Mládežnický hokej

Vojtěch Fiala: Pojďme za posledním rokem udělat tlustou čáru a začít nanovo

Liberec - Po dlouhé pauze, kdy se mládežničtí hokejisté nedostali na led, se zdá, že by se situace mohla znovu začít vracet do normálu. Velkou radost z toho má i vedoucí sportovních tříd Vojtěch Fiala. "Momentální formát nám neumožňuje zahrát si klasický hokej, ale nevidím v tom teď problém. Hlavní je, že jsme na ledě. Tréninky vždy důkladně připravíme a vytěžíme z toho maximum," hlásí.

V těchto dnech se konečně můžete postupně vracet k tréninkům na ledě. To je událost, které jste se už nemohli dočkat, že?
Bez ledu to bylo extrémně dlouhé období. Snažili jsme se v něm poskytnout hráčům program, který byl v rámci možností co nejkvalitnější. Přestože jsme už nějakou dobu mohli trénovat venku a dělali jsme věci, které jsou nedílnou součástí přípravy hráčů, stále to nebyl hokej jako takový. Více než rok jsme až na malé přestávky nemohli provozovat náš sport, což se snad už nadobro změní. Přeji si, aby nová sezóna už byla normální. Slovo normální pro mě má aktuálně ten nejvzácnější význam.

Pro mladé hráče to bylo nesmírně těžké období. Jste spokojeni s tím, jak na hokej nezanevřeli a připravovali se v domácích podmínkách?
Stoprocentně. Když to na jaře 2020 začalo, připravovali jsme se online na novou sezónu, bylo to pro nás něco nového. Měli jsme rozmanitý program, hodně jsme soutěžili, kondiční trenér nám připravoval skvělé materiály... Měli jsme však vidinu, že překonáme nějaké krátké období a vrátíme se na led. V létě to vypadalo dobře, vrátili jsme se k tréninkům a ročník odstartoval podle našich představ.

Najednou ovšem přišel další lockdown a ze dne na den se všechno zastavilo s tím, že je to znovu jen nějaké meziobdobí. Z haly jsme se tak přesunuli ven a s představou, že se připravujeme na restart, jsme trénovali. Bylo to každopádně těžší, než na jaře, protože všichni už žili zápasovým rytmem a covidová situace nám to vzala.

Po celou dobu jsme se jako klub snažili být stoprocentně aktivní a aktuální, takže když v pondělí večer vešla v platnost úprava pravidel, v úterý dopoledne jsme už podle ní chtěli fungovat. V prosinci jsme mohli na chvilku do haly, jenže to mělo jepičí život. Když už se před Vánoci zdálo, že se obnoví zápasy, přišlo další zastavení.

Následné období po přelomu roku bylo podle mě vůbec nejtěžší. Snažili jsme se hráče stále udržet pozitivně naladěné, s vírou, že přijde další restart. A tam se ukázala síla týmu, který vydržel doma a později například ve dvojicích na atletickém stadionu makat. Situace přitom byla taková, že sami hráči museli cítit, že se asi soutěže jen tak neobnoví. O to víc si cením, jak byli poctiví. Pro děti je strašně těžké připravovat se individuálně, jak profesionální sportovci. Někdy jsme s trenéry koukali s otevřenou pusou, klobouk dolů!

Na led se dostáváte těsně před létem, takže ho asi letos plánujete nerozpouštět a netradičně ho v letních měsících naplno využít.
Přesně tak. Rozhovor děláme 17. května, ode dneška je povoleno trénovat na vnitřních sportovištích a jsem šťastný, že na tři hodiny vlétneme na ledovou plochu. I když teď nastává období, kdy by standardně byla výhradně suchá příprava, letos to připravíme tak, abychom led využívali celou dobu. Nebral bych to jako dohánění čehokoliv. Pojďme za posledním rokem udělat tlustou čáru a začít nanovo!

Návrat na led je skvělý, stále však musíte dodržovat například nařízení o počtu osob. Na ledovou plochu může maximálně deset lidí při rozdělení do dvojic. Jak s tím plánujete pracovat?
Program na aktuální týden máme nastavený tak, abychom samozřejmě splnili všechna pravidla. Chceme pracovat na rozvoji dovedností a budeme tréninkový proces dál přizpůsobovat. Momentální formát nám neumožňuje zahrát si klasický hokej, ale nevidím v tom teď problém. Hlavní je, že jsme na ledě. Tréninky vždy důkladně připravíme a vytěžíme z toho maximum. Rozhodně se však těším, až si budeme moct dát tréninkový zápas pět na pět.

