Reportáž

Kvapilova trefa nestačila. Oceláři otočili zápas a znovu vedou

Třinec - Třetí finálové utkání se svěřencům Filipa Pešána vůbec nevydařilo podle představ. Třinečtí byli ve všech aspektech vpředu, a ačkoliv Tygři vedli, a měli několik šancí na navýšení náskoku, mohli se domácí radovat z výhry 4:1. V sérii se tak opět dostávají do výhody. Dokáží naši hokejisté znovu vyrovnat?

Lépe do zápasu vstoupili domácí hokejisté, kteří zasypali Romana Willa sprškou rychlých střel. Jejich nástup umocnil faul Libora Hudáčka, nicméně Tygři se v oslabení ubránili a ustáli také smělý průnik Chmielewskiho, který zblízka Willa bekhendem nepřekvapil. Dobrou příležitost měl na holi také Cienciala, jehož pokus z levého kruhu strážce liberecké pokladnice vyškrábl nad.

Severočeši se dokázali usadit na delší čas v ofenzivní zóně až během sedmé minuty a stálo to za to! Michal Birner místo rány ještě posunul touš doprava na Martina Ševce a po jeho projektilu zazvonila tyčka třineckého chrámu! To se událo v době, kdy ještě Šimon Hrubec neměl na kontě ani jeden zásah. O chvíli později chybovali Oceláři na útočné modré čáře a Marek Kvapil trestal. Vzal si puk, najel si s ním z levé strany až před branku a obalamutil Hrubce lišáckým nasměrováním černé gumy mezi betony. Pryž se ještě otřela o tyč a gólmanovu brusli, načež dojela až za čáru - 0:1!

Slezané se poté vrátili ke své úvodní převaze. Zároveň přibývaly nervózní situace, zejména v předbrankovém prostoru. O vyrovnání se snažil Martin Růžička, jenž měl cestu před Willa otevřenou. Na poslední chvíli mu padl pod nohy Matěj Stříteský a domácí šli do přesilovky čtyř proti třem. Naši hokejisté se zvládli obětavě ubránit, a ačkoliv úvodní část prohráli na střely 5:13, se skóre mohli být naprosto spokojeni.

Prostřední dvacetiminutovka se odehrávala v podobném duchu, nutno však přiznat, že se šelmám dařilo třinecký nápor redukovat. Dostaly také k dispozici přesilovku, když byl zahákován Jakub Valský. Početní výhoda se bohužel vůbec nevydařila a hrálo se převážně mimo útočné pásmo našeho celku. Při rovnovážném rozložení sil mohl zvýšit Jaroslav Vlach. Před Hrubcem si skvěle stáhl nastřelený kotouč a už jej stačilo pouze zamést do otevřené branky, bohužel se ovšem nepoštěstilo.

Hned vzápětí domácí zaspali a pustili do úniku Jana Ordoše, ten nicméně z pravého kruhu Hrubcovu vyrážečku neprostřelil. A tak si vzal slovo David Cienciala, jenž se vydal na velký výlet zpoza vlastní klece a nachytal Romana Willa zakončením bekhendem na bližší tyčku - 1:1!

Obdržená branka na Tygry měla motivační efekt a hned se pokusili vzít si vedení zpátky. Michal Birner zakončoval z levé strany přečíslení šelem a Hrubec si připsal důležitý zákrok. V závěru třetiny zažili Severočeši černou minutku. Nejprve se po nešťastném souboji u mantinelu poroučel z ledu Martin Ševc a Marek Zachar navíc vyhodil touš ze hřiště. Třinečtí tedy hráli přesilovku a velmi rychle si s ní poradili. Tygři se nechali obelstít v rohu kluziště, Vrána přenesl hru na Martina Růžičku a ten z první trefil odkrytou část brány - 2:1.

Do třetí části nastoupil také Martin Ševc, ani on však nedokázal zabránit rychlému odskočení domácích. Liberečtí byli při tlaku okradeni o kotouč, Svačina jej poslal do uličky na Martina Adamského, jenž zakončil samostatný únik nekompromisně pod břevno - 3:1. Třinec měl šanci přidat další gól v přesilovce. Vrána vyplaval sám před Willem, položil si jej, avšak maskovaný muž skvěle zasáhl nataženým betonem, kterým zastavil táhlou kličku.

Modrobílí se snažili o vytvoření tlaku, nicméně Slezané velmi dobře bránili a nepouštěli soupeře na dostřel. Iniciativu našich hokejistů navíc přibrzdil další zbytečný faul v útočném pásmu, tentokrát od Tomáše Filippiho. Přes obranný val Ocelářů na modré lajně se nebylo vůbec snadné dostat.

Filip Pešán se snažil naději na korekci přiživit odvoláním gólmana a domácí tým definitivně pojistili vítězství. Jiří Polanský zacílil ze středního pásma a upravil na konečných 4:1. V závěru bylo ještě k vidění kočkování kanadské dvojice Werek-Doherty, což už byl spíše signál směrem k zítřejšímu mači.

Ohlasy trenérů

Filip Pešán
Bílí Tygři Liberec
„Podle mého názoru dnes na ledě existovalo jen jedno mužstvo. Dlouho jsme sice vedli 1:0, ale bylo to nezasloužené. Mohli jsme sice zvýšit vedení po střele do prázdné branky, ale to byla přesně ta chvíle, kdy si výkonem nezasloužíte odskočit ve skóre, bylo by to nespravedlivé. Třinec vyhrál naprosto zaslouženě, my se do dalšího zápasu musíme hodně probrat, abychom mohli pomýšlet na zvednutí poháru."
Václav Varaďa
HC Oceláři Třinec
„Pro nás je to důležitá výhra, série ale ještě nekončí. Měli jsme poměrně slušný začátek, ale i když Liberec měl za první třetinu dvě pořádné střely, tak jedna skončila v brance a druhou zachytila tyč. Tohle nás malinko ztlumilo, ale jsem rád, že kluci to nezabalili a neustále tvrdě pracovali. Ve druhé třetině jsme si pomohli šťastnějším gólem, povedlo se přidat i druhý. V poslední části jsme zápas kontrolovali. Z naší strany to bylo povedené utkání, ale zítra je nový den a soupeř proti nám může hrát trochu jinak."

Fotogalerie

Související