Utkání se Spartou rozhodla v neprospěch Liberce nepovedená třetí část

Liberec - V rámci 45. kola Tipsport extraligy zavítala pod Ještěd pražská Sparta. Svěřenci Patrika Augusty sváděli s lídrem dlouho vyrovnanou partii, závěrečná třetina se jim ale nepovedla a rozhodla o vítězství soupeře.

45. kolo, středa 17. února 2021
2:5
(1:0, 0:1, 1:4)

Branky a nahrávky: 11. Gríger (J. Vlach, Rosandić), 50. Lenc (Birner) – 37. Sobotka (Horák, Tomášek), 45. Košťálek (Tomášek), 51. Tomášek (Sobotka), 56. Tomášek (Kudrna, Rousek), 59. Pech. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Bez diváků. Střely na branku: 33:31. Rozhodčí: Pešina, Hejduk – Ondráček, Špůr. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:5.

Kváča (J. Pavelka) – Vitásek, Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, T. Hanousek – Birner (A), Bulíř, Lenc – Najman, Gríger, A. Musil – J. Vlach, P. Jelínek (C), Rychlovský – D. Špaček, Šír, Průžek.

Salák (Machovský) – Tomáš Dvořák, Jurčina (A), Košťálek, Polášek, Němeček, O. Němec, M. Jandus – Říčka, Pech (A), Forman – Kudrna, Tomášek, Rousek – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Dvořáček, Sukeľ, Vitouch.

Hned od začátku bylo jasné, že bude zápas mít vysoké tempo. Už po pár desítkách sekund hry se sám na branku řítil Vladimír Sobotka, kterého dojel Ondřej Vitásek a skvělým obranným zákrokem jej nenechal zakončit. Liberec měl následně k dispozici dvě přesilovky, přičemž tu druhou využil. Jaroslav Vlach to zkusil z pravého kruhu, puk ještě lehce zasáhl Dávid Gríger a Alexander Salák nedokázal zaregovat - 1:0!

Sparta se ve zbytku třetiny snažila o co nejrychlejší vyrovnání. Přesilovkové nahození Jana Košťálka si po lehké teči vyžádalo pomoc Kváčova břevna a Lukáš Rousek z bezprostřední blízkosti branku vůbec netrefil. Domácí si tedy do kabin odnesli těsný náskok.

Radan Lenc si hlídá kotouč

Do druhé části vstoupili lépe Tygři, kteří vytrvale okupovali soupeřovu obrannou zónu. Tvrdě pálili Jaroslav Vlach s Petrem Kolmannem, Salák v hostující brance ale odmítal kapitulovat. Následně se osmělili i Pražané. Vladimír Sobotka v rychlém protiútoku ještě vybídl Michala Řepíka, jehož teč parádně zneškodnil Petr Kváča. Vyrovnání se Sparta dočkala až v přesilovce.

Petr Kváča nejdříve předvedl fantastický zákrok proti Romanu Horákovi, kterému nabil Sobotka před poloprázdnou klec, jenže kapituloval hned vzápětí, když už na sebe vzal zodpovědnost sám Vladimír Sobotka. Zkušený útočník zblízka zavěsil pod břevno - 1:1. Liberečtí hokejisté se po obdržené brance znovu nastěhovali před Saláka, větší příležitost už si nicméně před koncem třetiny nevypracovali.

Adam Najman obětavě blokuje zakončení

Třetí periodu rozehráli lépe sparťané, jejichž odměna se poměrně rychle dostavila. David Tomášek prokličkoval až za branku, odkud našel k bližší tyči přesně střílejícího Jana Košťálka - 1:2. Patrik Augusta si ještě zkusil vzít trenérskou výzvu, rozhodčí nicméně hraniční postavení útočícího hráče v brankovišti vyhodnotili jako povolené. Z vedení se ale hosté neradovali příliš dlouho! V pokračujícím tlaku po přesilové hře se totiž k opakované střele dostal Radan Lenc, který z mezikruží pokořil padajícího Saláka - 2:2.

I nyní se skóre zakrátko měnilo znovu. Přesilovou hru dostala k dispozici také Sparta, Vladimír Sobotka křížem našel Davida Tomáška, a ten v pokleku procedil kotouč přes Petra Kváču - 2:3. Liberečtí hokejisté se snažili, přes dobře zformovanou obranu to však nebylo snadné. Naopak, radoval se znovu soupeř. David Tomášek mezi kruhy plácl do vrtícího se puku a trefil se mezi betony Petra Kváči - 2:4. Nepovedenou třetinu ještě podrthl Lukáš Pech, který se po individuální akci prosadil z předbrankového prostoru - 2:5.

Bílí Tygři tak v roce 2021 vyšli teprve podruhé bodově naprázdno.

„Podle mého názoru to bylo minimálně do 50. minuty velice vyrovnané utkání. Po vyrovnání na 2:2 jsme bohužel rychle inkasovali, což nás malinko srazilo do kolen. Po našich chybách soupeř vstřelil ještě další branky, přesto si myslím, že to padesát minut bylo bojovné a vyrovnané.“

Miroslav Hořava
„Byl to hodně těžký zápas, myslím si, že domácí byli v první polovině lepší. Závěr se nám povedl, vstřelili jsme góly a jsme nesmírně rádi za tři body.“