Je to tam! Tygři těsně přetlačili Spartu a jdou do finále!

Praha/Liberec - Na čtvrtý pokus to vyšlo! Svěřenci trenéra Patrika Augusty si v rozhodujícím sedmém semifinále v prvních dvou třetinách vypracovali dvougólový náskok. Domácí sice na začátku třetí části hry snížili, vyrovnat se jim už ale kvůli neprostupné liberecké obraně, podpořené neprůstřelným Petrem Kváčou, nepodařilo. Bílí Tygři tak postupují do finále!

SF7, čtvrtek 15. dubna 2021
1:2
(0:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 41. Řepík (Košťálek, Rousek) – 8. Vitásek (P. Jelínek, Knot), 33. Najman (P. Jelínek). Rozhodčí: Šír, Hradil – Špůr, Ondráček. Vyloučení: 0:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: Bez diváků. Střely na branku: 20:24. Průběh utkání: 0:2, 1:2.

Machovský (Salák) – Polášek, Košťálek, Tomáš Dvořák, M. Jandus, Piskáček, O. Němec, Jurčina (A) – Rousek, Horák, Řepík (C) – Tomášek, Sobotka, Forman – Buchtele, Pech (A), Dvořáček – Kudrna, Sukeľ, Zikmund.

Kváča (J. Pavelka) – Vitásek, Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, T. Hanousek, Havlín – Birner (A), Gríger, Lenc – J. Vlach, A. Musil, Bulíř – Najman, P. Jelínek (C), D. Špaček – Rychlovský, Šír, A. Dlouhý.

Už od začátku zápasu bylo vidět, o jak důležité utkání jde. Hrál se vyrovnaný hokej, oba týmy vycházely z pevné obrany. Tu libereckou jako první nalomil hezkou individuální akcí David Tomášek, svou kličkovanou ale nezakončil a nepřehlednou situaci nakonec Petr Kváča vyřešil. Vzápětí se o slovo přihlásili i Tygři. Dlouhou přihrávku Ronalda Knota z obranného pásma přiťukl Petr Jelínek do jízdy Ondřeji Vitáskovi, který se v plné rychlosti vřítil do útočného pásma a tvrdou střelou na bližší tyč nedal Matěji Machovskému žádnou šanci - 0:1!

Ani po úvodním gólu se obraz hry moc nezměnil. Šelmám dělala problémy zejména elitní formace domácích, která si vytvořila dvě nadějné příležitosti. Nejdříve se po přihrávce Michala Řepíka zpoza branky v dobré pozici ocitl Lukáš Rousek, Petr Kváča však jeho střelu vyrazil. O několik minut později nebezpečně střílel Roman Horák, ani on ale na libereckého gólmana nevyzrál. Po úvodní části hry tak Severočeši drželi jednogólový náskok.

Kapitán Petr Jelínek o důležitosti první branky

„Povedl se nám vstup do zápasu, hned v první třetině jsme dali gól, to nám hodně pomohlo. Poté jsme náskok ještě navýšili, myslím si, že psychická výhoda byla celou dobu na naší straně, což je hlavně v těhle utkáních velmi důležité.“

I na začátku druhé dvacetiminutovky o sobě dala vědět první formace Sparty. Po přihrávce Roman Horáka se úplně sám před brankou zjevil Michal Řepík, jenže Petr Kváča se proti jeho střele z první skvěle přesunul a betonem kotouč vyrazil. Z následného protiútoku se do dobré šance dostal Dávid Gríger, i Matěj Machovský se však vyznamenal dobrým zákrokem. Poté byl na druhé straně blízko gólu Jan Buchtele, jeho teč ale těsně minula libereckou branku.

Nevyužité šance mohly Spartu hodně mrzet, protože v 33. minutě to bylo už o dva góly. Adam Najman se zmocnil kotouče ve středním pásmu, u modré čáry si hezky narazil s Petrem Jelínkem, jehož rychlou přihrávku jemně tečoval za Machovského záda - 0:2. Zanedlouho mohl snížit Lukáš Rousek, jeho střelu však výborným obranným zákrokem zneškodnil obránce Tomáš Hanousek. Po druhé siréně tak Tygři vedli o dvě branky.

Radost Adama Najmana, autora druhého gólu

Jenže to se hned po necelé minutě třetí třetiny změnilo. Po odražené střele Jana Košťálka se ke kotouči dostal Michal Řepík, který z bezprostřední blízkosti propasíroval kotouč za Petra Kváču - 1:2. Povzbuzení Pražané mohli navíc vyrovnat v následné přesilovce, to se jim ale díky dobré obranné hře Libereckých nepodařilo.

Sparťané nadále měli více ze hry, Severočeši ale výborně bránili střední pásmo a do velkých šancí je nepouštěli. Dobrou příležitost si vypracoval Vladimír Sobotka, který si vybruslil zpoza branky, z mezikruží však přestřelil. V závěru to domácí ještě zkusili v šesti, ani to jim ale kvůli pevně liberecké defenzivě nepomohlo. Svěřenci trenéra Patrika Augusty tak klíčový zápas zvládli a postupují do finále!

„Máme za sebou vynikající sérii proti nejlepšímu týmu základní části. Viděli jsme kvalitní a velmi vyrovnaný hokej v každém utkání, třikrát se šlo do prodloužení, rozhodovaly maličkosti. Dnes jsme od první do poslední minuty hráli velice koncentrovaně. Skvěle jsme se zastupovali jeden za druhého a podržel nás výborný gólman. Hráči si zaslouží obrovský respekt, podali výkon na hranici svých možností.“