Reportáž

Neuvěřitelná série je u konce, Bruslaři opanovali derby pod Ještědem

Liberec - 23 zápasů. Tak dlouho trvala liberecká dominance v rámci domácích utkání s rivalem z Mladé Boleslavi. Nyní je bohužel u konce, po deseti letech se raduje soupeř. Ačkoliv v posledním duelu roku 2020 byli střelecky aktivnější domácí, nepovedlo se jim proměňovat a soupeř trestal. I díky bezchybnému výkonu Jana Růžičky vítězí Středočeši.

Úvodní třetina nabídla nespočet šancí, zpočátku převážně na domácí straně. Ideální střeleckou pozici zblízka nevyužil Jiří Průžek, načež se zase od modré až před gólmana Jana Růžičku proháčkoval Ronald Knot, jeho bekhendové zakončení svůj cíl ale taktéž nenalezlo. Podobnou situaci musel Růžička řešit ještě jednou, tentokrát čelil Radanu Lencovi.

Lenc se natlačil před bránu a hostujícího brankáře si položil, avšak trefit poloodkrytou svatyni Středočechů už nedokázal. Poté přišel trest za nevyužité příležitosti, když Joona Jääskeläinen vybojoval za libereckou klecí kotouč, nabruslil si před Kváču a procedil puk zblízka za jeho záda – 0:1. Jelikož následně šelmy nevyužily šanci dva na jednoho, odcházely do šaten s jednobrankovým mankem.

Důraz Jaroslava Vlacha a úspěšný zákrok boleslavského Jana Růžičky

Liberečtí, kteří do předešlé dvacetiminutovky vlétli jako sebevědomější a aktivnější celek, do té druhé po inkasovaném gólu vstoupili rozpačitě. Hra se opticky vyrovnala, střel také ubylo a tutových šancí nebylo k vidění zdaleka takové množství. To se ovšem přibližně v polovině hrací doby změnilo. Vyrovnání měl na hokejce Radan Lenc, jehož nebezpečná rána z osy kluziště minula prostor mezi třemi tyčemi.

Severočeši se nadechovali k tlaku, na což Bruslaři reagovali oddechovým časem. Díky tomu a následnému libereckému vyloučení se snahy šelem zbrzdily. V oslabení následně nebezpečně zahrozil Mário Lunter, Kváča však své mužstvo podržel. Nato v domácí přesilovce zase dělovku kapitána Petra Jelínka vychytal Jan Růžička, a tak se do kabin po dalších 20 minutách odcházelo s nezměněným skóre.

Radan Lenc se tlačí k zakončení

Zkraje závěrečné periody si Tygři zahráli další hru v početní výhodě, paradoxně však největší šance přišla na druhé straně. Maris Bičevskis se totiž dostal až před Kváču, ten jeho pokus i následné dvě dorážky nepustil do sítě a naděje Liberce žily nadále. Ne dlouho poté si zahráli v 5 proti 4 i hráči Mladé Boleslavi, kteří už, bohužel pro domácí, další tvrdou ránu zasadili.

Středočeši se dostali do přečíslení a po bekhendu Davida Šťastného doklepl puk do liberecké svatyně David Cienciala, bylo to už 0:2 a situace se pro hráče v bílém razantně zkomplikovala. Ve zbytku zápasu úřadovala hlavně mladoboleslavská defenziva v čele s Janem Růžičkou. Ačkoliv šelmy ještě okusili hru bez brankáře, Bruslaři si tři body pohlídali a drama nedopustili.

Po dlouhých 10 letech a 23 duelech tak celek z města pod Ještědem poznal porážku v derby na vlastním ledě.

Ohlasy trenérů

Patrik Augusta
Bílí Tygři Liberec
„Soupeř dal góly, kdežto my ne. To byl největší rozdíl. Nemyslím si, že bychom odehráli špatné utkání, bohužel ale bez branek vyhrát nelze. To rozhodlo."
Radim Rulík
BK Mladá Boleslav
„Bojovný a obětavý výkon celého týmu, který podpořil bezchybný Růžička. Myslím si, že to byla zásluha všech, avšak právě gólman byl dnes stoprocentní a v podstatě Liberec vychytal. Soupeř měl daleko více střel než my a měl spoustu nevyzpytatelných situací v našem brankovišti. Růžička byl vynikající, podtrhl to naše odhodlání. Bez něj bychom byli horší."

Fotogalerie

Související