Tygři na výhru nedosáhli. Důležitý souboj ovládla Sparta

Praha/Liberec – Ve stíhací jízdě za místem v elitní čtyřce si v neděli polepšila Sparta. Její vysoká efektivita při zakončení vedla k náskoku 5:1 po čtyřiceti minutách a i když Tygři bojovali až do posledních vteřin, stačili už jen snížit na konečných 2:5 z jejich pohledu.

57. kolo, neděle 27. února 2022
5:2
(2:0, 3:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 4. Šmerha (E. Thorell, R. Horák), 19. M. Forman (Chlapík, Tomášek), 22. Tomášek (Chlapík), 37. Sobotka (M. Jandus), 40. Tomášek (Chlapík) – 27. Birner (Ordoš, L. Šmíd), 59. P. Jelínek (Melancon). Rozhodčí: Sýkora, Stano – Ganger, Klouček. Vyloučení: 5:4, navíc Stoljarov (SPA) 5+20 min. zásah do hlavy nebo krku. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7782. Střely na branku: 26:30. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1, 5:2.

Machovský (J. Hudáček) – David Němeček, Tomáš Dvořák, A. Polášek (A), M. Jandus, Jurčina, Moravčík – E. Thorell, R. Horák, Šmerha – Chlapík, Vitouch, Tomášek – M. Forman, Sobotka (A), M. Řepík (C) – J. Strnad, Stoljarov, Dvořáček – Prymula.

Kváča (41. J. Pavelka) – L. Šmíd (A), Štibingr, M. Rosandić, Melancon, Derner, M. Ivan, Aubrecht – Birner (A), Filippi, Faško-Rudáš – Ordoš, Klepiš, M. Zachar – Rychlovský, P. Jelínek (C), A. Najman – J. Vlach, J. Šír, Klapka.

Oba týmy si byly velice vědomy situace v tabulce a na ledě to bylo znát od první do poslední minuty zápasu, drobné potyčky se totiž objevovaly s železnou pravidelností. Vstup do utkání vyšel mnohem lépe Spartě, kterou už ve čtvrté minutě poslal do vedení Tomáš Šmerha. Nakonec si Pražané odnesli do kabiny dokonce dvougólové vedení, když v závěru úvodního dějství zužitkoval přesilovkovou kombinaci Miroslav Forman.

A na začátku prostřední periody bylo ještě hůř. Po zmatcích v obranném pásmu Liberce se totiž ke kotouči dostal David Tomášek a ten přesným projektilem do horního rohu rozvlnil síť. Až ve 27. minutě utkání se dostali ke slovu také Tygři. Ladislav Šmíd při početní výhodě přihrál na pravý kruh Michalu Birnerovi, jenž ranou z voleje překonal Matěje Machovského a snížil na 1:3 z pohledu šelem. Jenže posléze procedil za Petra Kváču puk od modré Vladimír Sobotka a těsně před druhou sirénou opět David Tomášek, který se znovu trefil pod víko.

Na začátku třetí třetiny vystřídal svého kolegu v liberecké bráně Jaroslav Pavelka. Svěřenci Patrika Augusty se poté snažili duel aspoň zdramatizovat, na defenzivu sparťanů ovšem hledali recept marně a nepomohla ani pětiminutová přesilovka po vyloučení Stoljarova. V 59. minutě se nakonec Severočeši dočkali aspoň čestného zásahu, když pokus T.J. Melancona tečoval za Machovského Petr Jelínek. Sparta vyhrála důležité střetnutí 5:2 a všechny body zůstaly v Praze.

Tomáš Filippi v souboji, FOTO: Marek Sekáč

„Soupeř nám dal lekci z produktivity. Myslím si, že v prvních dvou třetinách to nebyl až tak výrazný střelecký rozdíl, ale bohužel jsme udělali zbytečné chyby, které soupeř potrestal. V útočném pásmu jsme se naopak nedokázali vícekrát prosadit. Dva góly z přesilovek je strašně málo. V přesilovkách se bohužel trápíme celou sezonu, ale tentokrát jsme dali dva góly. Mohli jsme si navíc pomoct i v pětiminutové přesilovce, kde jsme se však vůbec nedostali k nebezpečnému zakončení v útočném pásmu. Sparta naopak mohla ještě více odskočit. Myslím si, že neúspěch v dlouhé přesilovce odrazil náš výkon v tomto utkání.“

Josef Jandač
„Máme za sebou velmi náročné utkání. Myslím si, že soupeř v průběhu zápasu držel více kotouč na hokejkách a celkově byl více ve hře. Naši hráči měli naopak rychlejší přechod do útoku i lepší produktivitu. V prvních dvou třetinách jsme odskočili na rozdíl více branek a ve třetí třetině jsme si výsledek už pohlídali. I když jsme hráli hodně oslabení, zápas jsme zvládli. Byli jsme produktivnější a šance, které jsme měli, jsme využili. Liberec byl ale více na puku a diktoval hru.“