Bílí Tygři si připsali první domácí výhru sezony

Date of publication Author Martin Zíta

L i b e r e c - Od 18:30 se na ledě Tipsport areny představily týmy domácích Bílých Tygrů a hostí, kteří hájili barvy Komety Brno. Přestože lépe do zápasu vstoupili liberečtí, z první branky se radovala Kometa. Liberečtí se však nevzdávali a v dalším průběhu utkání dokázali zvrátit vítězství na svou stranu díky brankám Špačka a Bárty. I tito dva muži tak pomohli k první liberecké výhře na domácím kluzišti. Bárta byl také vyhlášen nejlepším hráčem domácích, z hostujícího týmu si toto ocenění vysloužil Sasu Hovi.

6. kolo, pátek 30. září 2011
2:1
(0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 33. Špaček (Bulíř), 51. Bárta (Trončinský, Nedvěd) - 2. Svoboda Jak. (Holec, Svoboda Jar.). Rozhodčí: Šindler, Smitka - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 3:7, navíc Kica (LIB) na 5 + do konce. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 338. Střely na branku: 44:25. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 2:1. Hrář utkání: Michal Bárta - Sasu Hovi.

Pinc (Vošvrda) - Čakajík, Hay, Výtisk, Moravec, Trončinský, Derner, Holub, Kajínek - Bárta, Dušek, Víšek, Špaček, Klimenta, Urban T., Kica, Vantuch, Bulíř, Krejčík, Vak, Nedvěd.

HC Kometa Brno

Hovi (Trvaj) - Šenkeřík, Valach, Ostrčil, Bičánek, Švrček, Malec, Kempný - Erat, Hubáček, Holec, Čermák, Hruška, Zohorna, Svoboda Jar., Pospíšil, Dlouhý, Koreis, Svoboda Jak., Jankovič, Křivohlávek.

V samém úvodu zápasu měl navíc spíše Liberec, ovšem jako první se velmi záhy radovali hosté. Již v čase 1:31 totiž po Holcově pasu z rohu kluziště zavěsil přímo pod víko útočník Jakub Svoboda, který nakonec zůstal jediným střelcem první periody. Avšak možná více pozornosti si vysloužil moment z páté minuty, kdy se za brankou hostí srazil domácí útočník Kica s brněnským gólmanem Hovim. Liberecká šedesátka si za tento střet k nelibosti diváků vysloužila trest na pět minut a osobní trest do konce utkání. Dlouhá přesilovka Komety se ale nekonala, jelikož dvojitý menší trest obdržel Juraj Valach, jenž na sebe vzal podobu mstitele.

Po rušném úvodu se dalších šancí diváci dočkali přibližně v polovině třetiny přesněji mezi osmou a dvanáctou minutou, kdy se do tří gólovek postupně dostali Tomáš Vak, který byl vyslán do úniku Jiřím Moravcem, poté se sami před Hovim ocitli Bárta s Urbanem a jako poslední v tomto časovém úseku Antonín Dušek, na kterého zívala prázdná klec. Poslední větší třetiny si připsali znovu domácí, jmenovitě Bulíř, jenž umě tečoval Krejčíkovu nabídku.

I v druhé dvacetiminutovce byla herní převaha na straně domácího týmu. Severočeši si ale i tak až do sedmé minuty druhé periody vážnější šanci nevytvořili. Až právě v tomto čase se před branku propracoval domácí kapitán Petr Nedvěd, jenž se s notnou pomocí slovenského zadáka v kádru hostí Juraje Valacha, kterému se ani nadvakrát nepodařilo přihrávkou nalézt jinou hůl, než právě Nedvědovu. Hráč s číslem devadesát tři však svou šanci proměnit nedokázal.

Proměnit svou příležitost se podařilo v libereckém dresu až forvardovi Danielu Špačkovi. Jeho radost se ovšem zdála zprvu předčasná, jelikož po jeho brance, která nebyla rozhodně docílena jeho holí, se rozhodčí raději jel poradit s kolegou u videa. Po konzultaci s ním se však branku rozhodl uznat. Ani ne o půl minuty později se však mohlo vedení znovu vrátit na stranu Moravanů. Zařídit to mohl Tomáš Pospíšil, kterému se ale nepodařilo bekhendem umístit přihrávku, po níž se před ním otevřela prázdná liberecká klec. Vzhledem k tomu, že další větší šanci se diváci nedočkali, svítil na kostce nad ledem nerozhodný výsledek 1:1.

Také začátek třetí třetiny patřil týmu, který měl herní převahu v předchozím průběhu, tedy Liberec. Přesto se velké šance objevily v úvodu na obou stranách. Tu první měl na svém kontě domácí Klimenta, jenž se snažil zamést do klece střelu zadáka Dernera, ovšem jeho bekhend přesný nebyl. Na druhé straně byl oním mužem Tomáš Pospíšil, jehož jedovatou střelu od mantinelu stačil Pinc vytěsnit lapačkou. Brankáři si svou neprůstřelnost ve třetí třetině drželi do jednapadesáté minuty, kdy povolil finský legionář ve službách moravského týmu, Sasu Hovi. O tuto skutečnost se po pasu Marka Trončinského, který původně směřoval na hůl Klimenty, postaral Michal Bárta. Ten z mezikruží propálil vše, co mu stálo v cestě a Hovi byl bezmocný.

I v dalších okamžicích se v šancích před brankou ocital zejména tým ze severu. Hlavním aktérem v tomto ohledu byl zejména Tomáš Urban, který se do dvou velkých šancí dostal v rozmezí dvou minut, ovšem ani v jednom případě na Hoviho nevyzrál. Kometa se v samém závěru dostala do velkého tlaku, který byl navíc umocněn přesilovou hrou. Tu ještě brněnské power-play, avšak ani se šesti bruslaři na ledové ploše se Kometě Brno skórovat nepodařilo. A právě proto si tři body po výhře 2:1 připsali domácí Bílí Tygři.