Podruhé to už nevyšlo. Tygři se z hlavního města vracejí s prázdnou

Date of publication Author Martin Pacák

Praha/Liberec - Šelmy na úspěšné domácí utkání proti Spartě, ve kterém zvítězily v poměru 3:2, navázat nedokázaly. V odvetném zápasu se jim nepodařilo překonat skvěle chytajícího brankáře Matěje Machovského a pod Ještěd se vrátí bez bodů. Po celou dobu předváděl skvělý výkon gólman Petr Kváča, avšak ani to tentokrát nestačilo.

6. kolo, pátek 02. října 2020
3:0
(1:0, 1:0, 1:0 )

Branky a nahrávky: 5. Chlapík (Tomášek), 23. Dvořáček (Rousek), 58. Buchtele (Pech). Rozhodčí: Hejduk, Úlehla – Frodl, Komárek. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 26:29. Průběh utkání: 3:0.

HC Sparta Praha

Machovský (Neužil) – Němeček, Košťálek, M. Jandus, Tomáš Dvořák, T. Pavelka, Kalina, Jeřábek – Rousek, Horák, Řepík – Chlapík, Sukeľ, Tomášek – Buchtele, Pech, Kudrna – Dvořáček, Říčka, Forman.

Kváča (J. Pavelka) – Šmíd, Knot, Rosandić, T. Hanousek, Derner, Kunst – Hrabík, Bulíř, Lenc – T. Rachůnek, Filippi, Gríger – Šír, P. Jelínek, M. Zachar – J. Vlach, Najman, Rychlovský.

Tygři do odvetného utkání vstoupili i s posilou ze zámoří Kryštofem Hrabíkem a v sestavě nechyběl ani Tomáš Rachůnek, jenž si připsal první extraligový start v novém dresu. Přesto se úvod povedl lépe Pražanům, kteří hned v 5. minutě otevřeli skóre zápasu. Trojice hráčů Sparty ujela směrem na branku a David Tomášek si ze dvou spoluhráčů vybral nepokrytého Filipa Chlapíka, ten z pozice mezi kruhy nekompromisně zavěsil – 1:0.

Vzápětí mohli slavit také Severočeši, když se do podobné střelecké pozice dostal po chybě domácí rozehrávky Tomáš Filippi, avšak gólman Matěj Machovský svůj tým podržel a vytasil svůj beton včas. Ve zbytku třetiny se musel snažit hlavně Petr Kváča, který čelil nespočtu šancí Pražanů, druhý gól jim přesto nepovolil. Nejblíže se vyrovnání přiblížil v 17. minutě velmi aktivní Tomáš Filippi, když se po parádním pasu dostal do samostatného úniku, ale na Machovského svým blafákem nevyzrál.

Do druhé periody vlétli Liberečtí velice aktivně a tlačili se za vyrovnáním. Hned na začátku se Marek Zachar obtočil kolem domácí klece a puk poslal do předbrankového prostoru Dávidu Grígerovi, jemuž nechybělo mnoho k doražení touše do branky. Aktivita šelem pokračovala a odměnou jim měla být přesilová hra. Ta se jim hrubě nepovedla a paradoxně právě v ní soupeř zvýšil na 2:0.

Brankář Petr Kváča se totiž nepochopil s obráncem při rozehrávce, čehož využil David Dvořáček. Ten se chopil kotouče, obtočil se kolem branky a zasunul puk pod betony libereckého maskovaného muže. Snížení mohlo přijít ve 31. minutě, neboť ránu Ronalda Knota dokázal Machovský pouze vyrazit před sebe a následnou dorážku, jež mířila do sítě za zády gólmana Sparty, musel odklonit až David Němeček! Do druhé sirény již branka nepadla, a platil tedy stav 2:0.

První minuty závěrečného dějství patřily Petru Kváčovi, nejprve vychytal pokus Jana Buchteleho, poté si připsal skvělý zákrok proti střele Romana Horáka z ideální střelecké pozice a nakonec uspěl i proti příležitosti Matúše Sukeľa, čímž udržel naděje svého týmu na bodový zisk! Zbytek třetiny se šelmy tlačily za dorovnáním, k čemuž jim pomáhaly četné přesilové hry.

Ty si Severočeši zahráli rovnou čtyři jen ve třetí třetině, využít se jim ale nepodařilo ani jednu. Naopak v úplném závěru dostal šanci v podobě hry v početní výhodě také domácí celek a v jejím závěru stvrdil vítězství Sparty třetím gólem Jan Buchtele, který využil přesnou přihrávku Lukáše Pecha. Na vedení 3:0 již Tygři nedokázali zareagovat a z hlavního města se vrací s prázdnou.

Jiří Kudrna
„Myslím, že jsme tady dnes neodehráli špatný zápas. Věděli jsme, že Sparta bude chtít doma odčinit porážku od nás. Byla aktivnější, dostala se do vedení a my jsme v první třetině neměli moc zakončení. Ve druhé třetině jsme hru trošku zvedli. Dostávali jsme se do koncovky, iniciativa se přelomila na naší stranu, ale dnes jsme nevstřelili gól. Přesilovkami, které jsou v sezoně naší silnou stránkou, jsme si dnes nepomohli ke vstřelení gólu a v jedné jsme inkasovali. Za stavu 0:2 už to bylo zase těžší. Sparta je výborný tým. Mrzí mě třetí gól, protože jsme furt věřili, že zkusíme power-play a bohužel jsme se k ní už nedostali.“

Josef Jandač
„Potřebovali jsme už vyhrát, protože jsme cítili, že kluci chtějí, bojují, ale někdy jsme z přemíry snahy dělali hloupé chyby, nebo jsme vypadávali z rytmu. Ani v Liberci jsme neodehráli špatné utkání, ale druhá třetina nás stála zápas. Proti Liberci se musí hrát šedesát minut. Dnes bylo vidět, že opět hodně chceme. Důležité bylo, že jsme šli do vedení. Ve druhé třetině jsme byli malinko pasivní, ale zvládli jsme to. Ve třetí třetině jsme ubránili oslabení, to bylo klíčové, protože jsme zase měli asi čtyři vyloučení po sobě. Hráli jsme furt jen ve čtyřech, vypadneme z rytmu jako v minulých utkání. Nesmíme to dělat. Zaplaťpánbůh jsme oslabení uhráli výborně a samozřejmě i bezchybný výkon gólmana nám pomohl k tomu, že jsme vyhráli.“