Tygři si z Hané vezou všechny body, rozhodla třetí třetina

Date of publication Author Martin Pacák

Olomouc/Liberec - Šelmy do utkání nevstoupily zrovna nejlépe a v úvodu musely čelit dvojnásobnému oslabení. To sice ubránily, přesto po gólu Handla ze závěru první periody prohrávaly. V průběhu zápasu se jim ale podařilo dorovnat a ve třetí třetině obrat dokončily. Nakonec nad Hanáky slaví vítězství v poměru 4:1 ze svého pohledu.

2. kolo, neděle 20. září 2020
1:4
(1:0, 0:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 18. Handl (Nahodil, Navrátil) – 31. Lenc, 41. Filippi (Šmíd, Bulíř), 47. Šmíd (P. Jelínek), 52. J. Vlach. Rozhodčí: Robin Šír, Matěj Sýkora – Jiří Ondráček, Michal Axman. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2800. Střely na branku: 29:35. Průběh utkání: 1:0, 1:4.

HC Olomouc

Konrád (Lukáš) – Ondrušek (A), Škůrek, Švrček, Valenta, Vyrůbalík (C), A. Rutar – Handl, J. Knotek (A), Kucsera – Olesz, Kolouch, V. Tomeček – J. Káňa, Nahodil, Navrátil – Burian, Gřeš, Bambula.

Kváča (J. Pavelka) – Šmíd (A), Knot, Rosandić, T. Hanousek, Derner, Havlín – Birner (A), Bulíř, Lenc – Průžek, Filippi, Gríger – Šír, P. Jelínek (C), M. Zachar – J. Vlach, Najman, Rychlovský.

Aktivněji do utkání vstoupili domácí. Hned v první minutě si Jan Knotek nabruslil do slibné možnosti před Petra Kváču, svým bekhendovým pokusem však přestřelil. Olomoucký tlak pokračoval a Tygři si zahráli dvojité oslabení. V něm ale znovu dokázali, že jejich speciální formace na úvod sezony fungují skvěle a soupeře do velkých příležitostí nepustili.

V 15. minutě nebezpečně zahrozil Marek Zachar, jenž se obtočil kolem branky Branislava Konráda a příliš mu nechybělo, aby zasunul kus černé gumy k bližší tyčce. Z prvního gólu v utkání se o několik chvil později radovali Hanáci. Před brankou šelem vznikla skrumáž a liberecký gólman vleže neudržel kotouč pod lapačkou, čehož využil Tobiáš Handl a zařídil svému týmu vedení 1:0. V závěru třetiny ještě ztroskotal na Petru Kváčovi v samostatném úniku Petr Kolouch.

Ve druhé třetině měl Liberec více ze hry a tlačil se za vyrovnáním. Když se ale přece jen iniciativy chopili Olomoučtí, měly šelmy za zády jistotu v podobě skvěle chytajícího Petra Kváči! Ten svůj tým několikrát podržel. Za zmínku rozhodně stojí jeho zákrok proti střele z oblasti kruhů od Lukáše Nahodila z 25. minuty, o chvíli později zase vychytal osamoceného Tobiáše Handla, jenž si parádní stahovačkou obhodil libereckého obránce a ujel na branku zcela osamocen.

Přibližně v polovině hrací doby nakopl své rychlé nohy Marek Zachar a v těsné blízkosti domácího brankáře si vynutil faul. Rozhodčí situaci vyhodnotili trestným střílením. Toho se chopil Radan Lenc, který se rozjel proti Branislavu Konrádovi a rychlou střelou na vzdálenější tyč zajistil Tygrům vyrovnání – 1:1! Blízko navýšení byl těsně před sirénou Michal Bulíř, avšak beton domácího gólmana byl rychlejší.

Co se nepovedlo Michalu Bulířovi, dokázal pouhých 9 sekund po začátku závěrečné části Tomáš Filippi. Ten se dostal do úniku a z prostoru pravého kruhu vymetl nechytatelnou střelou levý horní roh domácí svatyně, čímž dokonal obrat a využil přesilovku – 1:2! Po nabytém vedení Liberečtí rozhodně nezačali bránit hubený náskok, nýbrž se tlačili za navýšením.

A to přišlo velmi brzy, ve 47. minutě kapitán Petr Jelínek adresoval excelentní přihrávku zpoza branky na Ladislava Šmída, který nechytatelně zavěsil – 1:3! V 52. minutě přišel další liberecký zářez, Jaroslav Vlach ve vlastním oslabení dělovkou od modré prostřelil Branislava Konráda – 1:4! Ve zbytku zápasu se již skóre neměnilo, a tak mohli Tygři oslavit další tříbodový zisk do tabulky základní části.

„Odehráli jsme velice těžké utkání pro oba celky. Byla tam spousta osobních soubojů a nikdo nedal nikomu nic jen tak. Nepovedl se nám začátek, tam byl soupeř lepší a aktivnější, my měli problém s vyvážením puku z obranného pásma. Od druhé třetiny jsme se zlepšili a vytvořili si šance, nakonec jsme také vyrovnali ze samostatného nájezdu. Ve třetí třetině nám pomohla rychlá branka, v podstatě hned jsme na ni dokázali navázat další. Celou závěrečnou část jsme odehráli dobře.“

Zdeněk Moták
„Do poloviny zápasu jsme byli minimálně vyrovnaným soupeřem, hra se přelévala ze strany na stranu. Po vyrovnávacím gólu hostů jsme šli trochu dolů. Nemyslím si ale, že to bylo fyzickou únavou. Nepřihráli jsme si kotouč a byli jsme slabí v osobních soubojích i na kotouči. Bohužel jsme nezvládli začátek třetí třetiny, kdy jsme inkasovali z přesilové hry. Pak jsme se do toho už nedostali a neopakovali jsme výkon z první poloviny utkání. Naopak jsme dostali další dvě branky. Za polovinu zápasu si body nezasloužíme.“