Drama s energetiky rozhodl až v závěru obránce Moravec

Date of publication Author Tomáš Pavlíček

L i b e r e c - Bílí Tygři si pod vedením nového kouče Pešána vylepšují bilanci. Třetí vítězství za sebou ale tentokrát nebylo tak snadnou záležitostí. Liberečtí museli svést lítý boj s Karlovými Vary, které až do závěrečných minut držely nerozhodný výsledek. Poté se však hrdina večera <b>Jiří Moravec</b> ujal kotouče a vystřelil pro svůj tým tři body.

21. kolo, neděle 02. listopadu 2008
4:2
(0:1, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 21. Jiruš (Plodek, Zíb), 36. Šimánek (Podkonický), 59. Moravec (Kašpařík), 60. Kašpařík - 2. Melenovský (Kristek, Čutta), 43. Hanzlík (Pech). Rozhodčí: Polák - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:9, navíc Košťál 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5721. Střely na branku: 42:22. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 4:2.

Hnilička - Moravec, Jiruš, Zíb, Modrý, Derner, Hunkes, Žabka - Nedorost, Nedvěd, Pletka - Podkonický, Kašpařík, Šimánek - Pabiška, Plodek, Klimenta - Bartovič, Blatný, Šachl.

HC Energie Karlovy Vary

Sáblík - Dobroň, Řezníček, Němec, Čutta, Hanzlík, Mudroch, Duben, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Sailer - Skladaný, Pech, Dej - Zaťovič, Procházka, Grof.

Po doznění posledních tónů dvou tradičně zahajovacích písní, hymny Bílých Tygrů a té národní, se domácí hokejisté pustili do soupeře ze západu Čech s chutí, avšak i s jistou nekoncentrovaností. Po dvojici zákazaných uvolnění z hokejek zelenobílých se zdálo, že bude zřejmé, jak dnešní utkání proběhne. Kovaný Tygr ve službách karlovarského hokeje Jakub Čutta si však vymyslel vlastní scénář a dlouhou příhrou založil první gólovou akci zápasu. Kotouč od bývalého reprezentačního beka převzal Kristek, jenž ho kolem zkoprnělého Zíba okamžitě poslal k Marku Melenovskému, a ten poté zmrazil natěšené liberecké publikum ranou do šibenice – 0:1.

Tento neočekávaný průběh se rozhodl změnit návrtilec do sestavy Bartovič, jenže i když dostal lázeňské protivníky na chvíli pod tlak, Karlovarští opět zaútočili. Hnilička zřejmě musel hokejovému ďáblovi zastavit svoji duši, jelikož Kumstátova přízemní střela prošla domácímu brankáři mezi betony a poté zamířila těsně vedle jeho svatyně.

Po tomto momentu se již těžiště hry přesunulo do útočného pásma domácích, kde se také Libereckým naskytly některé šance. Před Sáblíkem pálil nehlídaný Šimánek, za pár minut potom nastřelil karlovarského golmana Šachl, kterému se v samostaném úniku nepodařilo zvednout puk. Modrobílá křeč v zakončení se projevila i ve dvou početních výhodách pěti proti třem, jež úvodním dějství většinou končily nepřesnostmi a přihrávkami končícími za modrou čarou.

Do prostřední části však Bílí Tygři naskočili v o poznání lepším rozpoložení. Hned po čtyřiceti sekundách hry se Bílým Tygrům podařilo využít přesilovou hru z předcházející periody. Plodek křizným pasem přes celou třetinu našel na modré stojícího Valdemara Jiruše, do jehož tvrdé rány již Sáblík nestačil vložit svou lapačku – 1:1.

Většina zajímavých situací se v dalším průběhu odehrávala především ve středním pásmu, kde ale ke smůle příznivců gólových přestřelek nebyly umístěny branky. Zkomírající zápas se tak pokusil oživit sudí Polák, který na čtyři minuty vyloučil Nedvěda. Západočeši svou dlouho přesilovku obdivuhodným způsobem pokazili, ke slovu se tak opět dostaly domácí barvy. Konkrétně kapitán Modrý, jenž dalekým pasem přes polovinu hřiště vybídl ke skórování rychlíka Bartoviče. Ten byl ale nedovoleně zastaven a následně nařízené trestné střílení se Janu Plodkovi proměnit nepodařilo.

Pozitivnější výsledek do třetí třetiny si přesto odnášeli domácí. Ve vlastním oslabení přečíslili Podkonický s Jiřím Šimánkem karlovarskou obranu a i přesto, že po únavném bránění bruslili rychlostí závodní želvy, krásnou souhrou nakonec poslali touš mezi tři tyče. Jihočeský rodák tak před druhou pauzou zajistil svému celku vedení 2:1.

Kdo se o přestávce zdržel na toaletě nebo u stánku s párky, mnoho branek dnes neviděl, úvody třetin totiž byly více než důležité. Karlovarští to potvrdili v dvaačtyřicáté minutě, kdy se obránce Jiří Hanzlík okamžitě po Pechově vyhraném vhazování opřel do puku a střelou mezi Hniličkovy holenní chrániče vyrovnal na 2:2.

Další minuty přinesly zcela vyrovnanou hru pratkicky s absencí výraznějších možností. Ty mohli fanoušci sledovat spíše jen v přesilových hrách, a to ještě ve velmi omezeném počtu. Tipsport arenu tak vzbudil z podřimování až úplný závěr, na který si Tygři připravili rozhodující úder. Hrdina nejsevernějšího extraligového klubu byl nakonec velmi nečekaný. Obránce Jiří Moravec, jehož nejvýznamější předností jistě není tvrdá střelba, se po buly ujal kotouče a možná i ke svému vlastnímu překvapení propálil Sáblíka – 3:2.

Tři body domácího týmu poté ještě pojistil trefou do prázdné brány nejproduktivnější liberecký hráč Pavel Kašpařík, jenž si dnes dalšími dvěma body opět řekl o reprezentační dres - 4:2. V úplném závěru si ještě mohl udělat radost Bartovič, bohužel pro něj ale rychlá střela z jeho hole skončila na tyči. Liberečtí hokejisté se tak vítězstvím dotáhli ke svému dnešního soupeři na jediný bod a připsali si třetí výhru v řadě, hosté naopak prohráli již počtvrté za sebou.