Mohutná kanonáda! U18 nasázela Vítkovicím devět branek

Date of publication Author Ondřej Belák

Liberec - 18. kolo nadstavby Extraligy staršího dorostu nabídlo souboj týmů z opačných konců tabulky. Tygři proti Vítkovicím bezezbytku naplnili roli favorita a smetli je rozdílem několika tříd. Čtyřmi body se blýskl Szymon Bieniek, jenž byl z obrany výjimečně přemístěn na pozici forwarda.

XVII.kolo, sobota 27. ledna 2018

Branky a nahrávky: 6. Žůrek (Hájek, Maťátko), 20. Maťátko (Hájek, Charvát), 24. Cikhart (Rychlovslý), 37. Vomáčka (Ira, Bieniek), 39. Drábek (Charvát, Šafařovský), 42. Šeliga (Drábek, Šafařovský), 43. Vomáčka (Bieniek), 52. Liška (Bieniek, Charvát), 55. Bieniek (Liška, Šuráň) – 21. Bernovský (Kylnar), 46. Lednický (Bernovský, Kadula). Rozhodčí: Bernat – Serbus, Kajínek. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 51:21. Diváci: 68. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 7:1, 7:2, 9:2.

Pařík – Aubrecht, Adamec, Šuráň, Hampl, Charvát, Bieniek, Žůrek, Ira – Rychlovský, Maťátko, Liška, Drábek, Cikhart, Vomáčka, Bitman, Hájek, Žemba, Šafařovský, Šeliga.

HC Vítkovice Ridera

Piták (41. Micka) – Zapletal, Raška, Takáč, Plánka, Smička, Vacula – Lednický, Ivan, Tvrdý, Pastor, Kadula, Bernovský, Kylnar, Věntus, Potočný.

Základ k ofenzivnímu orchestru položili Tygři již v úvodu utkání. Kotouč projel mezi hokejkami až k Jakubu Žůrkovi, a ten se střelou z první uspěl - 1:0. Poté ale paradoxně byly nebezpečnější Vítkovice. Nejblíže k vyrovnání měl Kylnar, jehož svižnou střelu zastavila tyčka Paříkovy branky.

Po delší pasáži, kdy větší šance k vidění nebyly, se diváci dočkali vzruchu v závěru první části. Nejprve se po přečíslení dostal ke střele Vacula, z výborné pozice jej ovšem Pařík vychytal. A skórovali tedy domácí! Před brankou Pitáka vznikla obrovská skrumáž, na jejímž konci si puk nejrychleji našel Martin Maťátko a zavěsil jej na místo určení - 2:0.

Hned v úvodu prostřední dvacetiminutovky se Ridera dostala na kontakt. Krásnou akci zakončil za bezmocného Paříka Jan Bernovský - 2:1. Modrobílí si ale vzali bezpečný náskok rychle zpět. Rychlovský připravil střeleckou pozici Janu Cikhartovi, a ten se trefil přesně pod víko - 3:1. Ve vysokém tempu se pokračovalo i nadále.

Během pár sekund byla k vidění obrovská šance na obou stranách. Nejprve z předbrankového prostoru pálil příliš vysoko Pastor, načež šelmy vyrazily do breku a Cikhart na dlouhou hůl minul jen těsně. Liberec byl aktivnější, leč další příležitost si připsali Ostravané. Při vlastním oslabení pádil na branku Pastor, ke své smůle ovšem minul.

Poté už přišel čas na góly. A větší radost udělaly rozhodně domácím! Benjamin Vomáčka citlivě tečoval nahození Iry a zvýšil na 4:1, což ještě nebylo všechno. Před odchodem do kabin přišlo dovršení populárního bůra, a to po další povedené teči. Tentokráte byl v pozici radujícího se hráče Michael Drábek, jenž změnil trajektorii střely Charváta - 5:1.

Před závěrečnou třetinou vystřídali hosté brankáře. Mezi tyče nastoupil Micka, neprožil však povedený start. Hned první dvě střely totiž pustil za svá záda! Nejprve jej zaskočil nenápadnou navštívenkou z dálky Dominik Šeliga. Gólman vyrazil puk nad sebe a nakonec přistál přesně za jeho zády - 6:1. Neuběhla ani minuta a kapituloval znovu. Pohotovou střelou ihned po vyhraném vhazování se prezentoval Benjamin Vomáčka a maskovaný muž se pouze ohlédl - 7:1.

Následoval několikaminutový úsek, ve kterém Vítkovice doslova vstaly z mrtvých a dostávaly se do jedné šance za druhou. Paříka proti Ivanově střele zachránila podruhé v zápase tyčka, leč o chvíli později kotouč ze sítě přeci jen lovil. Tlak zakončil přesnou dorážkou Vojtěch Lednický a kosmeticky upravil skóre - 7:2. A korekce mohla být výraznější, Pařík ovšem výborně zlikvidoval šanci Bernovského.

Trenér Milan Plodek o Szymonu Bieniekovi, jenž naskočil v útoku a blýskl se bilancí 1+3

"Szymon dnes hrál v útoku, protože nám onemocněl jeden útočník. Zeptali jsme se kluků, kdo chce hrát v útoku. Szymon se přihlásil, protože se mu ještě v mistráku nepodařilo dát gól. Dneska se mu to povedlo. Je rád, aspoň vidí, že se v útoku ty góly dávají snáž než v obraně. Ale příště se zase zařadí normálně na beka (úsměv)."

Na Tygrech bylo vidět, že si zápas užívají. Po rychlém brejku propasíroval pryž do sítě Adam Liška a bylo to už 8:2. A domácí útočili dál. Ke třem asistencím přidal gól také Szymon Bieniek, jenž se nejlépe zorientoval před brankou a zaznamenal svoji první trefu v sezóně - 9:2. Liberečtí mladíci dokonce mohli dovršit potupnou desítku. Škoda, že po teči Cikharta proskákal kotouč kolem tyčky jen z vnější strany.

Bílé Tygry to ale mrzet vůbec nemuselo. Vítkovice rozdrtili 9:2 a v tabulce se posunuli před Salzburg na druhou příčku!

Milan Plodek
„Do zápasu jsme vstoupili celkem dobře. Dali jsme nějaké góly, šancí bylo hodně. Jsem rád, že se nám podařilo dát góly z dorážek, dotlačili jsme tam spoustu puků. Soupeř přijel v patnácti lidech, včera měli těžký zápas na Spartě, takže to bylo trošku znát. My jsme hráli na čtyři lajny, oni na tři, takže v koncovce už byla síla na naší straně.“

Jan Vavrečka
„Za stavu 3:1 jsme měli brejk, kterým jsme se mohli trošku dostat do zápasu. Bohužel jsme dostali ve druhé třetině tři branky za sebou a šli jsme trošku psychicky dolů. Momentálně nejsme ve stavu, že bychom měli špílmachry. Jsme takové pracovité mladé mužstvo, které bojuje o každý centimetr ledu. Šance jsme nějaké měli, branky z nich bohužel nepadly. Samozřejmě gratuluji Liberci, byl jednoznačně lepší po všech stránkách.“

XVII.kolo, sobota 27. ledna 2018

HC Vítkovice Ridera