Severočeské derby vyznělo lépe pro Litvínov, šelmy z nájezdového drama berou alespoň bod

Date of publication Author Martin Pacák

Liberec - Bílí Tygři hráli proti Vervě velmi dlouhý a vyrovnaný duel, který nakonec musely rozhodnout až individuální dovednosti jednotlivých hráčů. V desáté sérii vše rozhodl Jan Ščotka, jenž překonal jinak skvěle chytajícího Petra Kváču. Za Liberec proměnil jediný nájezd Radan Lenc.

3. kolo, pátek 20. listopadu 2020
1:2sn
(0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 31. Filippi (T. Rachůnek) – 40. Pospíšil (Ščotka), rozh. náj. Ščotka. Rozhodčí: Jeřábek, Kajínek – Obadal, Hynek. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 27:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2.

Kváča (Pařík) – Šmíd (A), T. Hanousek, Rosandić, Knot, Derner, Štibingr – Birner (A), Bulíř, Lenc – T. Rachůnek, Filippi, Gríger – A. Musil, P. Jelínek (C), M. Zachar – J. Vlach, Najman, Šír – Rychlovský.

HC VERVA Litvínov

Godla (Honzík) – Demel, Irving, Cibulskis, Balinskis, Ščotka, Kudla, Štich (A) – Jarůšek, Gerhát, Mahbod – F. Lukeš, V. Hübl (C), Pospíšil – P. Zdráhal, M. Hanzl (A), Myšák – M. Havelka, Helt, Zygmunt.

O něco aktivněji do utkání vstoupili Liberečtí, avšak první výraznější příležitost měli na holích hosté. Pawel Zygmunt se totiž společně s Martinem Pavelkou dostal do přečíslení dvou proti jednomu. Ke střele se nakonec dostal první jmenovaný, ale přestřelil. Vzápětí zahrozily i šelmy, když Adam Musil zpoza branky vybídl k zakončení Petra Jelínka, jehož pokus bez přípravy dokázal vykrýt Denis Godla.

Zbytek první třetiny byl k vidění vyrovnaný hokej s nevelkým množstvím gólových šancí. Oba brankáři byli zaměstnáváni takřka rovnoměrně a ani jeden z nich nemusel lovit puk z prostoru za svými zády. Blízko tomu však byl zkraje 17. minuty Marek Zachar, jenž v oslabení nakopl své rychlé nohy směrem k Denisu Godlovi, ten mu ale stihl kotouč vypíchnout. Jelikož se z následné dorážky neprosadil ani Petr Jelínek, odcházelo se do kabin za bezbrankového stavu 0:0.

Do druhé periody hráči naskočili ve vysokém tempu a hra se přelévala ze strany na stranu. Tečovaná střela Marka Zachara proletěla jen velmi těsně nad horní tyčkou brankové konstrukce a o chvíli později zase nebezpečně hrozil dělovkou ze situace tři na jednoho Michal Birner. Krátce nato se iniciativy chopil litvínovský František Lukeš, který všem hráčům v modrých dresech ujel. Petr Kváča ale jeho kličku přečetl a dokázal tak svůj tým podržet.

Přibližně v polovině hrací doby nabídl Litvínov Tygrům přesilovou hru, kterou již po osmi sekundách využil Tomáš Filippi. K němu se dostal pas od Tomáše Rachůnka a následná rána sice byla tečovaná mimo, po dalším odrazu od hokejky jednoho z bránící čtveřice hráčů však svůj cíl nalezla – 1:0! Pouhých třicet sekund před druhou sirénou své početní výhody využili i Litvínovští, když se ze skrumáže před Petrem Kváčou dokázal prosadit Tomáš Pospíšil, jenž srovnal na 1:1.

V začátku finální části si tentýž hráč obhodil domácího beka a ujel sám na branku, tváří v tvář Petru Kváčovi ale ranou mezi ruku a beton neuspěl. Tygří maskovaný muž se pořádně zapotil i při šanci hostující dvojice Jana Myšáka s Viktorem Hüblem, kteří ujížděli na branku proti jedinému obránci. Střelecký pokus zkušenějšího z nich skončil naštěstí pro Kváču jen na zadním mantinelu.

V závěru se mohly prosadit šelmy, neboť se do obrovské příležitosti dostal Michal Birner. Tomu adresoval křižnou přihrávku Tomáš Filippi a nechybělo mnoho, aby se mu podařilo dostat kotouč za záda hostujícího gólmana. Poslední minuty základní hrací doby ovládal Liberec, který se snažil zvrátit zápas na svou stranu, Denis Godla však remízový stav uhájil a muselo tedy následovat prodloužení.

V tom udával tempo tým z města pod Ještědem, jenž se od prvních sekund snažil rozhodnout o výsledku kombinační hrou v útočném pásmu, litvínovská trojice ale bránila dobře a nepouštěla šelmy do výrazných příležitostí. Rozhodovat se nakonec muselo až samostatnými nájezdy, které byly i po deváté sérii vyrovnané – 1:1. Až v té desáté rozhodl o bodu navíc pro Litvínov Jan Ščotka a ze severočeského derby tedy jeho tým odcházel jako spokojenější.

Patrik Augusta
„Poslední zápasy máme problémy se střílením branek, což se znovu projevilo. Soupeř byl velice dobře zformovaný a my si vytvářeli málo šancí, začali jsme hrát komplikovaně. Chodili jsme do plných, měli jsme to složité a nedostali jsme se k příležitostem, abychom dali o gól více než soupeř. Dospělo to tedy až do nájezdů. Ve druhé třetině jsme měli dvě zbytečná vyloučení po sobě, čímž jsme pomohli k vyrovnání. Další těžké utkání, ve kterém jsme nehráli nejlépe a prohráli jsme po nájezdech.“

Vladimír Országh
„Samozřejmě jsme rádi za zisk z Liberce, jsou to dva důležité body. Odehráli jsme velmi slušný zápas. Hodně nás podržel Denis Godla a také mě těší gól z přesilovky. Stále to ale není ono, musíme si v té početní výhodě více pomáhat. Ale jak říkám, byl to velmi dobrý týmový výkon a dva body z Liberce jsou pro nás zlaté.“

3. kolo, pátek 20. listopadu 2020
1:2sn