Bílí Tygři zdolali Spartu v prodloužení

Date of publication Author Lukáš Šonský, Oliver Sálus

Praha/Liberec - Severočeši si po nevydařeném klání v Pardubicích připsali první body. Na ledě Sparty se Tygři zásluhou Klimenty a Nedvěda dostali do dvoubrankového vedení, Pražané ovšem ve druhé třetině vyrovnali a v závěrečné dvacetiminutovce sahali také po rozdílové trefě. Modrobílí ale soupeřův nápor ustáli a Daniel Špaček následně rozhodl přesnou střelou v prodloužení.

3. kolo, úterý 20. září 2011
2:3p
(0:2, 2:0, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 37. Bližňák (Ton), 39. Y. Treille (Rachůnek T., Philipp) - 9. Klimenta (Nedvěd), 16. Nedvěd (Čakajík, Klimenta), 64. Špaček. Rozhodčí: Fraňo, Hribik - Jindra, Lhotský. Vyloučení: 6:10. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4295. Střely na branku: 35:22. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3. Hráč utkání: Daniel Přibyl - Petr Nedvěd.

Pöpperle - Milam, Sersen, Jan Hanzlík, Krstev, Kasík, Philipp, Husák - Lapšanský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Blizňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Přibyl, Luňák, Žálčík - Pacovský.

Vošvrda - Čakajík, Výtisk, Holub, Hay, Moravec, Derner, Pavlů, Kajínek - Kudrna, Nedvěd, Klimenta - Bartovič, Vak, Vantuch - Bárta, T. Urban, Dušek - Špaček, Bulíř, Víšek

Utkání začalo v útočném duchu. O obou soupeřích je známo, že spíše útočí, než brání, což se dnes jen potvrzovalo. Už po třiadvaceti sekundách trefil Broš tyčku. Liberečtí odpovídali samostatným únikem Bulíře z páté minuty utkání. Po dalších šancích Tenkráta a Tona byl však vyloučen Mario Bližňák.

Hosté se dostali poprvé v zápase do tlaku, který zužitkoval schovanou střelou z pravého kruhu Tomáš Klimenta. Liberec se tak v deváté minutě ujal vedení. Holešovičtí hokejisté se snažili o rychlou gólovou odpověď. Z mnohých šancí však ani jednou nedostali puk za Vošvrdu.

Pět minut před koncem úvodního dějství pak zahrozil Liberec podruhé. Kapitán Petr Nedvěd dal hostujícím hokejistům potřebný a uklidňující dvoubrankový náskok. V závěru první části dostali přesilovkovou příležitost také domácí, vzápětí o ni ovšem faulem Broše přišla. Do kabin tak odcházeli šťastněji hostující hokejisté.

Prostřední dějství se neslo v jednostranném duchu. Bílí Tygři z Liberce permanentně zaměstnávali domácího brankáře Pöpperleho, drželi kotouč v útočném pásmu, a domácí Spartu do ničeho nepustili. Pražané se osmělili až v polovině druhé třetiny díky přesilové hře. Obrovskou příležitost měl Žálčík, v klíčové chvíli však minul odkrytou Vošvrdovu klec. Nicméně domácí sparťané se od půlky zápasu dostávali mnohem více do zakončení, než v polovině první, což nakonec přineslo své ovoce.

Ve 37. minutě Vošvrdu prostřelil od modré čáry Mario Bližňák. Spartě jeho snížení vlilo krve do žil. Za mohutného řádění diváků v ochozech začínala být domácí ofenzíva vteřinu od vteřiny silnější. A nabuzení Pražané udeřili znovu. O dvě minuty po Bližňákovi se trefil také Yorick Treille.

Sparťanům se zázračně podařilo vyrovnat, hosté byli zralí na ručník. Rapidně rostoucí tlak poté přerušila siréna, nicméně Sparta se dvěma rychlými trefami vrátila zpět do zápasu.

Pražané poté potvrzovali svou ofenzivní formu z konce prostřední třetiny a po buly ve středovém kruhu se pustili znovu bezhlavě do útoku. Severočeši se v těchto minutách několikrát darovali soupeři možnost přesilové hry, Sparta ale nabídnuté možnosti nevyužila.

Utkání se postupem času začalo přiostřovat. Přibylo osobních soubojů a rovněž nedovolených zákroků, které sudí spravedlivě odměňoval. Pět minut před koncem základní hrací doby po zákroku kapitána Nedvěda hráli domácí přesilovou hru pět na tři. V klíčovém momentu utkání se jim však nepovedlo skórovat, navíc čtyřicet vteřin před koncem druhého libereckého trestu se nechal vyloučit Milam. Po šedesáti minutách tedy napínavý zápas muselo rozhodnout prodloužení.

Nastavený čas nabídl opatrnou podívanou, ve které převažovaly nepřesnosti. Bod navíc nakonec vybojovali Liberečtí, Daniel Špaček napřáhl na levém kruhu a prostřelil Pöpperleho - 2:3p