"S rostoucím věkem hledáme rostoucí konkurenci, tato pyramida je přirozená. Za pomoci nadstaveb budou soutěže kvalitnější"

Máte za sebou rok v dosud nemyslitelných podmínkách. Ukázala se na druhou stranu i nějaká pozitiva?
Na hráče byl zvýšený tlak z hlediska komunikace a jisté míry samostatnosti. Musím je pochválit, jak byli schopni komunikovat prostřednictvím videohovorů, telefonů a dalších platforem. Zajímali jsme se i takříkajíc o to, jak se zrovna mají. Sám mám bráchu ročníku 2007 a vím, jak pro něj bylo těžké skloubit distanční výuku se sportovní přípravou.

Mrzelo mě, že dětem vymizel denní režim a řád, což se snad zase vrátí do normálu a dny znovu naberou na pestrosti. V neposlední řadě budou hráči konečně zas mít denní sociální kontakt, jehož absence byla velice nepříjemná. Sám jsem byl překvapený, jak někteří kluci napříč kategoriemi vyrostli, zatímco jsme se neviděli!

Jak důležitá byla v době domácích tréninků role rodičů?
Nesmírně důležitá, což však platí v každém režimu. Rodiče to neměli jednoduché nejen kvůli hokeji, ale i kvůli zmiňované škole. Smekám před nimi, jak byli hráčům nápomocní. V sezóně jsme přešli na komunikační platformu KIS, kterou si rodiče i kvůli okolnostem výborně osvojili. Je to skvělá pomůcka pro komunikaci a sdílení, všechny důležité informace máme na jednom místě. Zatímco u mladších kategorií musejí být rodiče více nápomocní, u starších mají možnosti lepší kontroly a informovanosti.

Tvá pozice v organizaci se od nové sezóny trošku mění, budeš sportovní třídy více zastřešovat. Co to v praxi znamená?
Kromě toho, že budu trenérem v deváté třídě, jež bude úzce provázaná s dorostem, bych měl více fungovat jako taková pravá ruka pro všechny trenéry sportovních tříd a být spojovníkem mezi vedením a jednotlivými kategoriemi. Když to zjednoduším – jedna polovina mé práce bude trénování a druhá polovina kancelářská. Budu se opakovat, ale velká síla našeho klubu je v nastavené kultuře a vztahy mezi trenéry.

Mládežnické soutěže projdou změnami, deváťáci budou mít od sezóny 2022/2023 vlastní soutěž. Leckdo by se v tom mohl trošku ztrácet, můžeš to přiblížit?
V médiích jsme mohli během jarních měsíců zaregistrovat spoustu zpráv o změnách struktury mládežnických soutěží, je však důležité podotknout, že skutečně budou změny platit až od ročníku 2022/2023 – letos tedy ještě vše zůstane při starém. Deváťáci tento rok budou hrát soutěž starších žáků "A", kde to funguje tak, že na zápasy žákovské ligy jezdí společně devítka a sedmička.

Od sezóny 2022/2023 je v plánu oddělit devátou třídu jako přechod mezi žákovským a dorosteneckým hokejem. Devítka už nebude napárovaná na jinou třídu.

Jaký je na změny tvůj názor?
S rostoucím věkem hráčů hledáme rostoucí konkurenci, tato pyramida je přirozená. Za pomoci dobře nastavených nadstaveb v jednotlivých kategoriích budou naše soutěže kvalitnější, na což se těším. Kvalitou myslím i více rovnocenných bitev pro všechny výkonnostní úrovně. Zároveň mi záleží, aby Českému hokeji nepadala členská základna a každé dítě, které hokej miluje, mělo možnost hrát, ať už v Liberci nebo někde jinde. Všeobecně se mi kategorie U15 (devítka) líbí hlavně v tom, že mezi hráči není takový biologický rozdíl. Když byl dříve dorost kategorií U16, byly tam větší rozdíly, než nyní, když je dorost U17 a deváťáci zůstávají ještě jako ročníková kategorie.

To, že se devátá třída osamostatní, dá hráčům ten rok navíc možnosti hrát se stejně starými. Fyzické rozdíly tam samozřejmě jsou, ale je jich méně. U samostatně separované devítky věřím, že za pomocí nadstaveb, kdy se po prvních kolech týmy na základě aktuální výkonnosti rozřadí do vyšší a nižší skupiny, bude více vyrovnaných zápasů, které více baví hlavně samotné hráče.

Související