Tygři o výhře proti Mnichovu rozhodli v závěru a ovládli tak Red Bulls Salute!

Kitzbühel/Liberec - Finále turnaje Red Bulls Salute nabídlo hodně zajímavou a vyrovnanou podívanou. Před třetí třetinou bylo skóre nerozhodné, pak ale Tygři díky premiérovému gólu Adama Klapky zvrátili vývoj utkání na svou stranu a nakonec vyhráli vysoko 7:3. Dvakrát skóroval nově příchozí Martin Faško-Rudáš, trefil se i navrátilec Jan Ordoš.

Turnaj, neděle 15. srpna 2021
7:3
(2:2, 1:1, 4:0)

Branky a nahrávky: 2. Vlach (Ordoš), 14. Faško-Rudáš (Klepiš, Melancon), 38. Ordoš (Melancon, Filippi), 56. Klapka (Jelínek, Šmíd), 56. Birner (Filippi), 59. Filippi (Ordoš), 60. Faško-Rudáš (Najman) - 6. Ortega (Hager, Varejcka), 13. Ortega (Lutz), 32. Parkes (Tiffels). Rozhodčí: Huber, Nikolic – Martin, Sparer. Vyloučení: 1:2 Využití: 1:0 V oslabení: 0:0. Diváci: 850. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3, 7:3

Pavelka (Kváča) – Melancon, Šmíd (A), Štibingr, Vitásek, Ivan, Derner, Šedivý – Ordoš, Filippi, Birner (A) – Zachar, Gríger, Vlach – Faško-Rudáš, Klepiš, Najman – Rychlovský, Jelínek (C), Šír – Klapka

EHC Red Bull München

Fiessinger (Aus Den Birken) – Boyle, Seidenberg (A), Abeltshauser (A), Szuber, Blum, Daubner, Cimmermann – Ehliz, Smith, Gogulla – Parkes, Street, Tiffels – Ortega, Hager (C), Lutz – Mauer, Kastner, Varejcka

Liberečtí trenéři udělali v sestavě oproti utkání se Salzburgem jedinou změnu, v brance tentokrát dostal přednost Jaroslav Pavelka. Ten zpočátku moc práce neměl, Tygři totiž do zápasu vstoupili aktivně a velmi brzy za to byli odměněni. V přesilovce se před brankou nejlépe zorientoval Petr Jelínek, který krásně posunul kotouč na Jaroslava Vlacha, před nímž už stála jen odkrytá branka - 0:1. Poté se ale o slovo přihlásil i Mnichov a zanedlouho bylo vyrovnáno. Zasloužil se o to Austin Oriega, od jehož brusle se kotouč odrazil za záda bezmocného Pavelky - 1:1.

V 12. minutě mohl Severočechům vrátit vedení Martin Faško-Rudáš, jenže brankář Daniel Fiessinger se proti němu stihl přesunout a zastavil tak jeho zakončení z bezprostřední blízkosti. To slovenského útočníka mohlo mrzet, protože vzápětí skórovali Mnichovští. Austin Ortega dostal kotouč na levý kruh, odkud krásnou ránou vymetl šibenici Pavelkovy branky - 2:1. To ale nebylo pro první dvacetiminutovku všechno. Zanedlouho totiž Jakub Klepiš našel křižným pasem Martina Faška-Rudáše, který tentokrát už mířil přesně a svým prvním gólem v libereckém dresu opět srovnal stav utkání - 2:2.

Ladislav Šmíd o turnaji Red Bulls Salute

„V obou zápasech jsme hráli s kvalitními soupeři. Proti Salzburgu sice výsledek vypadal jednoznačně, rozhodně to ale jednoduché nebylo, hodně nás podržel brankář. S Mnichovem to bylo taky hodně těžké. Byli rychlí a hodně nás napadali, s čímž jsme hlavně ze začátku měli problémy, postupem času jsme se s tím ale popasovali a hlavně třetí třetinu jsme podle mě sehráli dobře. Jsme rádi, že jsme turnaj nakonec ovládli.“

Druhá třetina začala stejně jako ta první přesilovkou Tygrů, v tomto případě ale početní výhoda zůstala nevyužita. Poté se do další šance dostal velmi aktivní Austin Ortega, jenže na Pavelku už nevyzrál. V 32. minutě se ale německý tým mohl opět radovat. Střelu Frederika Tieffelse z prostoru mezi kruhy lehce tečoval Trevor Parkes přímo mezi Pavelkovy betony - 3:2!

Mnichov mohl vzápětí navýšit v nabídnuté přesilovce, vyloučení Michala Ivana ale potrestat nedokázal. A tak se o slovo opět přihlásily šelmy. T.J. Melancon vypálil od modré čáry a jeho ránu šikovně tečoval navrátilec Jan Ordoš - 3:3. I po prostřední části hry tak bylo skóre vyrovnané.

Ladislav Šmíd o svém návratu po zranění

„Už jsem se hodně těšil, trénink přece jen nemůže nahradit opravdové zápasy. Vracet se po osmi měsících samozřejmě pro mě osobně není lehké, ale musím se s tím popasovat. Jsem rád, že jsme celý turnaj vyhráli, s každým vítězstvím roste sebevědomí, tak doufám, že se to bude jen a jen zlepšovat.“

I v třetí třetině byl k vidění rychlý hokej s šancemi na obou stranách. Na straně německého týmu se do několika příležitostí dostal opět Ortega, hattrick však zkompletovat nedokázal. Daniel Fiessinger se zase zapotil proti střele Jakuba Klepiše, ani po této ráně se ale skóre nezměnilo.

V 56. minutě už však Severočeši mohli slavit. Mladý Adam Klapka z levé strany rychlou ránou propálil Fiessingera a zaznamenal tak svůj první gól v libereckém dresu, který se zároveň projevil jako vítězný - 3:4. Za necelých čtyřicet sekund se prosadil Michal Birner a o vítězi tak bylo jasno. Mnichovští pak ještě odvolali brankáře, čehož využili Tomáš Filippi a Martin Faško-Rudáš, kteří upravili skóre na konečných 7:3. Svěřenci trenéra Patrika Augusty tak ovládli turnaj Red Bulls Salute!

„Vítězství v turnaji bych rozhodně nepodceňoval, ale taky nepřeceňoval. Každý chce samozřejmě vyhrát, z tohoto pohledu si toho tedy vážíme, pro nás to ale byla hlavně první dvě přípravná utkání a víc než na výsledku nám záleželo na předvedené hře. V té se objevilo několik dobrých věcí, také nám ale oba zápasy ukázaly, na čem budeme muset ještě pracovat. Nejvíc se mi líbila třetí třetina proti Mnichovu, v níž hráči ukázali chuť vyhrát. Nebudu se dívat na skóre, podle mě to bylo o jednom gólu, který jsme nakonec vstřelili my a toho si cením.“