat i dál. Přece jen je skvělý pocit vyhrávat.

Víš ještě o někom z týmu, že by hrál na nějaký hudební nástroj?
Ano, vím o jednom spoluhráči, že hraje na kytaru a chodí se mnou i do školy.

Co je tvým hudebním a hokejovým snem?
Hrát v nějaké slavné hudební skupině a dostat se do NHL.

Samuel Kříž hraje na piano