Třinec má mečbol. Tygři po obrovské bitvě padli v prodloužení

Liberec – Čtvrté finálové utkání nabídlo nelítostnou a napínavou podívanou. Opatrné úvodní dějství vystřídala dechberoucí druhá perioda, v níž si obě mužstva připsala několik vyložených příležitostí. Gól ale nepadl a do závěrečné dvacetiminutovky se šlo za stavu 0:0. Ani v té se však nikdo neprosadil a na řadu muselo přijít prodloužení. V tom nakonec byli šťastnější hosté.

F4, pátek 23. dubna 2021
0:1p
(0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 70. M. Stránský (Freibergs). Rozhodčí: Hodek, Jeřábek – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 3:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 300. Střely na branku: 23:27. Průběh utkání: 0:1p.

Kváča (J. Pavelka) – Vitásek (A), Knot, Rosandić, Kolmann, Derner, T. Hanousek, Havlín – Birner (C), A. Musil, Lenc (A) – Najman, Gríger, Bulíř – J. Vlach, Šír, D. Špaček – Rychlovský, Pabiška, A. Dlouhý.

HC Oceláři Třinec

Kacetl (Štěpánek) – M. Doudera, Gernát, D. Musil, Kundrátek, Freibergs, M. Adámek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Kurovský, Martynek, Hrňa – M. Kovařčík, Špaček, Rodewald – Hrehorčák, Miloš Roman, Dravecký (A) – Chmielewski.

I ve čtvrtém utkání začali aktivněji Třinečtí, jenže Tygři úvodní nápor znovu přečkali a převzali iniciativu. V sedmé minutě přihrával Michal Birner v rychlém přečíslení Ronaldu Knotovi, který si najížděl z druhé vlny. Z ideální palebné pozice ale mířil těsně mimo. Vzápětí šelmy nevyužily přesilovou hru, přesto měly stále herně o něco navrch.

Do zajímavé pozice se ještě na začátku sedmnácté minuty dostal Daniel Špaček, kterého ovšem vychytal Ondřej Kacetl. Jinak úvodní perioda moc vyložených šancí nenabídla, brankáři se museli začít činit až ve druhém dějství.

V tom si nejdříve oba celky vyzkoušely početní výhodu a následně se začaly dít věci! Jaroslav Vlach našel svou střílenou přihrávkou od modré před bránou zcela volného Dávida Grígera, jenž z bezprostřední blízkosti trefil připraveného Kacetla. V polovině zápasu to poté v situaci tři na dva vzal na sebe Matěj Stránský a tvrdou ranou rozezněl břevno Kváčovy klece!

Aktivnější najednou začali být Oceláři a liberecký gólman neměl čas na oddych. Nejdříve Liberec podržel skvělým zákrokem proti samostatnému úniku Michala Kovařčíka, následně ho znovu zachránila branková konstrukce, do které se tentokrát trefil Petr Vrána. I přes velké příležitosti na obou stranách se i po prostřední třetině šlo do kabin za bezbrankového stavu.

Na stadionu byla atmosféra tak hustá, že by se dalo krájet. Všem bylo jasné, že první gól zápasu bude extrémně důležitý. První půlka závěrečné periody tak nabídla spíše opatrnou hru, při které se týmy soustředily především na defenzivu.

Tento stav vydržel až do závěrečných minut. Během nich se ještě do slibnější pozice dostal Jaroslav Vlach a patnáct vteřin před koncem Adam Najam, jenže oba trefili Kacetlovu lapačku. A tak bylo jasné, že se čtvrtý finálový duel bude prodlužovat.

Petr Kváča o rozhodující situaci:

„Viděl jsem střelu a jak někdo máchnul hokejkou. Tušil jsem, že to vysoká hůl nebyla. Matěj Stránský tečoval těsně přede mnou, nestačil jsem reagovat. Sláva vítězům, čest poraženým. Zítra je ale další den a ještě nic nekončí!

Do nastaveného času vstoupili Slezané velmi rázně a Liberečtí se hodně dlouho bránili ve své obranné třetině. Poté se sice tlak hostů trochu utlumil, jenže nakonec se přece jen radovali. Nahození od modré čáry totiž tečoval do sítě Matěj Stránský, který tak Třinci vystřelil mečbol v celé sérii. Trenér Patrik Augusta si ještě vyžádal trenérskou výzvu, videorozhodčí ale potvrdil, že třinecký forvard zasáhl puk ve vzduchu dovoleným způsobem.

„Byl to boj od začátku až do konce, který rozhodla jedna tečovaná střela. V závěru třetí třetiny jsme si sice vytvořili nějaké šance, ale bohužel jsme je neproměnili. Byl to pro nás smutný konec, ale se vztyčenou hlavou. Hráči na ledě odevzdali vše a nemám jim co vytknout. Dokud Třinec nevyhraje čtyři zápasy, tak není konec. My budeme na příští utkání nachystaní.“

Václav Varaďa
„Od prvních minut jsme hráli lépe než minule. Bylo na nás vidět, že výhru hrozně chceme. Nechyběla nám urputnost, důraz a hráli jsme jednoduše. Za náš projev jsme si zasloužili vstřelit na konci ten zlatý gól. Už od začátku to byl zápas o jedné brance. Ve druhé třetině jsme nastřelili pár tyček, soupeře jsme tlačili. Poté v prodloužení jsme to chtěli víc, což bylo znát. Neskutečně si tohoto zápasu vážím, hlavně poté, co se nám příliš nepovedl minulý duel.“